Luxoro zoptymalizował przestrzeń w magazynie bez utraty bezpośredniego dostępu do lokalizacji

Luxoro zoptymalizował przestrzeń w magazynie bez utraty bezpośredniego dostępu do lokalizacji

Luxoro, dostawca urządzeń do tłoczenia folią na gorąco, wyposażył magazyn w Pawii w regały przesuwne Movirack.

Luxoro

Luxoro, dystrybutor urządzeń do termodruku, wyposażył swój magazyn w miejscowości Parona (Włochy) w regały przesuwne Movirack Mecaluxu. System przesuwny, przeznaczony do składowania kręgów, przyczynił się do optymalizacji przestrzeni w magazynie.

O firmie

Założona w 1968 firma Luxoro jest wyłącznym we Włoszech partnerem grupy Leonhard Kurz, jednego z wiodących przedsiębiorstw w produkcji urządzeń do tłoczenia folią na gorąco i na zimno. Technologia ta, zwana również hot-stampingiem, stosowana jest do uszlachetniania druku i zdobienia przedmiotów wykonanych z: papieru, kartonu, drewna, plastiku, tkanin itp. Ze względu na rygorystyczną politykę firmy zorientowaną na zrównoważony rozwój działalność Luxoro oparta jest w 100% na energii odnawialnej.

 

POTRZEBY

 • Optymalizacja powierzchni składowania.
 • Usprawnienie załadunku i rozładunku towarów.
 • Zainstalowanie systemu składowania odpornego na oddziaływania sejsmiczne.

ROZWIĄZANIE

 • Regały przesuwne Movirack.

KORZYŚCI

 • Przygotowanie i wysyłka 100 palet dziennie dzięki bezpośredniemu dostępowi do ładunków.
 • Wzrost wykorzystania powierzchni magazynowej od 80% do 120% w stosunku do tradycyjnego systemu regałów paletowych.
 • Zwiększona wytrzymałość konstrukcji na aktywność sejsmiczną.

Rozwiązania Luxoro sprawiają, że każdy produkt i opakowanie nabiera wyjątkowego wyglądu, poprawiając wizerunek marki. Z tego względu ważna jest dbałość o każdy szczegół, zarówno w zakresie poziomu oferowanych usług, jak i prowadzonej logistyki.

Do wyposażenia swojego magazynu przedsiębiorstwo potrzebowało systemu umożliwiającego optymalizację powierzchni, by móc pomieścić większą liczbę pozycji asortymentowych. „Naszą główną potrzebą było zwiększenie pojemności magazynowej” – przyznaje Roberto Barbieri, Dyrektor produkcji Luxoro.

Po przeanalizowaniu potrzeb firma Mecalux zaproponowała montaż regałów przesuwnych Movirack. Wybór ten podyktowany był możliwością maksymalnego zwiększenia pojemności magazynowej przy jednoczesnym zachowaniu bezpośredniego dostępu do towaru, jaką oferuje ten system składowania akumulacyjnego. Po otwarciu korytarza roboczego uzyskuje się dostęp do lokalizacji, z których towar może zostać pobrany lub na których jest odkładany. Rozwiązanie to pozwoliło firmie Luxoro lepiej wykorzystać powierzchnię przeznaczoną na magazynowanie (od 80% do 120%) w porównaniu do tradycyjnego systemu paletowego.

„Wybraliśmy regały przesuwne Mecaluxu, ponieważ stosunek zajmowanej powierzchni do liczby przechowywanych produktów jest bardzo korzystny”, mówi Barbieri.

Ponadto Mecalux musiał mieć na uwadze jeszcze jeden istotny wymóg. Ze względu na położenie magazynu Luxoro w rejonie aktywnym sejsmicznie regały musiały spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Instalacja została zaprojektowana z uwzględnieniem wskazań włoskiej normy NTC 2018 oraz europejskiej PN-EN 16681. Aby wytrzymać wszelkie ruchy sejsmiczne mogące wystąpić w tym regionie, konstrukcja regałów została odpowiednio wzmocniona.

Magazyn Luxoro

Regały mają wysokość 8 metrów i umieszczone są na mobilnych podstawach poruszających się na boki w sposób autonomiczny. Na każdym z 8 poziomów nośnych zainstalowano półki siatkowe, na których odkładane są specjalnego rodzaju jednostki ładunkowe do przechowywania kręgów. Łączna pojemność magazynowa wynosi 1900 jednostek z kręgami o maksymalnej wadze 500 kg.

Pozycje asortymentowe są klasyfikowane i odkładane w przynależnych lokalizacjach odpowiednio do wymiarów i poziomu zapotrzebowania. Każdego dnia do klientów Luxoro wysyłanych jest około 100 palet, które są obsługiwane przez operatorów za pomocą wózków widłowych. Bezpośredni dostęp do wszystkich produktów jest niezbędny, aby zapewnić wymagany przepływ towaru.

Regały przesuwają się na boki, gdy operator wydaje polecenie za pomocą pilota. Instalacja wyposażona jest w elementy napędowe i elektroniczne oraz następujące systemy bezpieczeństwa, które zapewniają płynny i kontrolowany ruch:

 • Bariery zewnętrzne. Zatrzymują ruch regałów, gdy operator wejdzie do wnętrza korytarza.
 • Bariery wewnętrzne. Wykrywają obecność obiektów w korytarzu, które uniemożliwiłyby prawidłowe działanie systemu.
 • Wyłączniki bezpieczeństwa. Zatrzymują ruch regałów w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zdarzenia.
 • Fotokomórki zbliżeniowe. Gwarantują płynne i bezpieczne zatrzymanie

Optymalizacja przestrzeni z zachowaniem dostępności

Regały Movirack zainstalowane w magazynie Luxoro pozwoliły na efektywne wykorzystanie całej przestrzeni i uzyskanie większej liczby miejsc składowania bez utraty bezpośredniego dostępu do wszystkich przechowywanych produktów.

Na nieco ponad 800 m² Luxoro może pomieścić 1900 kręgów, zmniejszając w ten sposób koszty logistyczne. Aktualnie łańcuch dostaw włoskiej firmy jest bardziej zoptymalizowany i konkurencyjny, dzięki czemu może ona sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom.

Wybraliśmy regały przesuwne Mecaluxu, ponieważ stosunek zajmowanej powierzchni do liczby składowanych produktów jest bardzo korzystny. Jesteśmy zadowoleni z efektu i działania regałów Movirack, ponieważ znakomicie wpasowują się w nasze potrzeby.

Roberto BarbieriDyrektor produkcji Luxoro

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta