MDS: automatyzacja logistyki w magazynie książek

03/05/2021

W związku z notowanym w ostatnich miesiącach wzrostem sprzedaży francuski dystrybutor książek, MDS, planuje uruchomić w swoim centrum logistycznym w Dourdan nieopodal Paryża automatyczny magazyn mieszczący 16 902 pojemniki. Inwestycja ma na celu usprawnienie łańcucha dostaw, dzięki czemu firma będzie w stanie zarządzać większym asortymentem i zrealizować więcej zamówień.

W magazynie firmy MDS będzie znajdował się jeden korytarz o długości 89 metrów

Magazyn będzie się składał z jednego korytarza, o długości 89 m. Po jego obu stronach zostaną zamontowane regały o wysokości 12 m. Rozwiązanie to będzie maksymalnie wykorzystywało dostępną powierzchnię oraz wysokość obiektu, aby pomieścić jak najwięcej książek. W magazynie zostanie zainstalowana układnica typu miniload, która będzie mogła jednocześnie obsługiwać cztery pojemniki. W przedniej części magazynu zostaną utworzone dwa stanowiska kompletacyjne, na których zamówienia będą przygotowywane metodą „produkt do operatora”.

Automatyzacja umożliwi stały przepływ ładunków i pełną dostępność magazynu przez całą dobę. Firma MDS zdecydowała się na to rozwiązanie, ponieważ poprawi ono ergonomię pracy operatorów podczas kompletacji zamówień, co przełoży się na zwiększenie ich wydajności.

Aby zwiększyć możliwości rozwoju, zdecydowaliśmy się powierzyć Mecaluxowi automatyzację części operacji zachodzących w naszym magazynie. Automatyczny magazyn pojemnikowy pozwoli nam zdecydowanie zwiększyć wydajność, dzięki zagęszczeniu składowanych ładunków, zwiększeniu płynności obiegu produktów, a przede wszyskim usprawnieniu kompletacji zamówień.

Olivier Barbé Dyrektor Generalny firmy MDS

O firmie MDS

MDS to działający od 1988 roku dystrybutor książek, z siedzibą w Dourdan niedaleko stolicy Francji. Firma posiada bogatą ofertę, obejmującą pozycje wielu wydawnictw, reprezentującą wszystkie gatunki i kategorie literatury: od komiksów i mangi, przez przewodniki turystyczne, poradniki psychologiczne, po beletrystykę.