Firma spedycyjna JAS-FBG wyposażyła swoje nowe centrum logistyczne o powierzchni 10 000 m² zlokalizowane w Warszowicach w systemy zapewniające bezpośredni dostęp do palet

Firma spedycyjna JAS-FBG wyposażyła swoje nowe centrum logistyczne o powierzchni 10 000 m² zlokalizowane w Warszowicach w systemy zapewniające bezpośredni dostęp do palet

Polski operator logistyczny JAS-FBG poprawia jakość swoich usług dzięki zastosowaniu regałów przesuwnych i regałów paletowych

Firma spedycyjna JAS-FBG wyposażyła swoje nowe centrum logistyczne o powierzchni 10 000 m² zlokalizowane w Warszowicach w systemy zapewniające bezpośredni dostęp do palet

Firma Mecalux dostarczyła regały paletowe oraz regały przesuwne Movirack do zlokalizowanego w Warszowicach centrum logistycznego przedsiębiorstwa JAS-FBG S.A. Połączenie obu rozwiązań pozwala zoptymalizować pojemność magazynową i zwiększyć efektywność pracy obiektu.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn firmy JAS-FBG S.A.: Regały paletowe
  Pojemność magazynowa: 4800 palet
  Wymiary palet: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palet: 1000 kg
  Wysokość regałów: 9 m
  Magazyn firmy JAS-FBG S.A.: Regały przesuwne Movirack
  Pojemność magazynowa: 4620 palet
  Wymiary palet: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palet: 1000 kg
  Wysokość regałów: 5,5 m
  Liczba regałów Movirack: 13
 • Pobierz PDF

O firmie JAS-FBG S.A.

JAS-FBG S.A. to operator logistyczny ze 100% polskim kapitałem. Firma powstała w 1991 roku i początkowo działała jako agencja celna. W miarę upływu czasu uzupełniała swoją ofertę o usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Obecnie posiada sieć magazynów w całej Polsce.

Centrum logistyczne o powierzchni 10 000 m2 zlokalizowane w Warszowicach powstało w 2014 roku. Jego strategiczne położenie w obrębie ważnego węzła komunikacyjnego ułatwia dystrybucję produktów na południu kraju.

Mecalux, jako wieloletni kontrahent firmy JAS-FBG S.A. został zaproszony do współpracy przy projekcie i wyposażaniu centrum logistycznego. Głównymi założeniami projektowymi były: zapewnienie dużej pojemności magazynowej, możliwość składowania zróżnicowanych produktów klientów operatora logistycznego oraz gwarancja sprawnego przeprowadzania koniecznych operacji logistycznych.

Centrum logistyczne

Firma Mecalux dostarczyła dwa różne systemy magazynowe – regały paletowe oraz regały przesuwne Movirack, które spełniają wymagania Klienta.

Magazyn podzielony jest na 3 strefy, w których produkty składuje się w kontrolowanych warunkach. Pierwsza to magazyn produktów suchych, a kolejne to chłodnia i mroźnia. Dostęp do mroźni możliwy jest po przejściu strefy SAS, która stanowi rodzaj komory wstępnej. Jest ona wyposażona w dwie bramy dostępowe, które nigdy nie otwierają się w tym samym czasie. Rola komory wstępnej polega na unikaniu gwałtownych zmian temperatur, utracie zimna i zjawisku kondensacji.

Naprzeciwko rampy załadunkowej znajduje się strefa przyjęć, konsolidacji i wysyłek, w której składowane są palety należące do tego samego zamówienia lub trasy. Usprawnia to załadunek do ciężarówek.

Regały paletowe
Siedem podwójnych i dwa pojedyncze regały paletowe umożliwiają składowane 4800 palet o maksymalnej wadze 1000 kg. Instalacja ma 9 m wysokości oraz 58 m długości.

Firma JAS-FBG S.A. składuje palety o rożnej wielkości i różnej rotacji. Jest to główny powód decyzji o zakupie regałów paletowych, ponieważ jest to system składowania, który może być dostosowany do wszelkiego typu ładunków. Regały paletowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności składowania dużej liczby palet z różnorodnymi produktami.

Instalacja regałowa jest bardzo długa, dlatego w tylnej części magazynu zaprojektowano przejście komunikacyjne dla operatorów, które jednocześnie spełniają funkcję wyjścia ewakuacyjnego.

Blok regałów wyjezdnych znajduje się po prawej stronie instalacji regałów paletowych. Składowane są na nim palety z produktami o niskiej rotacji.

Operatorzy kierują się wskazówkami oprogramowania zarządzającego magazynem (WMS) przekazywanymi za pomocą urządzenia komunikacji radiowej, które wskazuje pożądaną lokalizację ładunku.

Regały przesuwne Movirack
W chłodni i mroźni zostały zamontowane regały przesuwne Movirack, dzięki czemu w obszarze tym uzyskano łączną pojemność magazynową wynoszącą 4620 palet o maksymalnej wadze 1000 kg.

Regały Movirack są zamontowane na ruchomych podstawach, które przesuwają się na boki. Umożliwia to obsługę wszystkich ładunków za pomocą jednego korytarza roboczego. W celu otwarcia korytarza, w którym składowany jest dany produkt, operator wydaje polecenie za pomocą pilota sterowania radiowego lub wciskając przycisk na pulpicie sterowniczym na regałach.

W celu zagwarantowania bezpieczeństwa i prawidłowego działania całości systemu regały Movirack wyposażone są w urządzenia zabezpieczające, takie jak np.: optyczne bariery zewnętrzne lub wewnętrzne z fotokomórkami wstrzymującymi działanie ruchomych podstaw podczas pracy operatorów wewnątrz korytarza oraz przyciski awaryjne, których użycie natychmiast zatrzymuje ruch regałów.

Oba bloki regałów Movirack wyposażone są we własną szafę sterowniczą i szafy zainstalowane na każdym regale. W szafie sterowniczej znajduje się sterownik PLC odpowiedzialny za przetwarzanie poleceń.

Korzyści dla Klienta:

 • Maksymalna pojemność magazynowa: pojemność całkowita magazynu firmy JAS-FBG S.A. wynosi 10 820 palet.
 • Skuteczność zarządzania: instalacja regałów paletowych oraz regałów Movirack przyczynia się do łatwiejszej klasyfikacji towaru według klientów, do których należy, a także według właściwości składowanych produktów oraz ich rotacji.
 • Wysoka wydajność: systemy magazynowe zainstalowane przez firmę Mecalux oferują bezpośredni dostęp do towaru, co usprawnia przeprowadzanie operacji logistycznych oraz poprawia kontrolę nad składowanymi produktami.
Magazyn firmy JAS-FBG S.A.: Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 4800 palet
Wymiary palet: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palet: 1000 kg
Wysokość regałów: 9 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę