Lil’ Drug uruchomiła w USA magazyn produktów drogeryjnych i leków bez recepty

Lil’ Drug uruchomiła w USA magazyn produktów drogeryjnych i leków bez recepty

Regały paletowe Mecaluxu w magazynie artkułów drogeryjnych i leków bez recepty sieci Lil’ Drug Store Products

Lil’ Drug uruchomiła w USA magazyn produktów drogeryjnych i leków bez recepty

Interlake Mecalux wspólnie ze swoim partnerem, firmą Hawkeye Material Handling, wyposażył magazyn Lil Store w regały paletowe. Dzięki temu rozwiązaniu firma usprawniła procesy logistyczne, zwłaszcza w zakresie uzupełniania towaru, jak i znacząco zwiększyła pojemność magazynu znajdującego się w amerykańskim mieście Cedar Rapids. Lil 'Drug Store Products jest wiodącym dostawcą produktów ochrony zdrowia i higieny osobistej w sklepach typu convenience, punktach handlowych działających przy stacjach benzynowych i innych.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn firmy Lil’ Drug Store Products
  Pojemność magazynowa: 3908 palet
  Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wysokość regałów: 8,2 m
 • Pobierz PDF

O firmie Lil’ Drug Store Products

Firma Lil’ Drug Store Products powstała w 1974 roku i posiada obecnie ponad 135 000 punktów handlowych w całych Stanach Zjednoczonych. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje głównie leki dostępne bez recepty, artykuły drogeryjne takie jak: pomadki ochronne do ust i płyny do soczewek, a także przekąski, baterie, podstawowe narzędzia i akcesoria samochodowe (np. odświeżacze powietrza, żarówki, bezpieczniki).

W ostatnich latach Lil’ Drug Store błyskawicznie się rozwija, co stanowi jedną z głównych mocnych stron firmy. Przedsiębiorstwo stało się wiodącym dostawcą produktów dla sklepów wielobranżowych. Wzrost sprzedaży to rezultat strategii łączącej innowacyjność i umiejętność skutecznego reagowania na zmieniające się oczekiwania konsumentów.

Nowa koncepcja

Sukces w postaci rosnącej sprzedaży spowodował, że firma Lil’ Drug Store Products, aby móc dalej się rozwijać, stanęła przed koniecznością wprowadzenia zmian w swoim centrum dystrybucyjnym w Cedar Rapids w stanie Iowa. Priorytetem było zainstalowanie takiego systemu magazynowego, który będzie dostosowany do specyfiki składowanych produktów, a jednocześnie pozwoli firmie sprostać dalszemu wzrostowi.

Interlake Mecalux, wraz ze swoim partnerem firmą Hawkeye Material Handling, przeprowadził szczegółową analizę potrzeb swojego klienta. Na tej podstawie i przy ścisłej współpracy z kierownikiem centrum dystrybucyjnego Lil’ Drug Store Products powstał projekt spełniający kryteria pojemności, efektywności i wydajności firmy.

W rezultacie aż 75% powierzchni obiektu, wynoszącej 25 000 m2, zajmują regały paletowe o wysokości 8,2 m i długości 12,8 m, rozmieszczone wzdłuż 14 korytarzy. Pojemność systemu składowania pozwala na magazynowanie na regałach 3908 palet o wymiarach 1000 x 1200 mm (palety amerykańskie) i maksymalnej wadze 1000 kg każda.

Regały paletowe – szybkość, sprawność i prostota obsługi

Regały paletowe Mecaluxu doskonale się sprawdzają w przypadku asortymentu Lil’ Drug Store Products, który zawiera ok. 700 pozycji, m.in. leków przeciwbólowych, cukierków na kaszel czy przekąsek.

Palety przyjmowane do magazynu od dostawców najpierw układa się na posadzce, aby operatorzy, posługując się terminalami radiowymi, przed umieszczeniem ich na półkach mogli sprawdzić towar i wprowadzić do systemu. Kiedy palety są już na regałach, na najniższym poziomie odbywa się kompletacja, górne zaś służą do przechowywania zapasu towaru.

Aby operacje kompletacji i uzupełniania ładunków były jeszcze bardziej efektywne, operatorzy przygotowują zamówienia w korytarzach parzystych, pobierając produkty wprost z palet, natomiast uzupełnianie stanu magazynowego prowadzone jest w korytarzach nieparzystych. „Dzięki temu obie te czynności nie zakłócają się wzajemnie” wskazuje Tom Klein, Kierownik Centrum Dystrybucyjnego Lil’Drug Store Products.

Układ regałów i przebieg procesu logistycznego zostały zaprojektowane w taki sposób, że pozwalają skrócić czas przeznaczony na uzupełnianie stanu magazynowego, ponieważ zapas składujemy nie tylko na górnych poziomach regałów, ale także za paletą, z której aktualnie pobiera się produkty podczas kompletacji, a która znajduje się na najniższym poziomie”. Kiedy operator skompletuje zamówienie, trafia ono do strefy wysyłek, gdzie oczekuje na załadunek.

Instalacja regałów paletowych w magazynie Lil’ Drug Store Products pozwoliła zwiększyć pojemność obiektu o 1200 palet, choć jak zauważa Tom Klein: „nowy magazyn ma praktycznie taką samą powierzchnię jak dotychczasowy”. Zasadnicza różnica polega na tym, że „teraz korytarze są węższe, a regały wyższe, co pozwoliło uzyskać o ponad 40% większą pojemność. Ponadto magazyn został tak zaprojektowany, że wszystkie operacje, szczególnie uzupełnianie stanu magazynowego, mogą się odbywać wydajniej i sprawniej” – dodaje.

Kierownik centrum dystrybucyjnego Lil’ Drug Store Products docenia także prostotę całej koncepcji: „Ponieważ kompletacja odbywa się wprost z palet i większość zamówień składa się z pełnych kartonów, nie mieliśmy potrzeby automatyzować procesu” – wyjaśnia Tom Klein i jednocześnie podkreśla: „Zarówno Hawkeye Material Handling, jak i Interlake Mecalux nie naciskały, abyśmy zdecydowali się na bardziej złożony, a więc i droższy system składowania, lecz zaproponowały nam rozwiązanie, którego faktycznie potrzebowaliśmy”.

Na koniec menadżer magazynu dodaje: „Podczas projektowania magazynu Hawkeye Material Handling i Interlake Mecalux przedstawiały nam różne możliwości. Były to cenne sugestie, ponieważ w ten sposób powstało rozwiązanie najbardziej optymalne pod względem wydajności, bezpieczeństwa i kosztu”.

Tom Klein – Menadżer Centrum Dystrybucyjno-Logistycznego firmy Lil’ Drug Store Products
Wyższe regały i węższe korytarze sprawiły, że uzyskaliśmy o 40% większą pojemność magazynową na praktycznie identycznej powierzchni jak ta, którą dysponowaliśmy wcześniej. Natomiast projekt magazynu pozwolił nam usprawnić operację uzupełniania stanu magazynowego”.

Korzyści dla firmy Lil’ Drug Store Products

 • Większa pojemność magazynowa: regały paletowe zamontowane w magazynie umożliwiają składowanie 3908 palet i jest to o 1200 więcej niż w poprzednim magazynie, choć jego powierzchnia jest niemal ta sama.
 • Sprawne uzupełnianie stanu magazynowego: projekt magazynu pozwolił usprawnić prace magazynowe, zwłaszcza w zakresie uzupełniania ładunków na regałach.
 • Różnorodność asortymentu: uniwersalność regałów paletowych ułatwia składowanie w magazynie Lil’ Drug Store Products asortymentu zróżnicowanego pod względem wielkości i wagi.
Magazyn firmy Lil’ Drug Store Products
Pojemność magazynowa: 3908 palet
Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 8,2 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę