Firma Fritel usprawnia działanie swojego magazynu dzięki systemowi Pallet Shuttle

25/05/2017

Belgijska firma Fritel specjalizuje się w produkcji i dystrybucji sprzętu AGD takiego jak frytkownice, gofrownice, grille i inne urządzenia kuchenne. W wyniku zwiększenia wolumenu produkcji zaistniała konieczność bardziej efektywnego wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej. Firma zdecydowała się na akumulacyjny system składowania z Pallet Shuttle firmy Mecalux.

Magazyn Fritel znajduje się w Hasselt, mieście na północy Belgii. Składa się z trzech bloków regałów o wysokości 7,5 m i całkowitej pojemności 2496 palet o wymiarach 800 x 1200 x 2000 mm. Regały są obsługiwane przez trzy wózki Pallet Shuttle.

 

Każdy blok zajmuje inną powierzchnię i w zależności od składowanego produktu ma różną głębokość kanałów. Pierwszy blok mieści na głębokość 13 palet, drugi 17, a trzeci 22 palety.

Wszystkie trzy bloki regałów wjezdnych zajmują łącznie powierzchnię około 1200 m2. Mają trzy poziomy wysokości. Ich konstrukcja jest dostosowana do automatycznego przemieszczania się wózków Pallet Shuttle wewnątrz kanałów towarowych.

Wózki wykonują polecenia wydawane przez operatora za pomocą tabletu, za pośrednictwem Wi-Fi. Obsługa całego systemu jest bardzo prosta. Operator najpierw umieszcza Pallet Shuttle w odpowiednim kanale, następnie dostarcza kolejno palety na pierwszą pozycję i wydaje polecenie ich umieszczenia we właściwej lokalizacji. Wózek automatycznie transportuje palety z wejścia do pierwszego wolnego miejsca. Gdy towar jest pobierany, operacje te są wykonywane w odwrotnej kolejności.

Za pomocą tabletu, który ma bardzo prosty i intuicyjny interfejs, uruchamiane są następujące funkcje: wybór wózków, które mają być używane, sprawdzenie ich statusu, ciągły załadunek i rozładunek kanałów, lokalizacja wózków dzięki sygnałom dźwiękowym i świetlnym, inwentaryzacja itp.

Akumulatory Pallet Shuttle mogą być ładowane w stacji (do której w jednym czasie mogą być podłączone trzy wózki) lub poza wózkiem. W przypadku tej drugiej opcji wyładowane akumulatory są wyciągane i wymieniane na inne uprzednio naładowane. Dzięki temu instalacja z Pallet Shuttle może pracować bez przerwy.

 

O firmie

Firma Fritel powstała w 1991 w Belgii. Początkowo zajmowała się produkcją frytkownic. Już po siedmiu latach od rozpoczęcia działalności stała się liderem w swoim sektorze na rynku belgijskim i tę pozycję zajmuje do dziś. Z biegiem czasu udoskonalała swoje produkty, a także rozszerzała ich gamę o gofrownice, grille, urządzenia do fondue i raclette oraz inne przyrządy kuchenne. Dzięki systemowi Pallet Shuttle firmy Mecalux, Fritel znacząco zwiększył przepływ ładunków w magazynie, a także zmaksymalizował wykorzystanie dostępnej powierzchni. Pobieranie składowanych jednostek odbywa się przy minimalnym zaangażowaniu operatora, dzięki czemu wszelkie operacje logistyczne są wykonywane dużo efektywniej.