Amagosa automatyzuje swoje centrum logistyczne w Hiszpanii

Amagosa automatyzuje swoje centrum logistyczne w Hiszpanii

Samonośny magazyn automatyczny zbudowany przez Mecalux zwiększa pojemność składowania i usprawnia kompletację w firmie dystrybucyjnej Amagosa

Amagosa automatyzuje swoje centrum logistyczne w Hiszpanii

Amagosa, firma specjalizująca się w dystrybucji napojów i żywności, w tym produktów dla branży gastronomicznej, posiada niedaleko Meridy centrum logistyczne, którego działanie zostało usprawnione dzięki współpracy z firmą Mecalux. Projekt obejmował wykonanie automatycznego, samonośnego magazynu paletowego z kanałami przepływowymi oraz przyległego do niego budynku przy strefie wejść i wyjść, który został wyposażony w dwa automatyczne magazyny pionowe Clasimat, regały paletowe i stanowisko kompletacji zamówień. Wszystkimi operacjami logistycznymi przeprowadzanymi w obiekcie zarządza oprogramowanie magazynowe Easy WMS firmy Mecalux.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn automatyczny firmy Amagosa w Hiszpanii
  Pojemność magazynowa: 2373 palety
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wysokość magazynu: 22,8 m
  Liczba układnic: 7
  Typ układnicy: jednokolumnowa
  Liczba kanałów kompletacyjnych: 24
  Konstrukcja: samonośna
  Magazyn pionowy Clasimat
  Pojemność magazynowa (obu magazynów): 40 tac
  Długość tacy: 2,4 m
  Maksymalne obciążenie tacy: 500 kg
  Wysokość magazynu: 8,5 m
  Liczba magazynów: 2
 • Pobierz PDF

Potrzeby firmy
Na przestrzeni lat Amagosa osiągnęła znaczący wzrost sprzedaży, co spowodowało, że obiekty firmy okazały się zbyt małe. Zrodziło to konieczność usprawnienia procesów logistycznych i jednoczesnego obniżenia kosztów eksploatacji.

Mecalux po dokonaniu wnikliwej analizy potrzeb Klienta zaproponował następujące rozwiązanie:

 1. Magazyn automatyczny.
 2. Budynek.
 3. Rampa, strefa buforowa i magazyn ogólny.
 4. Wejścia, wyjścia i kontrola.
 5. Wejście i wyjście nr 2.
 6. Kanały kompletacyjne.
 7. Stanowisko kompletacyjne.
 8. Magazyn pionowy Clasimat.

Magazyn samonośny

W wybudowanym przez Mecalux magazynie samonośnym o długości 26 m i wysokości 22,2 m znajdują się dwa korytarze z regałami o pojedynczej i podwójnej głębokości, które umożliwiają składowanie ponad 2300 palet. Magazyn samonośny to obiekt, którego konstrukcję nośną tworzą regały. Przenoszą one ciężar własny, składowanych ładunków oraz okładziny ścian i dachu.

Wzdłuż każdego korytarza przemieszcza się układnica, która przenosi palety od początku korytarza do miejsc docelowych. Miejsca te wyznacza dla nich system zarządzania magazynem Easy WMS. Dzięki zastosowaniu układnic wzrasta wydajność magazynu, a jego funkcjonowanie angażuje mniej zasobów.

Ze względu na rodzaj składowanych towarów i małą liczbę palet przypadających na jeden typ jednostki magazynowej konieczne było utworzenie strefy kompletacyjnej, która umożliwiłaby operatorom sprawne i szybkie przygotowywanie zamówień.

Pierwszy poziom regałów przeznaczony do kompletacji produktów typu A, czyli charakteryzujących się największą rotacją, został wyposażony w 24 rolkowe regały przepływowe. Każdy z nich mieści trzy palety rezerwowe.

Tuż obok zostało utworzone stanowisko kompletacyjne w kształcie litery „U” dla produktów o średniej i niskiej rotacji (typy B i C). Po obu stronach stanowiska kompletacyjnego umieszczone są dwa magazyny pionowe Clasimat do składowania droższych produktów typu C (likiery, koniaki, wykwintne wina itp.). W strefie tej zostały również zamontowane regały paletowe do składowania produktów typu B.

Przygotowywanie zamówień

 1. Pierwszy operator, który wyposażony jest w terminal komputerowy i wózek paletowy z paletą, przemieszcza się, pobierając produkty typu A z kolejnych kanałów przepływowych.
 2. Następnie kieruje się do regału paletowego, aby pobrać produkty typu B. Po zakończeniu kompletacji pozostawia paletę w strefie przeznaczonej do przygotowywania zamówień, która znajduje się tuż za stanowiskiem kompletacyjnym i magazynami pionowymi.
 3. Operator pracujący na tym stanowisku przygotowuje pięć zamówień jednocześnie. Jego zadaniem jest ostateczne przygotowanie zamówień poprzez uzupełnienie palety produktami typu B i C, w tym artykułami przechowywanymi w magazynach pionowych.
 4. Gdy zamówienia są już gotowe, operator transportuje palety do strefy buforowej. Tam następuje zafoliowanie palety z ładunkiem.

Strefa ta znajduje się w starym budynku tuż obok nowego magazynu.

Magazyn pionowy Clasimat dla produktów luksusowych
Obiekt Amagosy został wyposażony w dwa magazyny pionowe Clasimat o wysokości 8,5 m. Każdy z nich posiada 20 tac.

Znajdujące się wewnątrz konstrukcji nośnej tace o długości 2,4 m wytrzymują obciążenie do 500 kg i są obsługiwane przez wózki wahadłowe.

Rampy ze wskaźnikami świetlnymi
Dawna hala, która znajduje się tuż obok nowego magazynu, jest z nim połączona za pośrednictwem ramp wyjściowych. Prowadzi do nich szeroka brama, przez którą przejeżdżają wózki widłowe.

Oprogramowanie Easy WMS
Amagosa korzysta z opracowanego przez Mecalux systemu zarządzania magazynem Easy WMS, który spełnia wszystkie potrzeby związane z zarządzaniem centrum logistycznym.

Easy WMS koordynuje wszystkie czynności związane z przyjmowaniem palet do magazynu, umieszczaniem ich w odpowiednich miejscach, kontrolą stanu magazynowego, przestrzeganiem zasad składowania, pobieraniem palet, kierowaniem ich do stanowisk kompletacyjnych, kompletacją, zwrotami do magazynu itp. Ponadto umożliwia analizę stanu poszczególnych części lub stref magazynu za pomocą narzędzi do wysyłania zapytań i tworzenia raportów, a także kontrolowanie wszystkich urządzeń pracujących w magazynie. Easy WMS stale komunikuje się w obu kierunkach z wykorzystywanym przez Klienta systemem ERP SAP.

Korzyści dla Klienta:

 • Większa pojemność magazynowa: magazyn samonośny składa się z regałów o pojedynczej i podwójnej głębokości, które umożliwiają składowanie ponad 3500 palet o wymiarach 800 x 1200 i 2000 mm na powierzchni zaledwie 1000 m2.
 • Efektywne składowanie: połączenie kanałów przepływowych, stanowiska kompletacyjnego i dwóch magazynów pionowych pozwala na efektywne przygotowywanie wszystkich typów produktów (A, B i C).
 • Wyższa wydajność: wysoki stopień automatyzacji magazynu skraca czas przygotowywania zamówień.
 • Doskonała kontrola stanu magazynowego: oprogramowanie Easy WMS koordynuje wszystkie ruchy, czynności i procesy, które odbywają się w magazynie.
Magazyn automatyczny firmy Amagosa w Hiszpanii
Pojemność magazynowa: 2373 palety
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość magazynu: 22,8 m
Liczba układnic: 7
Typ układnicy: jednokolumnowa
Liczba kanałów kompletacyjnych: 24
Konstrukcja: samonośna

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę