Medline uruchamia magazyn w Piacenza (Włochy) do składowania wyrobów medycznych

Medline uruchamia magazyn w Piacenza (Włochy) do składowania wyrobów medycznych

Medline specjalizujący się w produkcji wyrobów medycznych składuje ponad 50 000 palet na regałach odpornych na trzęsienia ziemi.

Medline

Medline, światowy lider w produkcji wyrobów medycznych, zbudował centrum logistyczne wyposażone w rozwiązania firmy Mecalux. Magazyn o pojemności 51 000 palet wyposażono w regały odporne na wstrząsy sejsmiczne, które usprawniają przygotowywanie dużej liczby zamówień każdego dnia.

Medline: dostawca wyrobów medycznych dla pacjentów z całego świata

Amerykański koncern Medline specjalizuje się w produkcji wyrobów medycznych wykorzystywanych w szpitalach, m.in. odzieży medycznej, podkładów higienicznych, środków opatrunkowych, rękawic i masek. W 2011 roku powstała spółka Medline Europe odpowiedzialna za dystrybucję produktów w 27 krajach Starego Kontynentu. W Europie Medline posiada cztery zakłady produkcyjne i sześć magazynów, z których wysyła do odbiorców ponad 820 000 kartonów i 370 kontenerów z towarem miesięcznie. Utworzona w 1910 roku firma zatrudnia 30 000 osób i posiada sieć dystrybucji obejmującą 125 krajów.

POTRZEBY

  • Składowanie tysięcy pozycji asortymentowych o różnej wielkości i wadze.
  • Optymalizacja procesu magazynowego w celu zwiększenia tempa dystrybucji.
  • Zastosowanie regałów odpornych na trzęsienia ziemi.

ROZWIĄZANIA

  • Regały paletowe.
  • Poziomy przepływowe do kompletacji.
  • Regały półkowe do kompletacji.

KORZYŚCI

  • Pojemność magazynowa pozwalająca pomieścić ponad 50 000 palet z asortymentem liczącym 15 000 produktów.
  • Sprawne przygotowywanie 200 zamówień dziennie zawierających nawet 100 pozycji.
  • Regały o konstrukcji wzmocnionej pod kątem wstrząsów sejsmicznych.

Medline, jeden z największych producentów wyrobów medycznych w Stanach Zjednoczonych, obecny także w Europie, Azji i Australii, uruchomił kompleks logistyczny o powierzchni 45 000 m² we włoskiej Piacenzy. To pierwszy magazyn amerykańskiego koncernu w Italii, dotychczas Medline posiadał bowiem jedynie biuro handlowe we Florencji, jednak z uwagi na stały rozwój i wzrost sprzedaży okazało się ono niewystarczające dla zapewnienia sprawnej dystrybucji.

Przed uruchomieniem nowego magazynu Medline zaopatrywał włoskie szpitale, wysyłając towar z centrów logistycznych zlokalizowanych w innych krajach. Jednak jak wspomina Diego Leanza, Dyrektor magazynu w Piacenzy, „zanadto wydłużało to terminy dostaw. Zdaliśmy sobie sprawę, że aby zapewnić naszym odbiorcom szybką realizację zamówień, musimy wybudować magazyn na miejscu”.

Na terminowość dostaw niezwykle istotny wpływ ma także wyposażenie obiektu logistycznego, dlatego Medline wybrał systemy składowania Mecaluxu, które w nowym magazynie w Piacenzy poprawiają produktywność i usprawniają proces, zwłaszcza na etapie przygotowywania zamówień. Rozwiązania te pozwoliły także uzyskać większą pojemność magazynową, a ich uniwersalność ułatwia składowanie licznego i zróżnicowanego pod względem wielkości i wagi asortymentu. „Mamy 15 000 pozycji magazynowych, z których większość to materiały wykorzystywane na salach operacyjnych, m.in. dreny, kaniule, podkłady higieniczne, rękawiczki, maski oraz odzież medyczna” – wylicza Diego Leanza.

Mając na uwadze te potrzeby logistyczne, firma Medline zdecydowała się na trzy systemy składowania, które usprawniają obsługę towaru: regały paletowe, regały półkowe do kompletacji oraz poziomy przepływowe do kompletacji. Dyrektor magazynu w Piacenzie wyjaśnia, że „trzy różne rozwiązania pozwoliły podzielić magazyn na trzy strefy, a w konsekwencji bardziej efektywnie zorganizować składowanie i kompletację”.

Regały umożliwiają bezpośredni dostęp do każdej jednostki ładunkowej, co ułatwia odkładnie i pobieranie towaru. Szerokość korytarzy została dobrana w sposób zapewniający operatorom wygodną obsługę regałów za pomocą wózków wysokiego składowania. „Regały Mecaluxu przyniosły nam wiele korzyści, szczególnie w zakresie wykorzystania powierzchni i rozmieszczenia towaru zgodnie z naszymi potrzebami” – podkreśla Diego Leanza.

Ważnym wymogiem, który musiały spełnić wszystkie regały w obiekcie firmy Medline, była wytrzymałość na wstrząsy sejsmiczne, gdyż magazyn znajduje się w rejonie, gdzie dość często dochodzi do trzęsień ziemi. Z tego względu regały zostały zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z włoską normą NTC 2018 i europejską normą EN 16681, które określają wymogi, jakie muszą spełniać systemy składowania wykorzystywane w rejonach o wzmożonej aktywności sejsmicznej.

Składowanie ponad 50 000 palet

Magazyn firmy Medline wyróżnia się dużą pojemnością, mieści bowiem 51 643 palety. Dużą część centrum logistycznego zajmują regały paletowe o wysokości 10 m, których poziomy ładunkowe zostały dostosowane do dwóch różnych wysokości jednostek: 80 cm i 2 m.

„Na regałach paletowych składujemy produkty, które są wysyłane do klientów na pełnych paletach” – wyjaśnia Dyrektor magazynu.

Instalacja znajduje się w środkowej części magazynu, a po bokach utworzono dwie obszerne strefy: przyjęć i wydań towaru. Każda z nich została wyposażona w 38 ramp do załadunku i rozładunku ciężarówek. Dzięki takiemu rozplanowaniu powierzchni czynności odbywające się na tych etapach procesu nie zakłócają się wzajemnie.

„Przyjmujemy i wysyłamy około 1200 palet dziennie” – wskazuje Diego Leanza. Odpowiedni projekt zarówno układu magazynu, jak i odbywającego się w nim procesu mają decydujący wpływ na płynność tak intensywnego obiegu towaru.

Kompletacja zamówień

„Każdego dnia realizujemy 200 zamówień zawierających po kilka pozycji, a w niektórych jest ich nawet sto” – wskazuje Diego Leanza. Produkty składające się na poszczególne zamówienia pobierane są z regałów półkowych do kompletacji i poziomów przepływowych.

„Na regałach półkowych do kompletacji składujemy produkty do mniejszych zamówień” – wyjaśnia Dyrektor magazynu. Bezpośredni dostęp do towaru, jaki zapewnia ten system, ma korzystny wpływ na produktywność operatorów.

W dolnej części niektórych regałów paletowych zamontowano poziomy przepływowe. Są one zbudowane z lekko nachylonych bieżni rolkowych, dzięki czemu karton z towarem przesuwa się pod wpływem grawitacji. Zaletą tego systemu jest stała dostępność asortymentu, ponieważ zapas produktów znajduje się na tym samym poziomie. Po wyjęciu pierwszego pudełka kolejne samoczynnie przesuwa się do przodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces kompletacji przebiega bardzo sprawnie.

Diego Leanza wyjaśnia, że poziomy przepływowe pełnią w magazynie firmy Medline również inną rolę: „Służą do tymczasowego składowania produktów uszkodzonych, a także towaru zwróconego przez klientów”.

Logistyka w służbie pacjentom

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z systemów składowania Mecaluxu, a przede wszystkim z tego, jak sprawnie i profesjonalnie przebiegł montaż” – podkreśla Diego Leanza.

Dzięki nowemu magazynowi Medline może szybciej zaopatrywać setki szpitali we Włoszech, a także zwiększyć zakres swojej działalności w Europie. Duża pojemność magazynowa pozwala bowiem pomieścić odpowiednią ilość towaru, a zastosowane regały usprawniają kompletację, co przekłada się na wyższą produktywność i krótszy czas dostaw.

Trzy systemy składowania przyniosły nam wiele korzyści. Szczególnie ważne jest dla nas odpowiednie wykorzystanie powierzchni poprzez rozmieszczenie towaru pod kątem specyfiki naszego procesu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązań Mecaluxu, a przede wszystkim z tego, jak sprawnie i profesjonalnie przebiegł montaż.

Diego LeanzaDyrektor Magazynu firmy Medline w Piacenzy

Zapytaj eksperta