Dwukrotnie większa pojemność składowania w magazynie mebli firmy Agata

Dwukrotnie większa pojemność składowania w magazynie mebli firmy Agata

Regały paletowe do składowania towarów o różnych rozmiarach w magazynie dystrybutora mebli – firmy Agata S.A.

Dwukrotnie większa pojemność składowania w magazynie mebli firmy Agata

Mecalux dostarczył regały paletowe o pojedynczej i podwójnej głębokości do nowego centrum logistycznego firmy Agata S.A. zlokalizowanego w Majkowie Dużym (woj. łódzkie). Zaprojektowana instalacja podwaja pojemność regałów przeniesionych do nowego obiektu z magazynów dotychczas zajmowanych przez firmę. Obecnie centrum dystrybucyjne Agata S.A. pozwala na składowanie łącznie 50 000 palet.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn Agata S.A.: regały paletowe
  Całkowita pojemność magazynowa: 50 000 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalne obciążenie na poziom belkowy: 2600 kg
  Wysokość regałów: 8,5 m i 9 m
  Długość regałów: 287 m
 • Pobierz PDF

O firmie Agata S.A.

Historia firmy Agata S.A., jednego z największych dystrybutorów mebli w Polsce, sięga 1952 roku. Ponad 60 lat działalności zaowocowało przekształceniem w dynamicznie rozwijającą się spółkę akcyjną z wyłącznie polskim kapitałem. Agata Meble posiada obecnie 24 wielkopowierzchniowe salony meblowe na terenie całego kraju. Poza szerokim asortymentem mebli m.in. do pokoju dziennego, sypialni, jadalni, a także systemowych i projektowanych indywidualnie mebli kuchennych, przedsiębiorstwo oferuje szeroki wybór dodatków do aranżacji wnętrz i artykułów dekoracyjnych.

Potrzeby i rozwiązanie

Wzrost popytu na produkty Agata S.A., jaki firma zanotowała w ostatnich latach, oraz dynamiczny rozwój sieci sprzedaży postawił ją przed koniecznością konsolidacji magazynów zajmowanych dotychczas na Śląsku i przeniesienia ich do jednego obiektu w centralnej Polsce, skąd z łatwością może zaopatrywać salony w całym kraju. Nowe centrum dystrybucyjne zostało otwarte w 2017 roku w Majkowie Dużym. Obiekt pozwala sprostać obecnym potrzebom firmy oraz umożliwia jej dalszy rozwój.

Do nowego magazynu przeniesiono regały z obiektów zajmowanych dotychczas przez Agata S.A., jednak ich pojemność nie zaspokajała bieżących i przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa.

Firma potrzebowała systemu magazynowego, który umożliwiałby sprawną obsługę dużej liczby palet zawierających produkty o różnej rotacji i różnych cechach, a jednocześnie zapewniałby szybkie przygotowywanie zamówień, aby wszystkie sklepy były zaopatrywane w jak najkrótszych terminach.

Wyposażenie centrum dystrybucyjnego zostało uzupełnione o nowy system składowania – regały paletowe o pojedynczej i podwójnej głębokości. Długość bloku regałów wynosi około 287 m, a ich wysokość 8,5 i 9 m. Dostawcą rozwiązania jest Mecalux.

Regały o pojedynczej głębokości są przeznaczone do składowania produktów o średniej rotacji (kategorie B i C). W zależności od wysokości magazynowanych ładunków mają one 5 lub 6 poziomów składowania.

Regały o podwójnej głębokości mają 4 poziomy składowania. Przeznaczone są do magazynowania mebli tapicerowanych w wydzielonej do tego strefie pożarowej.

Marek Skiba – Dyrektor Logistyki Agata S.A.
„Zastosowanie regałów o podwójnej głębokości w specjalnej strefie wydzielonej pożarowo pozwoliło nam na ograniczenie powierzchni tej strefy, a to przełożyło się na niższe koszty przygotowania i wynajmu budynku.”

Regały paletowe

Regały paletowe to bardzo uniwersalny system składowania, który jest idealny do magazynowania palet o różnej wadze i wielkości, jakimi posługuje się Agata S.A.

Bezpośredni dostęp do produktów usprawnia proces przechowywania ładunków i kompletację zamówień. Ponadto każde miejsce paletowe jest przeznaczone do składowania tylko jednej pozycji asortymentowej, zapewniając doskonałą kontrolę nad stanem magazynowym.

Z uwagi na wielkość obiektu, prostopadle do nowego bloku regałów, utworzone zostało dolne przejście. Ułatwia ono operatorom przemieszczanie się i pełni także funkcję drogi ewakuacyjnej. Górne poziomy regałów zabezpieczone są siatką, co chroni zarówno pracowników, jak i ładunki. Na końcach regałów zostały zamontowane miejsca odkładcze, które zwiększają pojemność magazynową i pozwalają uniknąć nagromadzenia palet na posadzce.

Urządzenia transportu bliskiego

W magazynie firmy Agata S.A. do umieszczania palet na regałach i ich pobierania stosowane są wózki wysokiego podnoszenia.

Wózki, za pomocą których obsługuje się regały o podwójnej głębokości, wyposażone są w widły teleskopowe. Dzięki nim mogą dosięgnąć drugiej palety. Można je również dostosować do obsługi palet o większych rozmiarach.

Szerokość korytarzy roboczych ułatwia operatorom manewrowanie wózkami widłowymi i jednoczesną pracę wózków kompletacyjnych. Te drugie wyposażone są w kabiny dla operatorów i długie widły, które pozwalają transportować duże palety.

Operatorzy przemieszczają się po magazynie, aby pobrać wchodzące w skład poszczególnych zamówień produkty, które wskazuje im na terminalach radiowych oprogramowanie magazynowe (WMS).

Przyjmowanie i wydawanie towarów

Rampy rozładunkowe i załadunkowe usytuowane są po przeciwległych stronach obiektu, co minimalizuje liczbę ruchów wykonywanych przez operatorów oraz ułatwia bezkolizyjne wykonywanie przyjęć towaru do magazynu i wysyłek zamówień.

Naprzeciw ramp została utworzona obszerna strefa przyjęć i wydań. Palety przeznaczone do wysyłki są grupowane na podłodze według zamówień lub tras, co ma na celu usprawnienie ich załadunku na ciężarówki.

Korzyści dla Klienta:

 • Maksymalna pojemność magazynowa: zwiększenie pojemności magazynowej o 25 000 palet o wymiarach 800 x 1200 mm.
 • Optymalizacja zarządzania stanem magazynowym: bezpośredni dostęp do towarów wpływa korzystnie na dynamikę składowania i kompletacji.
 • Uniwersalność: regały paletowe pozwalają składować palety różnej wielkości.
Magazyn Agata S.A.: regały paletowe
Całkowita pojemność magazynowa: 50 000 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalne obciążenie na poziom belkowy: 2600 kg
Wysokość regałów: 8,5 m i 9 m
Długość regałów: 287 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę