Regały push-back

Regały push-back

System składowania akumulacyjnego palet pozwalający zwiększyć pojemność magazynu oraz ograniczyć czas obsługi jednostek ładunkowych.

Opis produktu

Regały push-back: oszczędność czasu i przestrzeni dzięki akumulacyjnemu systemowi magazynowania

Regały push-back to akumulacyjny system magazynowania pozwalający na duże zagęszczenie ładunków oraz składowanie innej pozycji asortymentowej w każdym kanale. Jednostki ładunkowe magazynowane w tym systemie przemieszczają się pod wpływem naporu innych ładunków wzdłuż szyn jezdnych zamontowanych pod niewielkim kątem.

Regały push-back nie mają uliczek, w głąb których wjeżdżałyby wózki widłowe, a jednostki ładunkowe są dostępne z jednego korytarza roboczego, dzięki czemu system ten umożliwia bardzo sprawną obsługę składowanych towarów. Zarządzanie ładunkami odbywa się zgodnie z metodą LIFO (last in, first out):, co oznacza, że ostatnia paleta na wejściu jest pierwszą, która opuszcza regał.

System push-back to akumulacyjne regały wjezdne do składowania palet

Regały push-back – zalety

  • Oszczędność przestrzeni magazynowej: rezygnacja z korytarzy między poszczególnymi rzędami regału pozwala lepiej zagospodarować dostępną powierzchnię, co przekłada się na wzrost pojemność magazynu.
  • Oszczędność czasu: wózki widłowe nie wjeżdżają w głąb regałów, a do obsługi ładunków wykorzystują tylko jeden korytarz. Takie rozwiązanie znaczenie przyspiesza operacje ładowania i rozładowywania kanałów składowania.
  • Różnorodność: w każdym kanale można składować inną jednostkę asortymentową, co pozwala na dywersyfikację magazynowanych produktów.
  • Szeroki zakres temperatur pracy: wózki w regałach typu cart push-back są przystosowane do pracy w temperaturze od -30 do 40ºC.
  • Bezpieczeństwo: elementy takie jak blokady, odbojniki czy centrowniki palet pozwalają wykonywać operacje pobierania i odkładania w sposób łatwy i bezpieczny.
  • Prosta konserwacja: prace konserwacyjne tego systemu magazynowego są ograniczone do minimum, a jego elementy składowe charakteryzuje wysoka trwałość i wytrzymałość.

Są bardzo praktyczne, dzięki nim mogliśmy ograniczyć liczbę korytarzy roboczych i usprawnić czynności magazynowe

SHAD Hiszpania
Marina Xicola Dyrektor Operacyjna
SHAD
(Barcelona, Hiszpania)

Regały push-back – zastosowania

Elastyczny system składowania znajdujący zastosowanie w magazynach różnego rodzaju

Regały push-back idealnie nadają się do obiektów logistycznych obsługujących ładunki spaletyzowane o średniej rotacji, z niewielką liczbą pozycji asortymentowych oraz palet przypadających na każdą z nich. Doskonale sprawdzają się też w magazynach wymagających optymalizacji dostępnej przestrzeni.

Push-back to regały doskonale nadające się do magazynowania palet z towarem o średniej rotacji

Magazyny o średniej rotacji zapasów

Regały push-back bardzo dobrze sprawdzają się również do składowania ładunków o średniej rotacji, obsługiwanych w systemie LIFO, z co najmniej dwoma paletami przypadającymi na jednostkę asortymentową.

System push-back ułatwia magazynowanie ładunków według partii

Magazynowanie partiami

Kanały są niezależne, co pozwala składować inną jednostkę magazynową w każdym z nich i ułatwia zarządzanie partiami towarów.

Push-back to regały często stosowane w chłodniach i mroźniach

Magazyny z kontrolowaną temperaturą

System push-back pozwala ograniczyć przestrzeń magazynu, co przekłada się na oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do utrzymania niskiej temperatury w obiekcie.

Bufor skompletowanych zamówień

Bufor skompletowanych zamówień

Push-back to regały doskonale sprawdzające się w strefie buforowej, gdzie tymczasowo składuje się zamówienia gotowe do wysyłki.

Jak działają regały push-back?

Zestaw wózków lub rolek dla płynnej i bezpiecznej obsługi ładunków na paletach

Regał push-back działa w oparciu o prosty mechanizm przemieszczania się jednostek ładunkowych za pomocą wózków lub rolek wykorzystujący siły działające w dwóch przeciwnych kierunkach: siłę popychania w momencie odkładania palety w kanale oraz siłę grawitacji, pod wpływem której po pobraniu pierwszej jednostki ładunkowej pozostałe przemieszczają się w stronę wyjścia.

Opinie klientów

Nocciole Marchisio

Jesteśmy zadowoleni z właściwości użytkowych oferowanych przez regały push-back i regały przesuwne Movirack Mecaluxu. Szczególnie doceniamy ich optymalne działanie. Dzięki nim podwoiliśmy naszą pojemność magazynową.

Pier Giorgio Mollea Właściciel
Nocciole Marchisio
(Cortemilia, Włochy)
College of DuPage

Kiedy korzystaliśmy z regałów paletowych, aby wyjąć jeden karton z papierem, magazynierzy musieli niemalże wchodzić na poziomy składowania, mając nad sobą tysiące kilogramów ładunków. Teraz nie ma takiej potrzeby. Eliminacja ryzyka wypadku jest dla nas czynnikiem, którego wartości nie da się przecenić.

Angelo Conti Kierownik magazynu
College of DuPage
(Glen Ellyn, USA)
Mundo Helado

Jesteśmy bardzo zadowoleni z regałów push-back Mecaluxu, ponieważ wykorzystują one całą dostępną powierzchnię magazynu. Ponadto jest to system, który umożliwia nam sprawną obsługę jednostek ładunkowych, a co za tym idzie – wydajne świadczenie naszych usług.

Francisco Achaval Dyrektor generalny
Mundo Helado
(Córdoba, Argentyna)
Brivio & Viganò

Znaleźliśmy rozwiązanie, które pomogło nam zmaksymalizować pojemność magazynu, w pełni wykorzystując nie tylko powierzchnię, ale i wysokość obiektu.

Stefano Brivio Wspólnik, członek zarządu
Brivio & Viganò
(Pozzuolo Martesana, Włochy)
Interworld Freight

Jesteśmy bardzo zadowoleni z regałów firmy Mecalux, które całkowicie zmieniły układ naszego magazynu, usprawniając jego działanie. Od momentu ich zamontowania zminimalizowaliśmy liczbę błędów. Nasi klienci nie zgłaszają już reklamacji.


Interworld Freight
(Miami, USA)

Realizacje

Belbo Sugheri

Magazyn producenta korków do butelek Belbo Sugheri

Magazyn firmy Belbo Sugheri został wyposażony w regały push-back firmy Mecalux, służące do składowania produktów w workach big bag na paletach. Czytaj więcej

Belbo Sugheri

Abafoods

Wzrost produkcji napojów dzięki połączeniu pięciu systemów magazynowych

Przykład realizacji, w której Mecalux wyposażył magazyn dla firmy Abafoods we Włoszech w regały paletowe, wjezdne, push-back, przesuwne Movirack oraz system Pallet Shuttle. Czytaj więcej

Abafoods

Desert Depot

Większa pojemność magazynowa operatora logistycznego Desert Depot dzięki regałom push-back

Akumulacyjny system magazynowy push-back dla firmy Desert Depot w USA dostarczony przez Interlake Mecalux. Czytaj więcej

Desert Depot

Tamer

Systemy składowania w magazynie saudyjskiego operatora logistycznego

Mecalux, we współpracy z firmą Alshaya, wyposażył magazyn saudyjskiego operatora logistycznego, grupy Tamer, w regały paletowe, regały do składowania akumulacyjnego z systemem Pallet Shuttle, regały push-back i tunel kompletacyjny z kanałami przepływowymi. Łącznie w obiekcie mieści się 22 706 palet. Czytaj więcej

Tamer
Więcej realizacji

Regały push-back – warianty

Różne warianty konstrukcyjne dostosowane do potrzeb logistycznych każdego magazynu

Regały cart push-back Mecaluxu umożliwiają składowanie od dwóch do czterech palet z ładunkiem na głębokość (wariant z wózkami). Na magazynowanie większej liczby jednostek ładunkowych pozwalają natomiast regały push-back z rolkami.

Regały push-back – elementy składowe

Regały push-back Mecaluxu to synonim najwyższej jakości zarówno procesu produkcyjnego, użytych materiałów, jaki i wykonania wykończeń poszczególnych elementów, co zapewnia stabilność, wytrzymałość i długą żywotność tego systemu składowania.

Oprócz elementów wspólnych dla wszystkich regałów do magazynowania palet, takich jak ramy czy belki, system push-back wyróżnia zastosowanie szyn jezdnych i wózków.

Regały push-back są wyposażone w zestaw specjalnych elementów zapewniających płynne pobieranie i odkładanie jednostek ładunkowych, a przede wszystkim bezpieczeństwo operatorów, ładunków oraz samej instalacji magazynowej.

Ramy

Ramy

Pionowa konstrukcja złożona z dwóch słupów połączonych ze sobą zestawem profili montowanych ukośnie i poprzecznie.

Belki nośne

Belki nośne

Elementy poziome, do których montuje się szyny. Belki znajdują się na różnych wysokościach względem siebie, aby umożliwić właściwy przepływ jednostek ładunkowych w kanałach.

Wózki

Wózki

Każdy wózek jest wyposażony w cztery łożyska z osiami, dzięki którym może przemieszczać się wzdłuż szyny. Wózki są dostępne w trzech długościach dostosowanych do szerokości obsługiwanych palet.

Szyny

Szyny

Profile metalowe, po których przemieszczają się elementy toczne wózków wzdłuż kanałów.

Rolki

Rolki

Rozwiązanie stosowane dla uzyskania większej głębokości składowania w kanale. Osie rolek są osadzone w otworach perforacji szyn.

Blokada

Blokada

Jest zamontowana przy każdym wózku, aby uniemożliwić jego przemieszczenie się w przypadku nieprawidłowego ułożenia jednostki ładunkowej.

Centrowniki palety

Centrowniki palety

Umieszczane po obu stronach kanału w celu poprawnego wyśrodkowania palety, ułatwiają pobieranie i odkładanie jednostki ładunkowej.

Sygnalizator obecności wózka

Sygnalizator obecności wózka

Wysuwa się z belki nośnej, jeśli wózek jest dostępny. Jest to element szczególnie przydatny na wysokich poziomach, ponieważ pozwala operatorowi szybko sprawdzić, czy w kanale są wolne miejsca paletowe.

Boczna siatka zabezpieczająca

Boczna siatka zabezpieczająca

Stosowana w celu zabezpieczenia przed spadającymi ładunkami na strefy ruchu pieszego oraz przed wejściem na pierwszy poziom z boków regału.

Tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa

Informuje o charakterystyce technicznej regału. Umieszczana w widocznych miejscach na krańcach instalacji magazynowej

Katalogi

Catalog - 9 - Regaly-push-back - pl_PL

Regały push-back (katalog)

System magazynowania akumulacyjnego palet

Pobierz
Przegląd techniczny regałów

Przegląd techniczny regałów magazynowych (katalog)

Eksploatacja, przeglądy i utrzymanie regałów

Pobierz
MS Dinamica-PushBack_PL2020.pdf

Podręcznik bezpieczeństwa w magazynie

Działanie, eksploatacja, przeglądy i utrzymanie regałów push-back

Pobierz
Catalog - 0 - Rozwiazania-magazynowe-dla-palet - pl_PL

Rozwiązania magazynowe dla palet (katalog)

Systemy magazynowania produktów na paletach

Pobierz
Catalog - 2 - Easy-wms - pl_PL

Oprogramowanie do zarządzania magazynem

Innowacje technologiczne dla wydajności magazynów

Pobierz

Często zadawane pytania

Regały push-back to system składowania akumulacyjnego bez uliczek dla wózków widłowych wewnątrz instalacji. Pozwala magazynować do czterech palet z ładunkiem w każdym kanale, co zwiększa pojemność magazynu, a jednocześnie ogranicza powierzchnię obiektu logistycznego zajętą przez regały. Jednostki ładunkowe w tym systemie odkłada się na zestaw wózków lub rolki, które opierają się na szynach zamontowanych pod niewielkim nachyleniem. Palety przemieszczają się wzdłuż szyn popychane przez inne jednostki ładunkowe. Od tej zasady działania pochodzi nazwa push-back, co oznacza „popychać do tyłu”. Wyrażenie to nawiązuje do czynności wykonywanej przez wózek widłowy, który popycha jednostki ładunkowe znajdujące się w kanale, aby zwolnić miejsce dla palety z ładunkiem. Przód regału ma mniejszą wysokość niż jego tył, dzięki czemu w momencie pobierania jednostki ładunkowej z kanału palety znajdujące się za nią przesuwają się pod wpływem grawitacji o jedną pozycję w kierunku wejścia do kanału. Jednostki ładunkowe w tym systemie są obsługiwane tylko z jednego korytarza roboczego, czyli zgodnie z metodą LIFO: ostatnia paleta na wejściu jest pierwszą na wyjściu.

System push-back jest kompatybilny z każdym rodzajem produktów, jednak jest on szczególnie zalecany w pewnych okolicznościach. Przykładowo push-back jest doskonałym rozwiązaniem do składowania spaletyzowanych ładunków o średniej rotacji, z dwoma lub więcej paletami na każdą jednostkę magazynową, obsługiwanymi zgodnie z metodą LIFO. Push-back to regały często stosowane w magazynach o niewielkiej liczbie referencji i palet przypadających na każdą z nich, ale także – ze względu na możliwość szybkiego pobierania i odkładania jednostek ładunkowych – w obiektach, gdzie składuje się towary szybko rotujące. Podobnie jak inne systemy składowania akumulacyjnego push-back pozwoli zoptymalizować dostępną powierzchnię i uzyskać większą pojemność magazynu.

Główną różnicą między tymi dwoma systemami jest metoda zarządzania zapasami. Towary na regale push-back są dostępne tylko z jednego korytarza roboczego, dlatego są obsługiwane zgodnie ze strategią LIFO (last in, first out). Oznacza to, że ostatnia odkładana w kanale jednostka ładunkowa jest pierwsza na wyjściu. Z kolei regały przepływowe mają osobne korytarze, którymi pobiera się i odkłada jednostki ładunkowe. Ten sposób obsługi regałów to metoda FIFO (first in, first out): pierwsza paleta na wejściu jest również pierwszą na wyjściu.

Regały push-back są akumulacyjnym systemem składowania o bardzo prostym działaniu: wózki widłowe nie muszą wjeżdżać w głąb regałów, ponieważ obsługują jednostki ładunkowe z korytarza roboczego, co skraca czas manewrów i zwiększa bezpieczeństwo operacyjne. Dodatkowo umożliwiają magazynowanie różnych jednostek asortymentowych w każdym kanale. Jednak push-back to regały o jasno określonych limitach liczby poziomów i głębokości składowania. System push-back dopuszcza składowanie do 4 lub 6 palet na głębokość (odpowiednio regały typu cart push-back i push-back z rolkami) oraz maksymalną wysokości regałów wynoszącą 7,5 m. Jeżeli potrzeby magazynowe przewyższają możliwości regałów push-back, Mecalux oferuje inne rozwiązania umożliwiające duże zagęszczenie ładunków. Jednym z nich jest system Pallet-Shuttle, którego kanały towarowe mogą mieć ponad 40 m głębokości.

Regały cart push-back, wykorzystujące system wózków i szyn, pozwalają składować do 4 palet na głębokość. W przypadku wariantu z rolkami maksymalna pojemność kanałów wzrasta do 6 palet, a jeżeli ich waga na to pozwala, liczba jednostek ładunkowych w kanale może być jeszcze większa.

Mecalux określił 7,5 m jako maksymalną wysokość regału push-back, przy czym jest ona ściśle uwarunkowana klasą wózków widłowych, jakie będą obsługiwały ten system.

Szerokość kanałów, a tym samym belek nośnych, odpowiada długości palety wraz z ładunkiem plus 150 mm (po 75 mm z każdej strony).

W przypadku regałów typu cart push-back operator wózka widłowego transportuje i odkłada palety z płozami zwróconymi prostopadle względem wideł tak, aby mogły oprzeć się na wózkach i szynach kanału. Innymi słowy, palety wprowadza się do kanału szerszą stroną. Z kolei na regałach push-back z rolkami palety są odkładane węższą stroną w taki sposób, aby ich płozy opierały się prostopadle względem rolek, co ułatwia przemieszczanie się palet w kanale.

Regały push-back pozwalają magazynować inną jednostkę asortymentową w każdym kanale. Jest to zaleta, jakiej nie mają regały wjezdne, w których wszystkie poziomy w uliczce są przeznaczone do składowania tego samego produktu.

Teoretycznie regały push-back mogą być obsługiwane przez dowolny wózek widłowy, jednak warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, od których może zależeć indywidualny wybór modelu. Decydującym czynnikiem, od jakiego będzie zależała liczba magazynowanych palet w kanale, jest sztywność i wytrzymałość na siłę nacisku masztu wózka widłowego, ponieważ w systemie push-back to wózek widłowy popycha palety w głąb regału w momencie wprowadzania nowej jednostki ładunkowej na poziom. Decydująca jest również wysokość regałów: im większa, tym bardziej wytrzymały musi być maszt, ponieważ szybciej będą zużywały się jego elementy i trudniej będzie sterować wózkiem w momencie pobierania jednostki ładunkowej.

Zapytaj eksperta