Centrum logistyczne o powierzchni 70 000 m² dla sieci supermarketów SMU w Chile pomaga zoptymalizować dystrybucję i obrót produktami

Centrum logistyczne o powierzchni 70 000 m² dla sieci supermarketów SMU w Chile pomaga zoptymalizować dystrybucję i obrót produktami

Regały do kompletacji ręcznej z przenośnikami dla sieci supermarketów SMU

Centrum logistyczne o powierzchni 70 000 m² dla sieci supermarketów SMU w Chile pomaga zoptymalizować dystrybucję i obrót produktami

W Pudahuel – mieście znajdującym się w prowincji Santiago – Mecalux wybudował dla sieci supermarketów SMU imponujących rozmiarów magazyn mieszczący blisko 47 000 palet. Centrum logistyczne o powierzchni 70 000 m² jest wyposażone w blok regałów przeznaczony do ręcznej kompletacji oraz w rozbudowaną linię przenośników.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Regały paletowe i regały półkowe rolkowe firmy SMU w Chile
  Pojemność magazynowa: 47 000 palet
  Wymiary palety: 1200 x 1000 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Maksymalna wysokość regału: 9,7 m
  Maksymalna wysokość z załadunkiem: 10,8 m
 • Pobierz PDF

O firmie SMU

SMU to firma handlowa kontrolowana przez CorpGroup, która została założona w październiku 2007 roku.

Prowadzi działalność pod postacią sieci supermarketów, dyskontów, hurtowni, sklepów typu convenience oraz zakupów z wykorzystaniem internetu (e-grocery). W Chile spółka posiada 508 lokali rozproszonych po całym kraju – od północnego miasta Arica po południowe Punta Arenas. Łącznie z działalnością prowadzoną w Peru daje to liczbę 565 lokali, które zatrudniają ponad 33 500 pracowników.

Na chilijskim rynku supermarketów firma z 20 milionami transakcji miesięcznie osiąga 21,5% udziału. W ten sposób SMU utrzymuje pozycję lidera pod względem ekonomicznym w trzech ze swoich pięciu form działalności, natomiast w ujęciu geograficznym w siedmiu z piętnastu regionów kraju.

Od momentu powstania firma skupiała się na rozwoju sieci handlowej, optymalizacji kosztów oraz ulepszaniu procesów. Zaowocowało to trwałym rozwojem potwierdzonym przez uzyskiwane wyniki i stały wzrost dochodów oraz umocnieniem pozycji konkurencyjnej SMU.

Szeroka strefa regałów paletowych

W środkowej części magazynu zamontowany został ogromny blok regałów z 32 korytarzami o pojemności blisko 47 000 palet o wymiarach 1200 x 1000 mm i różnej wysokości. Obciążenie każdej palety może wynieść 1000 kg.

Regały o wysokości około 10 m przystosowane są do składowania 15 000 rodzajów produktów. Zróżnicowanie pozycji asortymentowych wymusiło dostosowanie systemu składowania do charakterystyki każdego produktu. Z tego względu w magazynie SMU znajdują się aż cztery typy bloków regałowych. Dolna część większości z nich przystosowana jest do wykonywania operacji ręcznej kompletacji, natomiast wyższa służy do samego składowania rezerwy towarów.

Ponadto w celu usprawnienia procesu magazynowania oraz wysyłki produktów w strefie przystosowanej do magazynowania jednostek asortymentowych o dużej rotacji zastosowano metodę cross-docking. Jest ona powszechnie wykorzystywana w magazynach, w których składowana jest żywność lub inne produkty przeznaczone do bezpośredniej dystrybucji, ale niezapisywane na stanie magazynowym.

Celem jest jak najkrótsze przetrzymywanie artykułów, dlatego w przypadku tego typu produktów wejście i wyjście przebiega równocześnie.

Strefa konsolidacji zamówień
Między regałami paletowymi a regałami przeznaczonymi do ręcznej kompletacji znajduje się strefa klasyfikacji oraz konsolidacji zamówień.

Pełne pojemniki transportowane są z bloku ręcznej kompletacji za pomocą przenośnika taśmowego, z którego trafiają do poszczególnych zsuwni sortujących.

W tym miejscu operator przygotowuje paletę w celu sfinalizowania zamówienia, po czym trafia ono do rampy załadunkowej.

Blok ręcznej kompletacji zamówień z przenośnikami
Blok regałów o wymiarach 98,4 m długości, 14,5 m szerokości i 10,5 m wysokości umożliwia ręczną kompletację produktów o średniej i małej rotacji (typ B i C) na trzech poziomach, które są połączone za pomocą przenośnika taśmowego.

Po obu stronach przenośnika taśmowego znajdują się stoły rolkowe, na których operatorzy przygotowują zamówienia, pobierając produkty z regałów przepływowych.

Gdy zamówienie jest już skompletowane, operator umieszcza pojemnik na środkowym przenośniku taśmowym, który transportuje go do sortera.

Ryzyko sejsmiczne
Pudahuel, gdzie zlokalizowane jest centrum logistyczne SMU, znajduje się w regionie Lo Aguirre, obszarze charakteryzującym się dużym zagrożeniem sejsmicznym.

Chile jest uważane za najbardziej zagrożony trzęsieniami ziemi kraj na świecie. Znajduje się w tzw. „Pacyficznym pierścieniu ognia”, szerokiej strefie Oceanu Spokojnego, w której stykają się dwie płyty tektoniczne – Nazca i południowoamerykańska.

W celu ograniczenia do minimum konsekwencji ewentualnego trzęsienia ziemi oraz zwiększenia bezpieczeństwa firma Mecalux wzmocniła regały magazynu SMU poprzez zastosowanie ram z podwójnymi słupami.

Korzyści dla Klienta:

 • Duża pojemność składowania: magazyn SMU mieści 47 000 palet o wymiarach 1200 x 1000 mm.
 • Zwiększenie tempa realizacji zamówień: blok ręcznej kompletacji oraz sorter pozwalają na przygotowanie oraz konsolidację zamówień w najkrótszym możliwym czasie.
 • Duża różnorodność produktów: szereg zastosowanych rozwiązań pozwala na pracę z 15 000 produktów o różnych właściwościach.
Regały paletowe i regały półkowe rolkowe firmy SMU w Chile
Pojemność magazynowa: 47 000 palet
Wymiary palety: 1200 x 1000 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Maksymalna wysokość regału: 9,7 m
Maksymalna wysokość z załadunkiem: 10,8 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę