Reorganizacja magazynu producenta win Domaines Paul Mas

Reorganizacja magazynu producenta win Domaines Paul Mas

Modernizacja systemu składowania oraz ręcznej kompletacji dzięki zastosowaniu Pallet Shuttle i regałów paletowych

Reorganizacja magazynu producenta win Domaines Paul Mas

Przedsiębiorstwo Domaines Paul Mas zleciło firmie Mecalux modernizację swojego magazynu, w ramach której został on podzielony na trzy sektory. Każdy sektor wyposażono w system magazynowy odpowiedni do właściwości i rodzaju obsługi składowanych produktów. W magazynie zastosowano zautomatyzowane rozwiązania, takie jak: półautomatyczny system wjezdny z Pallet Shuttle oraz automatyczny magazyn pionowy Clasimat.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn Domaines Paul Mas we Francji
  Pojemność magazynowa: 3032 palety
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm i 1000 x 1200 mm
  Maksymalny ciężar palety: 1000 kg
  Wysokość regałów: 8,5 m
  Liczba wózków Pallet Shuttle: 2
 • Pobierz PDF

Potrzeby Domaines Paul Mas

Firma została założona w 2000 roku w Montagnac (Hérault) przez Jean-Claude’a Masa. W przeciągu dekady stała się cenionym producentem wysokiej jakości wina z południa Francji.

Dynamiczny rozwój zrodził konieczność zwiększenia pojemności magazynu produktów firmy. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię, jaką dysponowała, Mecalux zaproponował rozwiązanie umożliwiające optymalizację dostępnej przestrzeni oraz automatyzację procesów logistycznych w celu zwiększenia wydajności magazynu.
 

Rozwiązanie

Magazyn podzielono na 3 sektory. Pierwszy z nich, przeznaczony na materiały takie jak korki, kapturki, kartonowe opakowania itp., wyposażono w trzy systemy składowania. Pod jedną ze ścian zamontowano dwupoziomowy podest. Naprzeciw podestu znajduje się pierwszy blok regałów paletowych o pojedynczej głębokości, w którym utworzono trzy korytarze robocze. Na dolnym poziomie instalacji realizowane są operacje ręcznej kompletacji zamówień, natomiast na górnych poziomach składowane są palety z jednostkami rezerwowymi. Tuż przy bloku regałów paletowych znajduje się automatyczny magazyn pionowy Clasimat o wysokości 7,25 m. Wyposażony jest w 36 tac, na których umieszczane są etykiety na butelki.

W drugim sektorze znajdują się regały paletowe o pojedynczej głębokości (z czterema korytarzami roboczymi) oraz regały wjezdne obsługiwane przez półautomatyczny system Pallet Shuttle, na których składowane są produkty gotowe. Ten akumulacyjny system jest idealny w przypadku składowania wielu jednostek asortymentowych. Trzeci sektor magazynu również wyposażony jest w regały wjezdne obsługiwane przez Pallet Shuttle.

W magazynie utworzono również wspólną strefę przyjęcia oraz wysyłki towaru, w której znajdują się rampy załadunkowe.

Półautomatyczny system składowania z Pallet Shuttle
Zadaniem operatora jest transportowanie i umieszczanie wózka Pallet Shuttle w odpowiednim kanale towarowym oraz obsługa palet.

Działanie systemu przebiega następująco: operator przy pomocy wózka widłowego umieszcza ładunek na wejściu do kanału, po czym Pallet Shuttle odbiera paletę i transportuje ją do miejsca docelowego. W tym czasie operator udaje się po kolejny ładunek. Cały proces jest powtarzany, aż do momentu zapełnienia całego kanału.

Pallet Shuttle porusza się wewnątrz kanału automatycznie, realizując polecenia przekazywane przez operatora za pomocą tabletu z łączem Wi-Fi. Intuicyjny interfejs pozwala na prostą obsługę nawet zaawansowanych funkcji (wybór typu palety, stały załadunek lub wyładunek). Jeden tablet umożliwia obsługę aż 18 wózków.

Pallet Shuttle może zostać dodatkowo wyposażony w kamerę położenia, która, wyświetlając obraz na tablecie, ułatwia operatorowi wprowadzenie wózka do kanału towarowego, pozwala śledzić jego położenie oraz umożliwia podgląd realizowanej operacji. Gdy bateria w wózku osiągnie minimalny poziom, przemieszcza się on automatycznie na początek kanału, a na tablecie wyświetla się stosowna informacja.

W takim przypadku operator transportuje wózek do stanowiska ładowania, które umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch wózków.

Korzyści dla Klienta:

 • Maksymalna pojemność na dostępnej przestrzeni: magazyn Domaines Paul Mas może pomieścić łącznie 3032 palety o wymiarach 800 x 1200 mm.
 • Optymalna wydajność: przyspieszenie realizacji ręcznej kompletacji zamówień oraz obsługi palet dzięki zastosowaniu różnorodnych systemów magazynowania.
 • Maksymalne bezpieczeństwo: systemy automatyczne redukują ryzyko uszkodzenia regału oraz ładunku.
Magazyn Domaines Paul Mas we Francji
Pojemność magazynowa: 3032 palety
Wymiary palety: 800 x 1200 mm i 1000 x 1200 mm
Maksymalny ciężar palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 8,5 m
Liczba wózków Pallet Shuttle: 2

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę