Dystrybutor cukru i słodzików Eridania zwiększył pojemność magazynową o 180%

Dystrybutor cukru i słodzików Eridania zwiększył pojemność magazynową o 180%

Wiodący włoski dystrybutor cukru i jego zamienników, firma Eridania, wdrożył półautomatyczny system Pallet Shuttle, aby zoptymalizować obsługę 1750 palet dziennie oraz zwiększyć pojemność magazynową o 180%.

Logo Eridania

Wiodący włoski dystrybutor cukru i jego zamienników, firma Eridania, zmodernizował logistykę swojego obiektu w Russi. Firma wdrożyła półautomatyczny system Pallet Shuttle, który zoptymalizował obsługę 1750 palet dziennie oraz przyczynił się do zwiększenia pojemności magazynowej o 180%.

Eridania: naturalnie słodkie

Działająca od 125 lat firma Eridania jest na włoskim rynku liderem w dystrybucji cukru i jego zamienników. Została założona w Genui, a obecnie jej siedziba mieści się w Bolonii, natomiast w Russi nieopodal Rawenny posiada nowoczesny zakład konfekcjonowania, w którym pakuje 130 000 ton cukru dziennie. Głównymi filarami strategii rozwoju firmy są zrównoważony rozwój i wydajność. Eridania należy do grupy Cristal Union, jednego z wiodących europejskich dystrybutorów cukru, alkoholu i bioetanolu, który zaopatruje ponad 2500 odbiorców w 100 krajach.

POTRZEBY

  • Usprawnienie realizacji zamówień.
  • Optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej w celu zwiększenia pojemności.

ROZWIĄZANIA

  • Półautomatyczny system Pallet Shuttle.

KORZYŚCI

  • Obsługa 1750 palet dziennie (750 palet przyjętych i 1000 palet wydanych).
  • Zwiększenie pojemności magazynowej o 180%.

Eridania, dystrybutor środków słodzących, w tym cukru białego i trzcinowego oraz erytrytolu, zmodernizowała swój zakład w Russi w północnych Włoszech, aby utrzymać wysokie tempo wzrostu, jakie notuje w ostatnich latach. Obecnie jej udział we włoskim rynku środków słodzących wynosi 29%, a w rynku samego cukru 34%. Są to wyniki, dzięki którym Eridania jest w Italii czołowym reprezentantem tej słodkiej branży.

Producenci i dystrybutorzy artykułów spożywczych, w tym Eridania, są zobligowani do zapewnienia odpowiednich warunków składowania, aby produkt trafił do konsumentów w stanie umożliwiającym jego bezpieczne spożycie. Z tego względu ważna jest prawidłowa rotacja 200 pozycji asortymentowych, którą ułatwia, jak wyjaśnia Alessandro Sabbadini, Kierownik ds. Magazynowania, Zaopatrzenia i Wysyłki, „metoda FIFO, uwzględniająca termin przydatności do spożycia”.

Firma poszukiwała do swojego magazynu systemu o dużej gęstości składowania. Alessandro Sabbadini wspomina, że „poza optymalizacją wykorzystania miejsca, zwłaszcza wysokości, istotne było skrócenie czasu obsługi towaru, a regały wjezdne, których wdrożenie rozważaliśmy, nie pozwalały spełnić tego wymogu”.

Po przeanalizowaniu różnych możliwości pod kątem powyższych wymogów Mecalux zaproponował rozwiązanie w postaci półautomatycznego systemu Pallet Shuttle. Tworzą go regały do składowania akumulacyjnego obsługiwane przez samojezdny wózek, który transportuje palety w kanałach regałów.

Jedną z zalet systemu Pallet Shuttle jest maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej: „Możemy teraz składować znacznie więcej towaru niż wcześniej, gdy układaliśmy palety jedna na drugiej. Wówczas w magazynie mieściło się 2000 palet, teraz 5600” – podkreśla Kierownik ds. Magazynowania, Zaopatrzenia i Wysyłki.

Bardzo istotnym wymogiem było bezpieczeństwo. „We Włoszech często dochodzi do trzęsień ziemi, dlatego regały muszą wytrzymać nie tylko wagę składowanego na nich towaru, ale również obciążenia sejsmiczne” – wyjaśnia Alessandro Sabbadini. Regały odporne na wstrząsy sejsmiczne zaprojektowano i wyprodukowano zgodnie z normami, które określają wymogi, jakie muszą spełniać systemy składowania wykorzystywane w rejonach o wzmożonej aktywności sejsmicznej.

Regały o dużej gęstości składowania obsługiwane półautomatycznie

Na powierzchni użytkowej wynoszącej 1000 m²Mecalux zamontował ogromny blok regałów, który mieści 5355 palet o wadze 1000 kg każda w kanałach o głębokości 14,5 m. Dzięki temu rozwiązaniu Eridania na tej samej powierzchni co dotychczas składuje aż o 180% więcej towaru.

„System Pallet Shuttle służy u nas do składowania gotowych produktów, zanim trafią do naszych odbiorców, którymi są głównie duże hurtownie” – wyjaśnia Kierownik ds. Magazynowania, Zaopatrzenia i Wysyłki.

Rozwiązanie to nie tylko maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń, ale także usprawnia przepływ towaru. Możliwości te zapewnia wózek Pallet Shuttle, który po ustawieniu na początku kanału przemieszcza się wewnątrz regału autonomicznie, aby pobrać lub odłożyć paletę. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego systemu składowania, ponieważ operacje załadunku i rozładunku palet przebiegają znacznie szybciej” – potwierdza Alessandro Sabbadini. W ten sposób firma skróciła czas obsługi towaru i zwiększyła liczbę cykli na godzinę.

Wydajność, z jaką pracuje wózek Pallet Shuttle, pozwala każdego dnia umieścić na regałach 750 palet, czyli około 450 ton produktów, oraz pobrać 1000 palet, które trafiają do odbiorców. Do sterowania wózkiem Pallet Shuttle operatorzy używają tabletu z intuicyjnym interfejsem.

Logistyka zsynchronizowana z produkcją

Nowy magazyn Eridanii stanowi przykład wydajnego rozwiązania spełniającego potrzeby branży spożywczej. System Pallet Shuttle nie tylko zwiększył pojemność magazynową o 180%, ale również poprawił dynamikę przepływu, umożliwiając dystrybucję 450 ton środków słodzących dziennie.

Pallet Shuttle to dostosowany do specyfiki firmy system składowania o dużej gęstości, który dzięki swojej elastyczności ułatwi jej dalszy rozwój w nadchodzących latach.

Dzięki systemowi Pallet Shuttle usprawniliśmy proces magazynowy i skróciliśmy czas obsługi towarów. Wybraliśmy rozwiązanie Mecaluxu, ponieważ jest to partner cieszący się ogromnym uznaniem na rynku.

Alessandro SabbadiniKierownik ds. Magazynowania, Zaopatrzenia i Wysyłki w firmie Eridania

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta