Regały Mecalux dla e-commerce: sprzedaż kostiumów i artykułów imprezowych

Regały Mecalux dla e-commerce: sprzedaż kostiumów i artykułów imprezowych

Regały półkowe usprawniają proces przygotowywania zamówień firmie Deguisetoi.fr

Deguisetoi.fr logo

Deguisetoi.fr to sklep internetowy europejskiego lidera sprzedaży internetowej kostiumów i artykułów imprezowych. Przedsiębiorstwo zainaugurowało działalność nowego centrum logistycznego w miejscowości Vaulx-Milieu, nieopodal Lyonu. Mecalux wyposażył magazyn w regały paletowe oraz regały półkowe z pomostami, tworzącymi cztery piętra. Połączenie tych dwóch rozwiązań pozwala składować w obiekcie ponad 115 000 pojemników i około 10 000 palet. Szybkie i skuteczne przygotowywanie zamówień jest niezbędne, aby produkty z oferty Deguisetoi.fr terminowo i bezbłędnie docierały do klientów z całej Europy.

  • Zdjęcia
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Deguisetoi.fr – ekspert w dziedzinie imprez

Założona w 2007 roku firma Jadeo rozpoczęła swoją działalność stroną internetową Deguisetoi.fr. Od tamtej pory rozwijała się w zawrotnym tempie, by stać się jednym z wiodących przedsiębiorstw na francuskim rynku handlu elektronicznego. Plany dywersyfikacji i ekspansji międzynarodowej Jadeo realizuje za pomocą trzech nowych marek: Vegaoo.com (odpowiednik Deguisetoi.fr w Niemczech, Danii, Hiszpanii, Finlandii, Anglii, Włoszech, Holandii, Portugalii i Szwecji), Vegaoopro.com (na potrzeby rynku B2B) oraz Vegaooparty.com (dekoracje na imprezy).

Jadeo zatrudnia na stałe ponad 120 pracowników, którzy zarządzają sprzedażą i wysyłką 2 000 000 produktów, jakie dostępne są w jej katalogu. Halloween, karnawał czy urodziny, firma dysponuje asortymentem stworzonym, by uświetnić każdą zabawę.

Planowanie magazynu

Uruchamiając platformę logistyczną przystosowaną do sprzedaży online, taką jak Deguisetoi.fr, należy mieć na uwadze dwa aspekty: pojemność magazynu oraz efektywność przygotowywania zamówień.

Niedawno firma przeniosła się do nowego centrum dystrybucyjnego w miejscowości Vaulx-Milieu. Celem tego przedsięwzięcia było zyskanie przestrzeni, aby móc pomieścić większą liczbę produktów. „Wcześniej dysponowaliśmy magazynem o powierzchni 6 000 m2, wyposażonym w regały paletowe oraz regały półkowe o wysokości 2 metrów. Chcąc dalej się rozwijać, musieliśmy stawić czoła dwóm wyzwaniom: z jednej strony zwiększyć pojemność magazynową, z drugiej znacząco poprawić tempo produkcji”, wyjaśnia Quentin Drosson, Dyrektor Logistyki Deguisetoi.fr.

Dzięki nowemu magazynowi o powierzchni 21 000 m2 firma może skutecznie zarządzać wszystkimi składowanymi pozycjami asortymentowymi: przebraniami oraz artykułami imprezowymi.

Sprzedaż artykułów imprezowych cechuje duża sezonowość. Firma musi sprostać gwałtownym skokom popytu, przypadającym w ściśle określone dni roku, szczególnie, gdy zbliża się karnawał czy Halloween. „W tych okresach, aby przygotowanie i wysyłka zamówień mogły odbyć się na czas, kluczowa jest dobra organizacja pracy całego magazynu”, podkreśla Quentin Drosson.

Deguisetoi.fr oferuje również realizację zamówień w dniu zakupu. Jest to możliwe jedynie, jeśli sprawowana jest niezwykle ścisła kontrola stanu magazynowego (należy znać dostępność produktów, a także rozmieścić towary w magazynie w zależności od ich charakterystyki oraz wskaźnika rotacji).

Magazyn podzielony został na dwie strefy: pierwsza to strefa regałów paletowych, w drugiej mieszczą się regały półkowe z pomostami.

Quentin Drosson – Dyrektor logistyki Deguisetoi.fr.
Zbudowany w naszym centrum blok kompletacyjny spełnia obecne oczekiwania i pozwala nam osiągnąć większą wydajność w najbardziej intensywnych okresach naszej działalności. Co najważniejsze, dotrzymujemy terminów, jakie oferujemy naszym klientom. Wydzielając strefę pod regały paletowe i regały półkowe, w istotny sposób usprawniliśmy pracę operatorów”.

Regały paletowe
Wysokie na 10 m regały paletowe są podzielone na sześć poziomów ładunkowych i zapewniają miejsce dla 9568 palet o wymiarach 800 x 1200 mm. Palety te osiągają często znaczne rozmiary (nawet do 1800 mm wysokości), a składowane towary znacząco różnią się pod względem rozmiaru, ciężaru czy kształtu. Regały zostały więc zaprojektowane tak, by sprostać wiążącym się z tym wymaganiom.

Regały paletowe zajmują dużą powierzchnię, która wykorzystywana jest bardzo efektywnie, dzięki czemu zwiększa się pojemność magazynowa”, zaznacza Quentin Drosson.

Blok kompletacyjny
Tworzy go blok regałów półkowych z pomostami tworzącymi cztery kondygnacje. Konstrukcja o wysokości 10 metrów umożliwia składowanie około 115 000 pojemników.

W bocznej części bloku zamontowano regały półkowe przepływowe, których poszczególne poziomy zbudowane są z bieżni rolkowych. Nachylenie bieżni pozwala na swobodne przesuwanie się ładunków do korytarza obsługowego, w którym operatorzy kompletują zamówienia. System ten umożliwia składowanie większej liczby pozycji asortymentowych: każda zajmuje jeden kanał, a pojemniki zapasowe magazynowane są z tyłu. Ich liczba zależy od głębokości regału.

Produkty rozdzielane są na piętrach według wskaźnika rotacji. Oznacza to, że na wyższych piętrach magazynowane są towary o mniejszej rotacji”, mówi Quentin Drosson.

Regały półkowe, podobnie jak paletowe, zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można je było dostosować do bardzo zróżnicowanej gamy produktów oraz by możliwy był bezpośredni dostęp do towarów, co jest kluczowe dla szybkiego przygotowywania zamówień.

Szerokość korytarzy pozwala na swobodne przemieszczanie się operatorów z wózkami kompletacyjnymi. Blok kompletacyjny wyposażony został w łączący piętra system przenośników, który dociera aż do strefy konsolidacji, gdzie zamówienia są klasyfikowane i przygotowywane do wysyłki.

Korzyści dla firmy Deguisetoi.fr

  • Wykorzystanie przestrzeni: regały półkowe z pomostami czterokrotnie zwiększyły powierzchnię użytkową magazynu, co pozwoliło maksymalnie wykorzystać jego pojemność.
  • Elastyczność: podział magazynu umożliwił zwiększenie elastyczności na etapie przygotowywania zamówień, a regały dostosowane są do szerokiej gamy produktów o różnych wymiarach i rotacji.
  • Szybkość pracy:bezpośredni dostęp do produktów umożliwia szybkie przygotowanie zamówień.
Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 9568 palet
Wymiary palet: 800 x 1200 x 1800 mm
Maksymalny ciężar palety: 400 kg
Wysokość regałów: 10 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta