Windy paletowe

Windy paletowe

Przenośniki pionowe automatyzujące transport bliski palet. Pozwalają pokonywać różnice w wysokościach między miejscem pobrania i odłożenia ładunku, dynamizując wewnętrzny przepływ towarów.

Opis produktu

Automatyzacja transportu pionowego palet

Windy paletowe to automatyczne przenośniki pionowe umożliwiające przepływ spaletyzowanych ładunków między poziomami magazynowymi. Ich zastosowanie pozwala transportować palety na żądaną wysokość w sposób maksymalnie stabilny i bezpieczny.

Windy paletowe Mecaluxu to konstrukcje o dużej nośności, które łatwo zamontować zarówno w magazynach automatycznych, jak i obiektach logistycznych obsługiwanych ręcznie. Windy magazynowe są wyposażone w silnik elektryczny i przenośnik, który pozwala na precyzyjny transfer ładunków. Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia ciągłość i zwiększa tempo wewnętrznego przepływu palet, dzięki czemu rośnie wydajność operacyjna magazynu.

Windy paletowe umożliwiają przepływ palet między różnymi poziomami magazynu

Windy paletowe – zalety

  • Duża wysokość: winda przemysłowa pozwala transportować ładunki na wysokość nawet 40 metrów.
  • Wysoka nośność: solidna konstrukcja wind pozwala na transport palet o wadze do 1500 kg.
  • Szybkość: windy przemysłowe rozwijają prędkości 80 m/min z ładunkiem do 1000 kg oraz 60 m/min w przypadku ładunków o wadze 1500 kg, dzięki czemu dynamizują transport pionowy w magazynie.
  • Łatwe wdrożenie: jednokolumnowa konstrukcja wind przemysłowych zajmuje niewielką przestrzeń, co pozwala zastosować to rozwiązanie w magazynach o różnych układach i konfiguracjach (z liniami przenośników, elektrycznych systemów jednoszynowych etc.).
  • Bezpieczne działanie: płynna i stabilna jazda w górę i w dół gwarantuje pełne bezpieczeństwo transportowanym ładunkom.
  • Szeroki zakres temperatur: przenośniki pionowe są przystosowane do pracy w temperaturach od - 30ºC do + 40ºC.

Dzięki przenośnikom pionowym znacznie zwiększyliśmy tempo przepływu ładunków w magazynie

Mephisto
Christian Kalch Dyrektor ds. Przemysłu i Logistyki
Mephisto
(Sarrebourg, Francja)

Windy paletowe – zastosowania

Wysokowydajny przenośnik pionowy palet do transportu ładunków w magazynach każdego typu

Windy paletowe to uniwersalne rozwiązanie idealnie sprawdzające się w różnych scenariuszach operacyjnych. Windy dynamizują transport bliski ładunków spaletyzowanych między poszczególnymi poziomami w magazynie.

Windy paletowe stanowią połączenie poszczególnych pięter w magazynie

Magazyny z różnymi poziomami składowania

Odpowiadają za transport pionowy ładunków na paletach, pokonując różnice w wysokości między poszczególnymi elementami instalacji magazynowej. Łączą strefy magazynu zlokalizowane na różnych piętrach.

Windy paletowe można zintegrować z niektórymi automatycznymi systemami magazynowymi

Automatyczne systemy magazynowe

Stanowią połączenie między wejściem/wyjściem bloku regałów a poszczególnymi poziomami składowania, współpracując z takimi systemami magazynowymi jak Automatyczny Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi czy Automatyczny Pallet Shuttle 3D.

Windy paletowe to idealne rozwiązanie do zastosowania razem z podestami i korytarzami podwyższonymi

Podesty i korytarze podwyższone

Stosowane w celu odkładania i pobierania ładunków spaletyzowanych na górnych poziomach konstrukcji magazynowych takich jak podesty czy regały z korytarzami podwyższonymi.

Realizacje

Vibar Nord

Vibar Nord: automatyczne połączenie produkcji z magazynem

Vibar Nord, producent ponad 5000 ton produktów spożywczych i dietetycznych rocznie, zautomatyzował swój nowy magazyn w Gera Lario. Mecalux zainstalował w nim przenośniki i windę paletową, które łączą magazyn z produkcją; a także regały przesuwne Movirack i regały paletowe. Czytaj więcej

Porcelanosa

Grupa Porcelanosa, producent ceramiki budowlanej, wyposażyła swoje centra logistyczne w najnowsze rozwiązania technologiczne

Przykład realizacji, w której Mecalux zaprojektował i wyposażył pięć zautomatyzowanych magazynów grupy Porcelanosa, producenta ceramiki budowalnej. Czytaj więcej

Porcelanosa

Nestlé

Szybszy przepływ towarów w fabryce Nestle dzięki zastosowaniu urządzeń transportu automatycznego

Mecalux dostarczył firmie Nestle system transportu bliskiego w zakładzie produkcyjnym w Gironie. Umożliwiło to szybszy transport produktów wewnątrz obiektu. Jest to dalszy ciąg współpracy Mecalux i Nestle, która została zapoczątkowana w 1990 roku budową automatycznego magazynu samonośnego. Czytaj więcej

Nestlé

Würth

Magazyn automatyczny zbudowany „pod klucz” dla firmy Würth w La Rioja

Niemiecki dystrybutor elementów złącznych, montażowych i narzędzi firma Würth zbudowała nowy samonośny magazyn automatyczny w La Rioja (Hiszpania). Nowy obiekt usprawnia dostawy do sklepów stacjonarnych Würth w Hiszpanii oraz klientów sklepu internetowego. Czytaj więcej

Würth

Sokpol

Automatyczny magazyn paletowy i system transportu podwieszanego dla firmy Sokpol

Mecalux dostarczył automatyczny magazyn paletowy oraz wydajny system transportu podwieszanego do firmy Sokpol, producenta soków, nektarów, wód mineralnych i koncentratów. Czynnościami odbywającymi się w magazynie zarządza oprogramowanie magazynowe Easy WMS, optymalizując organizację składowania towarów. Czytaj więcej

Sokpol
Więcej realizacji

Często zadawane pytania

Windy paletowe, inaczej windy magazynowe, windy przemysłowe lub przenośniki pionowe, to urządzenia automatyzujące transport pionowy ładunków spaletyzowanych na potrzeby niektórych operacji intralogistycznych.

Windy paletowe mogą podnosić ładunki na wysokość do 40 metrów.

Windy paletowe transportują palety o maksymalnej wadze 1500 kg.

Maksymalna prędkość windy to 80 m/min z ładunkiem do 1000 kg oraz 60 m/min z obciążeniem do 1500 kg.

Windy Mecaluxu obsługują wszystkie podstawowe typy palet dostępne na rynku, począwszy od europalet (800 × 1200 mm, 1000 × 1200 mm i 1200 × 1200 mm), aż po palety amerykańskie (GMA, o wymiarach 1200 × 1000 mm).

Windy magazynowe są wyposażone w przenośnik rolkowy lub łańcuchowy. Wybór typu przenośnika zależy od kierunku ruchu oraz od typu obsługiwanej palety.

Winda przemysłowa służy do transportowania palet na poszczególne poziomy składowania w magazynach każdego typu. Windy znajdują również zastosowanie jako część układu transportu palet w obiektach z automatycznymi systemami składowania. Innym przykładem użycia przenośników pionowych jest transport ładunków w obiektach z podestami oraz korytarzami podwyższonymi.

Układnice to urządzenia magazynowe do automatycznego składowania palet. Przemieszczają się wzdłuż korytarzy roboczych, wykonując jednocześnie ruchy w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Układnice pobierają i odkładają ładunki za pomocą automatycznych wideł teleskopowych, którymi wykonują ruch w głąb regału.

Windy paletowe, z kolei, mają możliwość przemieszczania się jedynie w kierunku pionowym. Mimo to również są wykorzystywane jako uzupełnienie automatycznych systemów magazynowych, jak np. Pallet Shuttle 3D, gdzie transportują palety między wejściem/wyjściem bloku regałów a poszczególnymi poziomami składowania. W takiej konfiguracji to wózek Pallet Shuttle 3D przemieszcza się wewnątrz kanałów, gdzie pobiera i odkłada ładunki.

Najczęściej w obiektach z automatycznymi systemami magazynowymi, które wymagają użycia wind paletowych, takimi jak Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi czy Pallet Shuttle 3D, montuje się dwie windy – po jednej na wejściu i wyjściu z magazynu. W przypadku konieczności zwiększenia liczby cykli na godzinę istnieje możliwość zamontowania dwóch wind na wejściu i dwóch na wyjściu.

Zapytaj eksperta