Magazyn firmy Artys we Francji do składowania sprzętu audio

Magazyn firmy Artys we Francji do składowania sprzętu audio

Magazyn firmy Artys we Francji mieści zróżnicowane zasoby sprzętowe wykorzystywane w obsłudze logistycznej imprez

Magazyn firmy Artys we Francji do składowania sprzętu audio

Oprawa koncertu, sztuki teatralnej czy jakiegokolwiek innego widowiska wymaga zastosowania sprzętu, który zapewni publiczności niezapomniane wrażenia słuchowe i wizualne. W dziedzinie tej specjalizuje się francuska firma Artys – należący do grupy BERTO dostawca zaplecza logistycznego na wszelkiego typu wydarzenia artystyczno-kulturowe, który niedawno uruchomił magazyn przeznaczony do składowania sprzętu. Mecalux natomiast wyposażył obiekt w przesuwne regały wspornikowe, regały paletowe oraz w tworzący trzy kondygnacje podest, aby maksymalnie wykorzystać kubaturę budynku

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn Artys: Regały paletowe
  Wysokość regałów: 9 m
  Długość regałów: 14 m
  Magazyn Artys: Regały wspornikowe
  Wysokość regałów: 9 m
  Długość regałów: 14 m
 • Pobierz PDF

Obsługa logistyczna imprez artystycznych i rozrywkowych

W 1987 roku Alain Befort, francuski muzyk i marketingowiec, założył firmę Artys Light Sound Transfer, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze logistycznej imprez i spektakli na żywo w ponad 34 krajach Europy. Organizuje nie tylko niezbędny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, ale także zapewnia jego dowóz na miejsce wydarzenia.

Wyzwania w obsłudze imprez

Obsługa każdej imprezy na żywo wymaga sporej ilości sprzętu, który na co dzień trzeba gdzieś przechowywać – co nie jest łatwym zadaniem z uwagi na jego zróżnicowanie pod względem wielkości, ciężaru i kształtu. Ponadto są to urządzenia, z którymi należy obchodzić się ostrożnie, aby ich nie uszkodzić, co jeszcze bardziej komplikuje kwestię składowania.

Kolejnym wyzwaniem jest organizacja pracy. Niekiedy częstotliwość imprez jest tak duża, zwłaszcza wiosną i latem, gdy odbywa się wiele festiwali na świeżym powietrzu, że terminowe dostarczenie sprzętu na każdą z nich staje się nie lada wyzwaniem.

Artys od niedawna posiada w miejscowości Saint-Michel-sur-Orge (nieopodal Paryża) magazyn o powierzchni 1630 m2, w którym składuje cały sprzęt wykorzystywany do świadczonych przez siebie usług. Mecalux wyposażył obiekt w trzy rozwiązania, które zdaniem Philippe’a Armanda, dyrektora operacyjnego firmy Artys, „pozwoliły lepiej zorganizować składowanie wszystkich urządzeń i pozostałych elementów, ponieważ zostały dobrane w oparciu o ich wymiary”, a zatem każdy przedmiot umieszczany jest w odpowiednim dla niego miejscu. Są to następujące systemy magazynowe:

 • przesuwne regały wspornikowe – do składowania długich i dużych przedmiotów;
 • regały paletowe – do składowania przedmiotów, które można umieścić na paletach;
 • podest – do składowania niedużych przedmiotów, takich jak instrumenty muzyczne, urządzenia audio i wideo, sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, kable itp., umieszczonych w skrzyniach transportowych typu flight case.

Ponadto jednym z priorytetów firmy było uzyskanie jak największej pojemności. „Chcieliśmy zoptymalizować wykorzystanie powierzchni magazynu, aby pomieścić cały nasz sprzęt” – wyjaśnia Philippe Armand.

Philippe Armand – Dyrektor operacyjny w firmie Artys
„Zwróciliśmy się do Mecaluxu ze względu na bogate doświadczenie w realizacji podobnych projektów, a także z uwagi na wysoką jakość produktów tej firmy. Do naszego nowego magazynu wybraliśmy regały Mecaluxu, gdyż cechują się uniwersalnością i łatwością użytkowania. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy”.

Różnorodność rozwiązań

Rozwiązania magazynowe zastosowane przez Mecalux w tym obiekcie uwzględniają różnorodność zasobów sprzętowych, jakimi w swojej działalności dysponuje Artys.

Regały wspornikowe
Na 11 przesuwnych regałach wspornikowych przechowywane są ładunki wielkogabarytowe i dłużycowe. Każdy z trzypoziomowych bloków mierzy 9 m wysokości i 14 m szerokości, a dzięki zastosowaniu podstaw ruchomych maksymalnie wykorzystują powierzchnię magazynu, by zapewnić większą pojemność.

Regały przesuwne to system składowania akumulacyjnego, co oznacza, że charakteryzują się dużą gęstością składowania, eliminują bowiem konieczność tworzenia stałych korytarzy roboczych. Aby umieścić ładunek lub go pobrać, operator tworzy korytarz przy danym bloku, posługując się pilotem radiowym. Wówczas umieszczone na podstawach ruchomych regały autonomicznie przesuwają się na boki.

Zbudowane są z kolumn, do których przymocowuje się ramiona tworzące poziomy ładunkowe. Konstrukcja regałów wspornikowych umożliwia ich łatwą modyfikację, dzięki czemu, jak zauważa dyrektor operacyjny firmy, „można je dopasować do rodzaju i długości magazynowanego towaru”.

Regały paletowe
W magazynie firmy Artys regały paletowe przeznaczone są do składowania różnorodnych przedmiotów umieszczanych na paletach dla ułatwienia ich obsługi – są to m.in. opony i skrzynie.

Regały paletowe wyróżniają się uniwersalnością, ponieważ oprócz dowolnej regulacji poziomów nośnych posiadają szeroki asortyment dodatkowych elementów wyposażenia w celu dostosowania instalacji do gabarytów jednostek ładunkowych.

System ten uwzględnia również przepływ zasobów, którego specyfika w przypadku firmy Artys polega na tym, że część sprzętu nie opuszcza magazynu przez długi czas, nawet przez kilka miesięcy. Bezpośredni dostęp do miejsc składowania sprawia, że umieszczone na nich przedmioty można w każdym momencie szybko pobrać.

Philippe Armand dostrzega ważną cechę tych regałów, a mianowicie: „solidność i wytrzymałość konstrukcji przekładającą się na dużą nośność”.

Podest
Ostatnim systemem wdrożonym przez Mecalux jest dwupiętrowy podest. Jak słusznie zauważa Philippe Armand, „takie rozwiązanie pozwoliło dwukrotnie zwiększyć powierzchnię użytkową” i uzyskać większą pojemność poprzez zagospodarowanie wysokości budynku.

Na poszczególnych kondygnacjach zastosowano inne rozmieszczenie składowanego sprzętu, zgodnie z potrzebami wynikającymi z jego różnorodności i częstotliwości użytkowania.

Korzyści dla firmy Artys

 • Duża pojemność magazynowa: dzięki zastosowaniu regałów przesuwnych maksymalnie wykorzystano powierzchnię budynku, a dwupoziomowy podest pozwolił zagospodarować również jego wysokość.
 • Sprawna obsługa towaru: bezpośredni dostęp do składowanych urządzeń, jaki zapewniają regały przesuwne i paletowe, przyczynił się do usprawnienia prac magazynowych i uzyskania lepszej kontroli nad stanem magazynowym.
 • Uniwersalne systemy składowania: modyfikowalna konstrukcja regałów umożliwia ich dostosowanie do gabarytów i tempa rotacji sprzętu.
Magazyn Artys: Regały paletowe
Wysokość regałów: 9 m
Długość regałów: 14 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę