Nowy magazyn sieci hurtowni Bartofil Distribuidora w Brazylii

Nowy magazyn sieci hurtowni Bartofil Distribuidora w Brazylii

Nowy magazyn sieci hurtowni Bartofil mieści 35 000 palet i umożliwia kompletację ok. 1000 zamówień dziennie

Nowy magazyn sieci hurtowni Bartofil Distribuidora w Brazylii

Sieć hurtowni wielobranżowych Bartofil Distribuidora wdrożyła jedną ze swoich strategii biznesowych: rozwój działalności w północno-wschodniej części Brazylii. W tym celu zbudowała w miejscowości Feira de Santana nowy magazyn, który Mecalux wyposażył w regały paletowe i czterokondygnacyjną antresolę kompletacyjną. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest sprawne przygotowywanie średnio 1000 zamówień dziennie.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn Bartofil Distribuidora: regały paletowe
  Pojemność magazynowa: 33 400 palet
  Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wysokość regałów: 12 m
  Długość regałów: 91,3 m
  Magazyn Bartofil Distribuidora: wieża kompletacyjna
  Pojemność magazynowa: 1744 palety i 21 280 pojemników
  Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wymiary pojemnika: 420 x 400/350
  Maksymalna waga pojemnika: 10 kg
  Wysokość wieży: 10 m
 • Pobierz PDF

Prężnie działająca rodzinna firma

Francisco Bartolomeu Cordero, szewc i rolnik, potrzebował dodatkowego zajęcia, aby móc zarobić na utrzymanie swojej licznej rodziny. Zachęcił swoich starszych synów, aby przenieśli się do miasta i nauczyli handlu. Kilka lat później, w 1951 roku, założyli rodzinną firmę.

W 1958 roku była to już sieć ośmiu sklepów zlokalizowanych w okolicach Ponte Nova w stanie Minas Gerais. Firma obrała strategię polegającą na zakupie dużych ilości produktów i ich sprzedaży detalicznej w swoich sklepach, nadwyżki zaś były odsprzedawane innym firmom, co dało początek działalności w handlu hurtowym.

Dziś Bartofil Distribuidora to jedna z największych hurtowni wielobranżowych w Brazylii, obecna w praktycznie wszystkich stanach i zatrudniająca ponad 1600 osób.

Modernizacja procesu logistycznego

Bartofil Distribuidora posiada centrum logistyczne o powierzchni 41 000 m2 w Ponte Nova w stanie Minas Gerais. Jak wyjaśnia Lucio Flávio B. Bartolomeu, dyrektor operacyjny, „są tutaj składowane produkty, które dystrybuujemy od ok. 500 dostawców z różnych zakątków Brazylii”.

Jednakże ten magazyn okazał się niewystarczający, ponieważ firma planowała zwiększyć sprzedaż w północno-wschodniej części kraju. W tym celu niedawno uruchomiła centrum dystrybucyjne w Feira de Santana w stanie Bahía.

Obiekt jest wyposażony w regały paletowe Mecaluxu, które zajmują praktycznie całą dostępną powierzchnię. Mierzą 12 m wysokości i 91 m długości, a ich pojemność pozwala składować 33 400 palet. Oto jak dyrektor operacyjny firmy wyjaśnia powód wyboru takiego rozwiązania: „Mamy już regały Mecaluxu w magazynie w Ponte Nova, więc doskonale znamy ich zalety i jakość”. I dodaje: „Spełniają one również nasze wymogi przeciwpożarowe”.

Ochronę przeciwpożarową zapewniają m.in. specjalne półki do składowania aerozoli. W razie pożaru zapobiegają one rozprzestrzenianiu się płomieni, a zwiększona liczba automatycznych tryskaczy wewnątrzregałowych szybko ugasi ogień.

Mecalux wyposażył magazyn także w czterokondygnacyjną antresolę do kompletacji produktów o dużej i średniej rotacji (kategorie A i B). Składa się ona z dwóch bloków regałów przepływowych na palety i usytuowanych między nimi półkowych regałów przepływowych mieszczących siedem pojemników na głębokość. Ta część obiektu zapewnia miejsce dla ok. 21 280 pojemników i 1744 palet.

Lucio Flávio B. Bartolomeu – dyrektor operacyjny w firmie Bartofil Distribuidora
Na regałach Mecaluxu możemy składować palety z dużą liczbą bardzo zróżnicowanych produktów. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, ponieważ ich uniwersalna konstrukcja pozwala bardzo łatwo dostosować je do wagi i wielkości jednostek ładunkowych”.

Duży przepływ towaru

Składujemy tutaj ok. 10 000 pozycji asortymentowych, takich jak m.in. części samochodowe, materiały budowlane, artykuły sportowe, sprzęt informatyczny i artykuły papiernicze” – wyjaśnia Lucio Flávio B. Bartolomeu. Regały paletowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku tak dużego i zróżnicowanego asortymentu, ponieważ poprzez zastosowanie dodatkowych elementów umożliwiają dostosowanie wielkości miejsc składowania do gabarytów umieszczanego na nich ładunku.

Magazyn firmy Bartofil Distribuidora charakteryzuje się dużym przepływem towaru. Każdego dnia przyjmuje się tutaj średnio 250 palet, a drugie tyle opuszcza obiekt, by trafić do odbiorców głównie z północno-wschodniej Brazylii. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do każdej palety, jaki zapewniają regały paletowe, odkładanie i pobieranie ładunków przebiega szybko i sprawnie.

Odpowiednie rozmieszczenie towaru ma ogromny wpływ na wydajność magazynu, ponieważ ułatwia pracę operatorom. Dlatego produkty o podobnych cechach są składowane w jednej strefie.

Przy tak dużej liczbie zamówień przygotowywanych każdego dnia (ok. 1000) utworzenie strefy przeznaczonej do przeprowadzania kompletacji jest nieodzowne. W tym przypadku jest to antresola kompletacyjna, gdzie z obu jej stron zamontowane są regały przepływowe dla palet. Nachylenie bieżni rolkowych powoduje, że palety umieszczone na wyższym końcu przesuwają się pod wpływem grawitacji do przeciwległego, niższego końca, usytuowanego od strony korytarza kompletacyjnego. Aby przygotować zamówienie, operatorzy pobierają produkty wprost z pierwszej palety, za którą znajdują się kolejne z tym samym produktem, stanowiące zapas.

Między dwoma blokami paletowych regałów przepływowych znajdują się półkowe regały przepływowe na pojemniki, których składowanie odbywa się na tej samej zasadzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu operatorzy zawsze dysponują produktami niezbędnymi do płynnego przygotowywania zamówień.

Każda z czterech kondygnacji antresoli kompletacyjnej jest przeznaczona dla określonych produktów. Podczas jednego przebiegu operator pobiera równocześnie produkty do kilku zsumowanych zamówień.

Korzyści dla firmy Bartofil Distribuidora

 • Sprawny i efektywny proces magazynowy: magazyn firmy Bartofil Distribuidora w Feira de Santana został zaprojektowany tak, aby każdego dnia można było w nim przyjmować i wydawać po 250 palet oraz przygotowywać ok. 1000 zamówień.
 • Duża pojemność magazynowa: magazyn mieści 35 144 palety i 21 280 pojemników, zapewniając zaopatrzenie klientom z północno-wschodniej Brazylii.
 • Maksymalne wykorzystanie powierzchni: mierzące 91 m długości regały paletowe zajmują praktycznie całą powierzchnię magazynu.
Magazyn Bartofil Distribuidora: regały paletowe
Pojemność magazynowa: 33 400 palet
Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 12 m
Długość regałów: 91,3 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę