MECALUX rozbudowuje centrum logistyczne GRUPY PORCELANOSA, które stanie się największym magazynem automatycznym na świecie

02/06/2011

Barcelonie, 2 czerwca 2011.

Mecalux, światowy lider w dziedzinie systemów magazynowania, planuje rozbudowę obecnego centrum logistycznego Villarreal dla Grupy Porcelanosa znajdującego się w Castellón. Nowa instalacja sprawi, że producent płytek ceramicznych będzie posiadać największy na świecie magazyn automatyczny o całkowitej pojemności składowania 275 000 palet.

Nowy magazyn o powierzchni 10 600 m² wykorzystany będzie przez firmę VENIS produkującą nawierzchnie z płytek ceramicznych. Magazyn będzie miał wysokość 32 m, długość 278 m oraz pojemność składowania 65 300 palet.

Nowa instalacja będzie wyposażona w 10 automatycznych dwukolumnowych układnic, które będą obsługiwały 20 regałów. Każdy z nich będzie miał 160 m długości.

Wiceprezes firmy MECALUX, Javier Carrillo, twierdzi, że: „Zbudowaliśmy magazyn automatyczny sprawnie transportujący palety, zarówno na wejściu jak i na wyjściu. Szacuje się, iż ten system składowania może przetransportować 474 palety na godzinę".

W magazynie zostanie zainstalowanych 8 stanowisk obsługowych z pneumatycznymi manipulatorami wyposażonymi w chwytaki, dzięki którym operator z łatwością wyjmie wybrany towar. Regały zostały zaprojektowane w taki sposób, aby operacje wejścia i wyjścia palet były wykonywane sprawnie.

Magazyn połączony jest z fabryką Grupy Porcelanosa podziemnym tunelem o długości 300 m i wysokości 3 m. Palety mogące wytrzymać obciążenie 1600 kg, opuszczane są za pomocą dźwigu towarowego a następnie umieszczane na przenośniku, który transportuje je na koniec tunelu. W tym miejscu znajdują się zautomatyzowane linie, które transportują palety do przedniej części magazynu.


Układnice dwukolumnowe

MECALUX zainstaluje w centrum logistycznym 10 dwukolumnowych układnic o takiej samej wysokości co regały (31 metrów), które będą się szybko poruszały po korytarzach o szerokości 1,75 m i będą podnosiły palety z prędkością 48 m/min. Specjalne oprogramowanie zarządzające będzie kontrolować wszystkie ruchy układnic.

Każda układnica wyposażona będzie w windę, dzięki której możliwe będzie wykonywanie prac konserwacyjnych, jak również sterowanie układnicą w trybie ręcznym.

W magazynie firmy VENIS będzie wystarczająco dużo miejsca, aby w przyszłości zainstalować w nim kolejnych pięć układnic.


GRUPA PORCELANOSA

Grupa Porcelanosa jest obecna w około 100 krajach na świecie. Jej fundamentem jest silna strategia przedsiębiorcza, jak również niepowtarzalny model biznesu.

Grupa Porcelanosa ma ponad 35 lat doświadczenia i jest liderem na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Działalność grupy opiera się na takich wartościach jak innowacja oraz jakość, ale przede wszystkim zaufanie, jakim obdarza ponad 5000 swoich pracowników.

VENIS to firma wdrażająca do swoich projektów innowacje technologiczne, jakie wykorzystuje przy produkcji płytek ceramicznych oraz kamionki porcelanowej. Jest pionierem jeśli chodzi o wprowadzanie nowych produktów. Produkcja firmy VENIS koncentruje się na wytwarzaniu nawierzchni z płytek ceramicznych o różnorodnych kształtach i wykończeniach, co sprawia, że firma ta jest liderem w sektorze ceramiki na rynku międzynarodowym.