BASF stawia na automatykę magazynową, aby wzmocnić wiodącą pozycję w Ameryce Południowej

BASF stawia na automatykę magazynową, aby wzmocnić wiodącą pozycję w Ameryce Południowej

Największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie umacnia swoją pozycję w Brazylii, budując magazyn samonośny

BASF stawia na automatykę magazynową, aby wzmocnić wiodącą pozycję w Ameryce Południowej

Nowy, automatyczny magazyn samonośny firmy BASF w Guaratinguetá (São Paulo) ma pojemność przekraczającą 8160 palet. Składa się on z dwóch korytarzy z regałami o podwójnej głębokości, które obsługiwane są przez układnice dwukolumnowe, systemu przenośników oraz strefy kompletacji w przedniej części magazynu. Wszystkimi operacjami zarządza system Easy WMS firmy Mecalux.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Automatyczny magazyn samonośny firmy BASF w Brazylii
  Pojemność magazynowa: 8160 palet
  Liczba układnic: 2
  Rodzaj układnicy: dwukolumnowa
  Rodzaj chwytaka: podwójnej głębokości
  Wysokość magazynu: 30 m
  Rodzaj magazynu: samonośny
 • Pobierz PDF

Potrzeby BASF

BASF jest firmą o ugruntowanej pozycji na światowym rynku z długą tradycją w produkcji i dystrybucji chemii przemysłowej. Od początku swojej działalności przedsiębiorstwo stawiało na innowacje, zrównoważony rozwój oraz poszukiwanie najlepszych rozwiązań, aby sprostać aktualnym i przyszłym potrzebom społeczeństwa.

Ogromny wzrost, jaki firma osiągnęła w ostatnich latach w Brazylii, spowodował konieczność budowy magazynu przeznaczonego do zaopatrywania dużego rynku. Od samego początku firma Mecalux współpracowała przy projekcie, który wzmocnił pozycję firmy BASF w Ameryce Południowej.

Magazyn automatyczny
Firma Mecalux zaprojektowała oraz zbudowała automatyczny magazyn samonośny o powierzchni 1400 m2, który mierzy 30 m wysokości i 101 m długości. Składa się z dwóch korytarzy z regałami o podwójnej głębokości po obu stronach, których pojemność przekracza 8160 palet przy zachowaniu bezpośredniego dostępu do ładunku.

Każdy korytarz jest obsługiwany przez układnicę dwukolumnową, która pobiera palety z przenośników wejścia i odkłada je na miejsca wyznaczone przez system zarządzania magazynami Easy WMS firmy Mecalux. Dla wydawanych towarów wykonywane są te same operacje, lecz w odwrotnej kolejności.

Ponieważ jest to duża instalacja samonośna przeznaczona do składowania produktów chemicznych, bezpieczeństwo odgrywa ważną rolę. Dlatego też w strategicznych miejscach znajdują się wyjścia bezpieczeństwa. Ponadto w razie pożaru praca automatycznych urządzeń zostaje zatrzymana, ułatwiając ewakuację operatorom.

Przyjęcia i wydania towaru
Operacje wykonywane w magazynie są bardzo proste: przyjęcia i wydania towaru przeprowadzane są automatycznie w przedniej strefie magazynu za pomocą systemu przenośników rolkowych i łańcuchowych. System zapewnia transport ładunków bez konieczności interwencji personelu, dzięki czemu unika się błędów logistycznych. Operacje przyjęcia i wydania są przeprowadzane osobno, aby wyeliminować utrudnienia.

Towar przed wejściem na magazyn przechodzi przez stanowisko kontroli. Palety, które nie spełniają określonych wymagań, trafiają na równoległe do przenośnika wejścia stanowisko na odrzucone palety celem skorygowania ładunku.

Strefa kompletacji
W przedniej strefie magazynu zainstalowano również dwa stanowiska kompletacji.

Operatorzy przygotowują sprawnie zamówienia dzięki próżniowym manipulatorom przyssawkowym, które obsługują najcięższe towary.

Za stanowiskami roboczymi znajdują się dwie linie przenośników dwukierunkowych, których zadaniem jest dostarczanie pustych palet dla niezbędnych operacji oraz wydawanie gotowych zamówień.

Oprogramowanie zarządzające
Easy WMS to oprogramowanie, które umożliwia kontrolę, koordynację i zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w magazynie.

Spośród przeprowadzanych operacji należy wymienić: przyjęcia, przypisywanie miejsc, składowanie palet w zależności od rotacji, pobieranie, przygotowywanie zamówień i wysyłka.

Ponieważ jest to w pełni zautomatyzowany magazyn, wdrożono oprogramowanie Galileo, które steruje zarówno ruchami wszystkich urządzeń, jak i środkami bezpieczeństwa. Komunikacja Easy WMS z systemem ERP Klienta jest stała i dwukierunkowa. Oba systemy przekazują sobie odpowiednie dane celem skutecznego zarządzania magazynem oraz uzyskania maksymalnej rentowności procesów logistycznych.

Korzyści dla Klienta:

 • Duża pojemność: w nowym magazynie samonośnym firmy BASF na powierzchni 1400 m2 można składować 8160 palet o różnych wymiarach i właściwościach.
 • Maksymalne usprawnienie: operacje przeprowadzane są w prosty, sprawny i całkowicie zautomatyzowany sposób, minimalizując ingerencję personelu.
 • Optymalne zarządzania: magazyn zarządzany jest przez system Easy WMS firmy Mecalux w celu optymalizacji wszystkich przeprowadzanych w nim czynności.
Automatyczny magazyn samonośny firmy BASF w Brazylii
Pojemność magazynowa: 8160 palet
Liczba układnic: 2
Rodzaj układnicy: dwukolumnowa
Rodzaj chwytaka: podwójnej głębokości
Wysokość magazynu: 30 m
Rodzaj magazynu: samonośny

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę