Centrum dystrybucyjne Atosa w Marsylii zwiększa wydajność kompletacji zamówień

Centrum dystrybucyjne Atosa w Marsylii zwiększa wydajność kompletacji zamówień

Regały paletowe z półkami z kratownic i system przenośników zwielokrotniają wydajność kompletacji w magazynie uznanego producenta zabawek

Centrum dystrybucyjne Atosa w Marsylii zwiększa wydajność kompletacji zamówień

Atosa, rodzinna firma znana w branży zabawkowej, zleciła przedsiębiorstwu Mecalux wyposażenie swojego centrum logistycznego w Marsylii (Francja). Instalacja składa się z regałów paletowych oraz strefy klasyfikacji i konsolidacji zamówień, która stanowi kluczowy element usprawniający cały proces. Dzięki temu rozwiązaniu firma będzie w stanie rozwijać się w przewidzianym tempie oraz sprawnie obsługiwać swoich klientów z Europy środkowej.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn firmy Atosa: Regały paletowe
  Pojemność magazynowa: 312 palet
  Wysokość regałów: 9,2 m
  Długość regałów: 40,5 m
  Szerokość przejść: 1,5 m
  Magazyn firmy Atosa: Przenośniki
  Długość przenośników: 67,2 m
  Prędkość przenośników: 45 m/min
 • Pobierz PDF

O firmie Atosa

Atosa to jedna z najstarszych i najbardziej innowacyjnych firm w branży zabawkowej, która rozpoczęła swoją działalność w 1969 roku. Jej działalność od samego początku opierała się na nieustannym rozwoju, który zaowocował najwyższą jakością produktów oraz uznaniem marki na arenie międzynarodowej.

Obecnie przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty w wielu krajach europejskich. Jednocześnie dużą wagę przykłada do opracowywania szerokiego asortymentu, by uniknąć efektu sezonowości, który charakteryzuje tę branżę. Do gamy oferowanych produktów zaliczyć można przybory szkolne, przebrania, artykuły świąteczne, plażowe, upominki itd.

Mecalux wspiera rozwój firmy Atosa od momentu jej powstania, dostarczając rozwiązania logistyczne i systemy magazynowe ułatwiające dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Magazyn we Francji

Firma Atosa wybudowała nowe centrum logistyczne o powierzchni 9400 m2 w Marsylii – mieście o dobrych połączeniach komunikacyjnych, które dysponuje szeroką siecią dróg, portem, lotniskiem i liniami kolejowymi.

Mecalux opracował i dostarczył system logistyczny, który charakteryzuje się wysoką pojemnością magazynową dla szerokiego asortymentu produktów oraz usprawnia proces przygotowywania zamówień.

Magazyn został podzielony na dwie niezależne strefy o powierzchni 4700 m2 każda. Strefy te posiadają konkretne funkcje i rozmieszczenie:

 1. Obszar magazynowy, przeznaczony do składowania produktów marki Atosa.
 2. Konsolidacja zamówień.
 3. Wysyłka i załadunek wstępny.
 4. Strefa przeznaczona na rozbudowę zakładu, według prognozowanego rozwoju firmy w przyszłości.

Regały paletowe
Towary w magazynie Atosy składowane są w różnego rozmiaru opakowaniach. Są to stosunkowo lekkie ładunki, układane bezpośrednio na półkach, bez konieczności stosowania palet.

Mecalux wyposażył magazyn Klienta w regały paletowe, które można łatwo dostosować do dużej liczby produktów o zróżnicowanych gabarytach i rotacji. System ten gwarantuje bezpośredni dostęp do produktów, co było kluczową kwestią dla firmy Atosa, gdyż ułatwia to w dużym stopniu przygotowywanie zamówień.

Poszczególne poziomy wyposażone zostały w półki z wypełnieniem z kratownicy o odpowiedniej ładowności dostosowanej do ciężaru magazynowanego towaru.

Instalacja w magazynie firmy Atosa wyposażona została w zaawansowany system przeciwpożarowy, na który składają się wykrywacze dymu i inne urządzenia kontrolne, a także rozmieszczone w kluczowych punktach instalacji automatyczne zraszacze oraz elementy tryskaczowe. Ich lokalizacje wewnątrz regałów zostały określone po dokładnym przeanalizowaniu zagrożenia pożarem występującym w konkretnym obszarze magazynu.

Regały mają 40,5 m długości. Z tego względu utworzono przejście dolne przecinające w poprzek regały, które pełni funkcję wyjścia ewakuacyjnego. Moduły umieszczone nad nim są zabezpieczone siatką, która chroni przed przypadkowym upadkiem towarów.

Zgodnie z obowiązującymi lokalnie przepisami z zakresu bezpieczeństwa zaprojektowano także korytarze ewakuacyjne. Regały umieszczone obok nich wyposażone są z boku w siatkę ochronną na wszystkich poziomach.

Przygotowywanie zamówień
Operatorzy pobierają towary składowane na wszystkich poziomach regałów za pomocą wózków systemowych z ruchomą kabiną, która unosi się i opuszcza wraz z ładunkiem. Pobierane produkty stanowią cześć zamówienia lub służą do uzupełniania stanów magazynowych w innych lokalizacjach.

Operatorzy pobierają potrzebne produkty z półek i przenoszą je za pomocą wózka do strefy konsolidacji zamówień. Zamówienia pakowane do kompletnych opakowań są zatwierdzane i mogą przejść bezpośrednio do strefy załadunku wstępnego.

Duża część zamówień składanych w firmie Atosa dotyczy jednak pojedynczych produktów, co wymaga pobrania ich z opakowań zbiorczych. W tym celu wyznaczono strefę w pobliżu obszaru załadunku wstępnego, w której zamówienia są kompletowane, a następnie wysyłane do odbiorcy.

Mecalux zainstalował u Klienta system przenośników zakończony trzema kanałami, który usprawnia organizację towarów zgodnie z ich pochodzeniem i przeznaczeniem. Produkty składowane w pojemnikach oznaczonych kodami kreskowymi przenoszone są do operatorów, którzy umieszczają je w kartonach i na paletach według klientów lub tras wysyłkowych.

Korzyści dla Klienta:

 • Wykorzystanie przestrzeni: podział magazynu na sektory pozwolił zoptymalizować pojemność magazynową i usprawnić kompletację zamówień w obrębie tej samej przestrzeni.
 • Zintegrowany magazyn: oba sektory składające się na magazyn, które posiadają rożne funkcje i rozmieszczenie, połączone są ze sobą celem usprawnienia przygotowywania zamówień.
 • Wydajny proces kompletacji: rozsądne rozmieszczenie magazynu i instalacja regałów paletowych ułatwiają operatorowi dostęp do wszystkich produktów.
Magazyn firmy Atosa: Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 312 palet
Wysokość regałów: 9,2 m
Długość regałów: 40,5 m
Szerokość przejść: 1,5 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę