Apymsa optymalizuje przygotowywanie zamówień dzięki antresolom kompletacyjnym

Apymsa optymalizuje przygotowywanie zamówień dzięki antresolom kompletacyjnym

Regały przepływowe usprawniają przygotowywanie zamówień w nowym magazynie firmy Apymsa, wiodącego meksykańskiego dystrybutora części samochodowych

Apymsa optymalizuje przygotowywanie zamówień dzięki antresolom kompletacyjnym

Apymsa, meksykański dystrybutor części samochodowych, posiada duży magazyn w Guadalajarze przeznaczony głównie do przygotowywania zamówień. Obiekt wyposażony przez Mecalux składa się z dwóch antresol kompletacyjnych (tzw. pick towers), systemu przenośników, regałów paletowych i sortowni.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Regały paletowe w magazynie firmy Apymsa
  Pojemność magazynowa: 10 000 palet
  Wymiary palety: 800 x 1230 mm x 1500 mm
  Maksymalna waga palety: 1300 kg
  Wysokość regałów: 10,25 m
  Antresola kompletacyjna 1 w magazynie firmy Apymsa
  Wysokość: 9 m
  Długość: 98 m
  Liczba kondygnacji: 3
  Antresola kompletacyjna 2 w magazynie firmy Apymsa
  Wysokość: 9 m
  Długość: 35 m
  Liczba kondygnacji: 3
 • Pobierz PDF

O firmie Apymsa
Założona ponad 37 lat temu Apymsa jest na rynku meksykańskim liderem w sprzedaży części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych.

Firma posiada w Meksyku 83 oddziały, które zapewniają wysokiej jakości obsługę dostosowaną do potrzeb każdego klienta, a jej oferta zawiera 20 000 artykułów.

Rozwiązanie zaproponowane przez Mecalux

W ostatnich latach Apymsa zanotowała znaczący wzrost obrotów, dlatego konieczny okazał się magazyn, który umożliwiałby składowanie dużej liczby produktów, a jednocześnie sprawne i efektywne kompletowanie zamówień.

Po przeanalizowaniu potrzeb Klienta Mecalux opracował, dostarczył i zmontował magazyn, którego głównymi elementami są dwie trzykondygnacyjne antresole kompletacyjne. Przygotowane na nich zamówienia, które składają się z produktów pobranych z regałów paletowych usytuowanych po obu stronach obiektu, transportowane są przenośnikami do ośmiostanowiskowej sortowni, skąd po rozdzieleniu i zapakowaniu kierowane są do ramp załadunkowych.

Organizacja magazynu Apymsy:

 1. Antresola kompletacyjna 1.
 2. Antresola kompletacyjna 2.
 3. Regały paletowe.
 4. Sortownia.
 5. Rampy załadunkowe.

Regały paletowe
W obiekcie zostało zamontowanych 500 regałów paletowych, na których można składować zarówno zapas towarów wykorzystywanych do przygotowywania zamówień, jak i produkty o większych gabarytach.

Usytuowane po obu stronach centralnej antresoli kompletacyjnej bloki regałów zapewniają pojemność magazynową, która mieści 10 000 palet.

Operatorzy kompletują zamówienia także bezpośrednio z palet za pomocą wózków z podnoszoną kabiną. Po pobraniu produkty są transportowane w kierunku ramp załadunkowych, gdzie oczekują na uzupełnienie zamówień artykułami skompletowanymi na antresolach.

Antresole kompletacyjne (pick towers)
W centralnym punkcie magazynu usytuowana jest antresola kompletacyjna o wysokości 9 m i długości 98 m, która zajmuje powierzchnię około 225 m2. Obok niej znajduje się druga o tej samej wysokości, ale długości 35 m, która z kolei zajmuje powierzchnię 106 m2.

Obie antresole służą do przygotowywania zamówień obejmujących produkty o dużej i średniej rotacji (typ A i B). Przez środek każdej z trzech kondygnacji (posadzka i dwa dodatkowe poziomy) przebiega przenośnik.

Na każdej kondygnacji po obu stronach antresol zostały zamontowane sześciopoziomowe regały półkowe przepływowe z bieżniami rolkowymi. Nachylenie bieżni powoduje, że towary umieszczane na wejściu przesuwają się pod wpływem grawitacji do wyjścia znajdującego się przy korytarzu kompletacyjnym. Operatorzy pobierają produkty z pierwszego pojemnika, za którym znajdują się kolejne pojemniki z zapasem tych samych detali.

Na obu końcach każdej antresoli znajdują się schody, którymi operatorzy przemieszczają się między kondygnacjami.

Taki system przygotowywania zamówień usprawnia kompletację i poprawia wydajność obiektu, ponieważ operatorzy nie muszą tracić czasu na pokonywanie większych odległości w celu pobrania produktów.

Sortownia
W strefie sortowania zamówień znajdują się cztery systemy przenośników. Na jednym z nich umieszczane są pojemniki odrzucone z powodu problemów z identyfikacją zamówienia.

Cztery przenośniki łączą się przed sortownią, gdzie docierają pojemniki z zamówieniami z obu antresol kompletacyjnych. W sortowni znajduje się osiem stanowisk. W tym miejscu operatorzy rozdzielają produkty i wkładają je do kartonów, w których zostaną one wysłane do odbiorców. Każde stanowisko wyposażone jest w sprzęt i akcesoria usprawniające pakowanie zamówień. Gdy zamówienie jest już gotowe, karton umieszczany jest na stole rolkowym, gdzie oczekuje na przetransportowanie na rampę załadunkową.

Korzyści dla Klienta:

 • Optymalne wykorzystanie przestrzeni: na powierzchni 10 200 m² możliwe jest składowanie 10 000 palet i około 1 500 000 pojemników.
 • Usprawnienie realizacji zamówień: dzięki dwóm trzykondygnacyjnym antresolom kompletacyjnym proces przygotowywania zamówień został przyspieszony i zoptymalizowany.
 • Większa wydajność: rozmieszczenie towarów z uwzględnieniem ich cech i wielkości umożliwia optymalną organizację procesu przygotowywania zamówień.
Regały paletowe w magazynie firmy Apymsa
Pojemność magazynowa: 10 000 palet
Wymiary palety: 800 x 1230 mm x 1500 mm
Maksymalna waga palety: 1300 kg
Wysokość regałów: 10,25 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę