Nowy magazyn produktów na bazie ziół leczniczych firmy Just w Argentynie

Nowy magazyn produktów na bazie ziół leczniczych firmy Just w Argentynie

Regały paletowe Mecaluxu w magazynie olejków eterycznych i ekstraktów z roślin leczniczych firmy Just

Nowy magazyn produktów na bazie ziół leczniczych firmy Just w Argentynie

Just, uznany szwajcarski producent kosmetyków na bazie naturalnych składników, uruchomił w stolicy Argentyny magazyn o powierzchni 1681 m2, którego zadaniem jest zaopatrywanie tutejszej fabryki w surowce i odbiór wyprodukowanego w niej towaru. Duża wydajność obiektu to rezultat zastosowania mierzących 14 m wysokości regałów paletowych, które zapewniają dogodny dostęp do każdej palety.

Dla zdrowia i lepszego samopoczucia

Just od prawie 90 lat produkuje kosmetyki na bazie olejków eterycznych i ekstraktów roślinnych, wykorzystując naturalne właściwości alpejskich ziół do pielęgnacji skóry i włosów. Posiada zakłady produkcyjne w Szwajcarii i Argentynie. Fabryka w Buenos Aires zaopatruje odbiorców krajowych, a także, za pośrednictwem oddziałów handlowych, klientów m.in. z Chile, Meksyku, Kolumbii, Peru i Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich latach Just notuje stały wzrost sprzedaży. Zdaniem Germána Daría Schuberta z Działu Zaopatrzenia i Logistyki: „firma znajduje się obecnie na etapie bezprecedensowego rozwoju”. Coraz większa świadomość dobroczynnego wpływu natury na nasze zdrowie i samopoczucie na poziomie fizycznym, emocjonalnym i umysłowym sprawia, że każdego dnia miliony konsumentów sięgają po kosmetyki marki Just.

Charakterystyka magazynu

Aby sprostać wyzwaniom logistycznym, jakie niesie wzrost sprzedaży, firma uruchomiła nieopodal fabryki w Buenos Aires magazyn o powierzchni 1681 m2 przeznaczony do składowania surowców, produktów gotowych i opakowań.

Początkowo myśleliśmy o systemie składowania, który mieściłby 2500 palet” – wyjaśnia Germán Darío Schubert. Potrzebne było rozwiązanie umożliwiające składowanie ładunków niejednorodnych pod względem wagi i gabarytów.

Mając na uwadze te wymogi, Mecalux wyposażył obiekt w regały paletowe. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że sprawdza się ono doskonale w przypadku tak bogatej oferty zróżnicowanych pod względem wielkości i wagi produktów. Instalacja zajmuje prawie całą powierzchnię magazynu. Regały o wysokości 14 m umożliwiają składowanie 3800 palet, co przekracza pierwotne założenia firmy.

Regały paletowe spełniają również wymogi związane z natężeniem pracy w obiekcie. Każdego dnia magazyn przyjmuje i wydaje 150 palet zawierających surowce i opakowania od dostawców, które następnie w zależności od zapotrzebowania są wysyłane do centrum produkcyjnego, lub gotowe produkty, które opuszczają linie produkcyjne i oczekują w magazynie na wysyłkę do odbiorców.

Główna zaleta regałów paletowych, a mianowicie bezpośredni dostęp do składowanych na nich ładunków, zapewnia dużą elastyczność w zarządzaniu towarem i przygotowywaniu zamówień.

Germán Darío Schubert – Menadżer ds. Zaopatrzenia i Logistyki w firmie Just
Zdecydowaliśmy się na współpracę z Mecaluxem ze względu na pozycję tej firmy na rynku systemów magazynowych. Wybór regałów paletowych był podyktowany ich doskonałą jakością. Jesteśmy bardzo zadowoleni z korzyści, jakie dzięki nim osiągamy w działalności naszej firmy”.

Organizacja magazynu

Odpowiednie rozmieszczenie ładunków oraz zaplanowanie optymalnego przebiegu procesu logistycznego pozwoliło uzyskać wysoką wydajność magazynu.

Jak wyjaśnia Germán Darío Schubert, „palety z surowcami są cięższe, dlatego składuje się je na dolnych poziomach”. Te lokalizacje są ponadto łatwo dostępne, a więc operatorzy mogą sprawnie pobrać i szybciej dostarczyć surowiec na produkcję. Górne poziomy regałów przeznaczone są do składowania lżejszych produktów i opakowań.

Magazyn jest podzielony na sektory. Jedna jego część służy do składowania surowców, druga – gotowych produktów. Dzięki temu prace magazynowe przebiegają sprawniej, ponieważ operatorzy od razu wiedzą, do której strefy skierować przyjęty ładunek.

Do obsługi tak wysokich regałów stosowane są wózki trójstronne. Urządzenie to jest wyposażone w głowicę obrotową, która pozwala pobierać i odkładać palety w trzech pozycjach – przedniej i dwóch bocznych.

Klucz do sukcesu

Magazyn firmy Just pełni dwie funkcje, którymi są zaopatrywanie produkcji w surowce oraz odbiór i dystrybucja gotowych produktów. Aby oba te procesy wzajemnie się nie zakłócały, kluczowe znaczenie ma właściwa ich organizacja, zapobiegająca wszelkim błędom.

Zamontowane w obiekcie regały mierzą aż 14 m, co ma na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni i zapewnienie jak największej pojemności. Bezpośredni dostęp do ładunków usprawnia znacznie ich obsługę.

Zastosowany w magazynie system składowania umożliwia przyspieszenie dostaw produktów do dystrybuujących je punktów sprzedaży, aby ich użytkownicy mogli cieszyć się dobroczynnymi właściwościami naturalnych kosmetyków zawsze, kiedy ich potrzebują.

Korzyści dla firmy Just

  • Łatwość obsługi towaru: bezpośredni dostęp do każdej palety usprawnia prace magazynowe.
  • Maksymalne wykorzystanie miejsca regały mierzące aż 14 m wysokości zajmują praktycznie całą dostępną powierzchnię, a przy tym zagospodarowują wysokość budynku, zapewniając pojemność dla 3800 palet.
  • Właściwa organizacja składowania towaru: odpowiednie rozmieszczenie ładunków w magazynie, między innymi umieszczanie palet z ciężkimi surowcami na dolnych, wygodniej dostępnych poziomach regałów, ułatwia pracę operatorom, a tym samym pozwala szybciej i sprawniej przygotowywać zamówienia.
Magazyn firmy Just
Pojemność magazynowa: 3800 palet
Wymiary palety: 1200 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 800 kg
Wysokość regałów: 14 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę