Mecalux wyposażył nowe centrum dystrybucyjne Unilever w regały paletowe

Mecalux wyposażył nowe centrum dystrybucyjne Unilever w regały paletowe

Unilever otwiera w Urugwaju magazyn mieszczący ponad 15 000 palet

Unilever

Mecalux wyposażył nowe centrum dystrybucyjne firmy Unilever zlokalizowane w Montevideo, stolicy Urugwaju, w regały paletowe o pojedynczej i podwójnej głębokości, które umożliwiają składowanie ponad 15 000 palet. Ponadto, w celu usprawnienia operacji kompletacji, część regałów została wyposażona w 48 modułów przepływowych dla lekkich ładunków.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Unilever

Unilever to międzynarodowy koncern działający w branży produktów szybko zbywalnych, głównie artykułów spożywczych i napojów oraz środków czystości i higieny osobistej. Do Unilevera należy wiele wiodących na rynku marek, między innymi Axe, Dove, Hellmann’s, Rexona, Knorr, Lifebuoy, Cif, Nevex, Lipton, Lux i Tressemé.

Firma, obecna dziś w ponad 190 krajach świata, do Urugwaju zawitała w 1945 roku, stając się z czasem jednym z głównych przedstawicieli branży produktów, w której działa.

 

Potrzeby i rozwiązanie

Wzrost sprzedaży, jaki Unilever odnotowuje w ostatnich latach, zwłaszcza w Urugwaju, spowodował konieczność rozbudowy centrum dystrybucyjnego w Montevideo.

Ponieważ w 2010 roku Unilever ogłosił plan „Życie w sposób zrównoważony”, w którym oficjalnie zobowiązał się ograniczyć o połowę niekorzystny wpływ swojej działalności na środowisko, niezbędna była nie tylko rozbudowa obiektu, ale również jego modernizacja, aby móc oszczędniej wykorzystywać zasoby naturalne.

Unilever zbudował centrum dystrybucyjne o powierzchni 18 000 m2 w parku logistycznym Polo Oeste w Montevideo, z czego 15 000 m2 zostało przeznaczonych na magazyn, a pozostałe 3000 m2 na część administracyjną i socjalną. Do budowy obiektu zatrudniono 120 pracowników budowlanych.

Strefa składowania wyposażona jest w regały paletowe o pojedynczej i podwójnej głębokości oraz poziomy przepływowe do kompletacji zamówień. Między regałami a 27 rampami załadunkowo-rozładunkowymi utworzona została strefa buforowa, gdzie odbywają się przyjęcia i wysyłki towaru.

W obiekcie znajduje się także strefa przeznaczona do składowania produktów wymagających kontrolowanej temperatury, która została zaprojektowana z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Ponadto magazyn firmy Unilever jako pierwszy w Urugwaju uzyskał certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), przyznawany budynkom ekologicznym i inteligentnym przez Radę Zielonego Budownictwa Stanów Zjednoczonych (U.S. Green Building Council). Certyfikat ten oznacza, że obiekt spełnia najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska.

Magazyn firmy Unilever składa się z następujących części:

  1. Regały paletowe o pojedynczej głębokości.
  2. Regały paletowe o podwójnej głębokości.
  3. Regały paletowe z półkowymi poziomami przepływowymi.
  4. Strefa buforowa

Regały paletowe

Regały paletowe o pojedynczej i podwójnej głębokości mają pięć lub sześć poziomów, a ich maksymalna wysokość wynosi 10 m.

Regały o pojedynczej głębokości, które zajmują największą część powierzchni magazynu, przeznaczone są do składowania produktów o mniejszej rotacji.

Na poziomie posadzki odbywa się kompletacja bezpośrednio z palet, natomiast na wyższych poziomach składowany jest zapas produktów.

Produkty o dużej rotacji składuje się na regałach o podwójnej głębokości. Regały te charakteryzują się tym, że na jednym poziomie mieszczą po dwie palety z tym samym produktem na głębokość jedna za drugą, co zapewnia większą pojemność magazynową.

Półkowe poziomy przepływowe do kompletacji

Kompletacja odbywa się nie tylko bezpośrednio z palet składowanych na dolnym poziomie regałów o pojedynczej głębokości, lecz także na trzech poziomach przepływowych zamontowanych na części regałów paletowych.

Łącznie takich modułów jest 48. Służą one do przygotowywania zamówień na produkty o dużej rotacji.

Każdy moduł składa się z trzech poziomów przepływowych z czterema lub pięcioma torami rolkowymi, które mieszczą kilka kartonów na głębokość w zależności od wymiarów.

Urządzenia transportu bliskiego

Do umieszczania i pobierania ładunków na i z regałów paletowych operatorzy wykorzystują wózki wysokiego podnoszenia. Urządzenia te umożliwiają pracę w korytarzach roboczych o szerokości 3 m.

Widły teleskopowe, w jakie wyposażone są wózki wysokiego podnoszenia, umożliwiają obsługę palet znajdujących się na drugiej pozycji na regałach o podwójnej głębokości.

W celu kompletacji zamówień zarówno pobieranych z poziomów przepływowych, jak i bezpośrednio z palet operatorzy korzystają z ręcznych wózków do kompletacji produktów.

Przyjmowanie i wysyłanie towaru

Przed 27 rampami załadunkowo-rozładunkowymi została utworzona strefa buforowa o powierzchni 3000 m2.

Przed załadunkiem na ciężarówki palety wchodzące w skład jednego zamówienia lub kierowane do odbiorców znajdujących się na tej samej trasie układane są na posadzce, co ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na wyjście towaru z magazynu.

 

Korzyści dla Klienta

  • Duża pojemność magazynowa: zastosowane regały paletowe mieszczą 15 055 palet.
  • Efektywna obsługa: bezpośredni dostęp do palet sprawia, że zarządzanie każdą pozycją asortymentową staje się łatwiejsze.
  • Szybkie przygotowywanie zamówień: poziomy przepływowe, w jakie wyposażona jest część regałów paletowych, usprawniają kompletację mniejszych produktów.
Centrum dystrybucyjne Unilever w Urugwaju
Pojemność magazynowa: 15 055 palet
Wymiary palety: 1000 x 1200
Maksymalna waga palety: 1300 kg
Maksymalna wysokość regałów: 10 m
Moduły do kompletacji: 48
Poziomy do kompletacji: 144

Zapytaj eksperta