Mecalux wprowadza na rynek zrobotyzowany system do kompletacji zamówień wyposażony w sztuczną inteligencję firmy Siemens

26 paź 2023
  • Nowe zrobotyzowane rozwiązanie do kompletacji stworzone w centrum technologicznym Mecaluxu w Barcelonie usprawni przygotowywanie zamówień w magazynach i centrach logistycznych.
  • System ten został wyposażony w pionierską technologię SIMATIC Robot Pick AI firmy Siemens opartą na algorytmach deep learning w celu zautomatyzowania procesu kompletacji.

Mecalux wprowadził na rynek nowe rozwiązanie optymalizujące proces przygotowywania zamówień. Jest nim innowacyjny system zrobotyzowanej kompletacji zamówień oparty na najnowszych osiągnięciach sztucznej inteligencji.

Rozwiązanie wykorzystuje technologię SIMATIC Robot Pick AI firmy Siemens – pionierskie oprogramowanie wizyjne stosujące algorytmy deep learning, które pozwala znacząco usprawnić kompletację w magazynach. Dzięki wyposażeniu systemu sterowania w sztuczną inteligencję (SIMATIC S7-1500) robot współpracujący przygotowuje zamówienia w sposób całkowicie niezależny i maksymalnie dokładny.

Zrobotyzowane rozwiązanie do kompletacji wykorzystujące sztuczną inteligencję stanowi odpowiedź na potrzeby firm

 

Nowy system zrobotyzowanej kompletacji jest efektem wieloletniego partnerstwa Mecaluxu i Siemensa łączącego wiedzę i doświadczenie obu przedsiębiorstw w zakresie przemysłowych technologii automatycznych na rzecz wdrażania rozwiązań stanowiących odpowiedź na wyzwania, z jakimi mierzy się sektor logistyki.

Mecalux wprowadził na rynek dwa rozwiązania kompletacyjne: współpracujący z magazynierami cobot oraz w pełni niezależny system działający na wysokowydajnych stanowiskach kompletacyjnych.

Partnerstwo technologiczne z firmą Siemens pozwoliło nam połączyć nasze siły, aby wypracować wysoce elastyczne, bezpieczne i łatwe w obsłudze rozwiązanie robotyczne, które dostosowuje się do indywidualnych wymagań naszych klientów
Javier Carrillo, CEO Mecaluxu

Nowe rozwiązanie opracowane przez centrum technologiczne Mecaluxu w Barcelonie może działać w trybie 24/7 i wykonywać do nawet 1000 pobrań na godzinę. Roboty współpracujące potrafią manipulować szeroką gamą produktów, dzięki czemu znajdują zastosowanie w firmach ze wszystkich branż i sektorów, które dążą do optymalizacji procesu przygotowywania zamówień.

„Partnerstwo technologiczne z firmą Siemens pozwoliło nam połączyć nasze siły, aby wypracować wysoce elastyczne, bezpieczne i łatwe w obsłudze rozwiązanie robotyczne, które dostosowuje się do indywidualnych wymagań naszych klientów”, mówi Javier Carrillo, CEO Mecaluxu.

Podczas kompletacji nad obszarem pracy cobota znajduje się kamera 3D, która rozpoznaje artykuły potrzebne do przygotowania zamówienia. „W celu zapewnienia maksymalnej wydajności kompletacji algorytm sztucznej inteligencji został wstępnie przeszkolony na milionie artykułów w zakresie ich pobierania. Dzięki temu, w ciągu zaledwie milisekund, jest w stanie określić najbardziej dogodny i bezpieczny sposób pobrania danego produktu z pojemnika bez względu na jego rozmieszczenie. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest to, że robot może przygotowywać zamówienia bez konieczności wprowadzania do systemu modelu 3D danego produktu. Zaawansowane algorytmy IA pełnią funkcję mózgu, umożliwiającego realizację procesu smart picking”, wyjaśnia Jose Ramón Castro CEO Siemens Digital Industries w Hiszpanii.

Po wybraniu artykułu robot współpracujący precyzyjnie odkłada go do pojemnika docelowego, aby pozostawić w nim jak najwięcej wolnego miejsca. Mecalux opracował algorytm, dzięki któremu cobot umieszcza produkt we właściwym miejscu.

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest to, że robot może przygotowywać zamówienia bez konieczności wprowadzania do systemu modelu 3D danego produktu. Zaawansowane algorytmy IA pełnią funkcję mózgu, umożliwiającego realizację procesu smart picking
José Ramón Castro, CEO Siemens Digital Industries w Hiszpanii

Na podstawie instrukcji otrzymywanych z systemu zarządzania magazynem Mecaluxu (Easy WMS) robot do kompletacji potrafi automatycznie zmienić sposób pobierania produktu, dostosowując go do aktualnie obsługiwanej jednostki. W momencie pojawienia się nowego pojemnika system wizyjny oraz algorytm sztucznej inteligencji firmy Siemens identyfikują znajdujące się w nim artykuły i określają optymalny sposób pobrania właściwego produktu.

Algorytm jest wykonywany przy użyciu najszybszego sterownika w ofercie Siemensa – PLC z gamy S7-1500, który wraz z technologią TM-MFP (Technology Module-Multifunctional Platform) pozwala na wykorzystanie sztucznej inteligencji. Cała komunikacja odbywa się zgodnie ze standardami cyberbezpieczeństwa za pomocą rodziny inteligentnych przełączników SCALANCE X.

Innowacyjny system kompletacji zrobotyzowanej opracowany przez Mecalux i Siemens jest kolejnym wyrazem ich wspólnego dążenia do możliwości oferowania klientom wiodących technologii, dzięki którym będą mogli podnosić swoją wydajność operacyjną.

 

Nowe rozwiązanie opracowane przez centrum technologiczne Mecaluxu w Barcelonie moze dzialac w trybie 24/7 i wykonywac do nawet 1000 pobran na godzine

Roboty współpracujące potrafią manipulować szeroką gamą produktów Rozwiązanie wykorzystuje technologię SIMATIC Robot Pick AI firmy Siemens