Automatic Warehouse Studio (AWS): krok w stronę standaryzacji w systemach sterowania

01/03/2017

Mecalux stworzył Automatic Warehouse Studio (AWS), zaawansowaną wersję środowiska programistycznego dla oprogramowania sterującego Galileo, które umożliwia programowanie w oparciu o międzynarodowe normy programowania IEC-61131-ST dla sterowników PLC z serii SIMATIC S7-1500/1200 i Rockwell ControlLogix. Ponadto pozwala na tworzenie symulacji, skracając czas uruchomienia instalacji.

Nowe oprogramowanie firmy Mecalux posiada szereg funkcji, między innymi możliwość przeprowadzenia symulacji pracy urządzeń elektromechanicznych w całej instalacji automatycznej za pomocą systemu wizualizacji SCADA.

Narzędzie to automatycznie tworzy realistyczny, trójwymiarowy model magazynu. Z symulatorem AWS integracja między systemami WMS, systemem sterowania Galileo oraz urządzeniami automatycznymi jest przeprowadzana i zatwierdzana podczas prac w biurze, jeszcze przed zaimplementowaniem oprogramowania sterującego w istniejącym magazynie. Dzięki temu wdrożony system wymaga jedynie przeprowadzenia drobnych korekt.

AWS pozwala także na programowanie systemu sterowania w drugim języku (poza Xana, który jest standardem Mecalux). Możliwe jest programowanie przy użyciu Designera zgodnie z obowiązującym międzynarodowym standardem IEC-61131-ST i utworzenie oprogramowania sterującego, które będzie kompatybilne z różnymi sterownikami PLC.

AWS stanowi integralną część łańcucha programowania projektu w firmie Mecalux. W pierwszym etapie projektowania magazynu tworzona jest ogólna, trójwymiarowa symulacja obiektu przy pomocy EasyM. Następnie projekt wprowadzany jest do narzędzia EasyS, gdzie obiekt jest precyzyjnie konfigurowany. W oparciu o dany projekt za pomocą AWS tworzony jest system sterujący, który następnie wystarczy odpowiednio dostosować. System może być stosowany w urządzeniach sterowanych zarówno za pomocą sterowników PLC, jak tych opartych na komputerach PC.