Mecalux instaluje dla firmy Porcelanosa największy magazyn ceramiki w Europie.

17/01/2008

Mecalux zamontował dla firmy Porcelanosa automatyczny magazyn w ogromnej hali o wysokości 35 m i długości 260 m, mieszczącej się w Vila-real (Castellón). Magazyn może pomieścić pięć milionów metrów kwadratowych płytek zapakowanych na 102.000 palet.

Całkowita inwestycja w centrum logistyczne zainstalowane dla Porcelanosy przez Mecalux, włącznie z systemami robotyki i siłą roboczą, wyniosła w pierwszej fazie 19 milionów euro. Na pierwszym etapie zamontowanych zostało 11 układnic regałowych obsługujących 22 regały o pojedynczej głębokości składowania, wraz z setkami elementów peryferyjnych, począwszy od przenośników rolkowych, łańcuchowych i grawitacyjnych, poprzez systemy windowe, układarki palet i stoły podnośne, po stoły obrotowe.

W ostatnio przeprowadzonej drugiej fazie montażu dodano jeszcze cztery układnice i osiem regałów o pojedynczej głębokości składowania oraz odpowiednie stacje przyjmowania i wydawania palet. Cała instalacja jest bardzo rozbudowana, gdyż obejmuje 30 regałów o długości 163 m i wysokich na prawie 31 m.

Układnice dwukolumnowe
Celem zapewnienia maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa pracy w firmie Porcelanosa, Mecalux zainstalował 15 solidnych układnic dwukolumnowych o tej samej wysokości, co regały. Przemieszczają się one w korytarzach o szerokości 1750 mm, z prędkością 180 m/min i mogą podnosić palety o wadze 1600 kg z prędkością 49 m/min. Wszystkie układnice dwukolumnowe są wyposażone w osobną windę umożliwiającą prace konserwacyjne oraz ręczne sterowanie przy zachowaniu doskonałej widoczności na poziomie pomostu.

Do magazynu w trakcie jednego dnia roboczego trafia 200 zamówień z działów handlowych firmy. 50% produkcji, wytwarzane i składowane w tym obiekcie trafia ostatecznie do sieci firmowych sklepów Porcelanosy w 80 krajach na całym świecie. Palety z towarem pochodzącym wprost z fabryki, z którą magazyn jest połączony podziemnym tunelem o długości 300 m i 3 m głębokości, są opuszczane przy pomocy wyciągów towarowych na specjalnie zamontowany w tunelu przenośnik. Palety ostatecznie trafiają na automatyczne linie, kierujące je bezpośrednio na stanowisko przyjmowania towaru w magazynie.

Procesowi etykietowania i znakowania, poprzedzającemu skierowanie palet na stacje przyjęć i wydawania towarów, poddawanych jest około 1200 jednostek ładunkowych dziennie w kierunku do magazynu. Jeśli chodzi o towar wydawany, magazyn opuszcza około 188 palet dziennie. Magazyn Porcelanosy musi być wydajny i poręczny w obsłudze, dlatego wykorzystano w nim regały o pojedynczej głębokości składowania, które pozwalają na szybsze operacje przyjmowania i wydawania palet. Ten rozległy magazyn został wyposażony także w stanowiska picking oraz cztery manipulatory pneumatyczne pozwalające operatorowi na łatwy uchwyt wybranego, zazwyczaj bardzo ciężkiego ładunku.

O firmie Mecalux
Mecalux jest jednym z najważniejszych dostawców globalnych rozwiązań magazynowych na świecie. Główna działalność firmy polega na projektowaniu, produkcji, sprzedaży i obsłudze serwisowej regałów metalowych, magazynów automatycznych i innych rozwiązań dotyczących systemów składowania. Grupa Mecalux posiada 8 zakładów produkcyjnych w 6 krajach, bezpośrednie przedstawicielstwa handlowe w 16 krajach, zatrudnia 3100 pracowników, a dochody Grupy w 2006 roku wyniosły 531,1 milionów euro. Mecalux zajmuje strategiczną pozycję dla rozwoju technologii automatycznych systemów składowania i ich wprowadzania na wszystkich rynkach, na których prowadzi działaność.