Magazyn firmy BF Autoparts do składowania części samochodowych

Magazyn firmy BF Autoparts do składowania części samochodowych

Magazyn do przygotowywania zamówień otrzymywanych przez sklep internetowy z częściami samochodowymi

Magazyn firmy BF Autoparts do składowania części samochodowych

Firma BF Autoparts uruchomiła w Romans-sur-Isère, nieopodal Grenoble, magazyn przeznaczony do zaopatrywania klientów sklepu internetowego. Mecalux wyposażył obiekt w regały paletowe, wspornikowe i półkowe oraz podest. Połączenie kliku rozwiązań pozwoliło maksymalnie wykorzystać kubaturę budynku i usprawnić przygotowywanie zamówień.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn BF Autoparts: Regały paletowe
  Pojemność magazynowa: 321 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wysokość regałów: 6,5 m
  Magazyn BF Autoparts: Regały półkowe
  Maksymalna waga na moduł: 1500 kg
  Wysokość regałów: 2,5 m
  Magazyn BF Autoparts: Regały wspornikowe
  Wysokość regałów: 3 m
 • Pobierz PDF

O firmie BF Autoparts

BF Autoparts to francuski dystrybutor części do samochodów osobowych i użytkowych wszystkich marek. Prowadzi sprzedaż zarówno w stacjonarnych punktach sprzedaży, jak i poprzez sklep internetowy.

W 2016 roku w magazynie BF Autoparts znajdującym się w Lyonie doszło do pożaru. Chociaż większość składowanego towaru uległa zniszczeniu, wszyscy klienci, dzięki wsparciu dostawców firmy, otrzymali swoje zamówienia.

Po tym dramatycznym wydarzeniu firma potrzebowała nowego magazynu. Obiekt musiał uwzględniać jej specyfikę, a więc, jak wyjaśnia Jean Charbon Prezes i Dyrektor BF Autoparts, „z jednej strony powinien umożliwiać szybkie realizowanie dostaw, z drugiej zaś pomieścić szeroki asortyment”.

Przy projektowaniu magazynu należało wziąć pod uwagę fakt, że oferta BF Autoparts zawiera dużą liczbę pozycji asortymentowych zróżnicowanych pod względem wielkości i kształtu. Tworzą ją bowiem takie artykuły jak np. rury wydechowe, tarcze hamulcowe, wycieraczki czy akumulatory.

Cechy magazynu

Mecalux zaproponował rozwiązanie, które skutecznie spełnia wszystkie nasze potrzeby” – stwierdza właściciel firmy. W magazynie o powierzchni 1100 m2 zostały zamontowane regały paletowe, regały półkoweregały wspornikowe, a także podest.

Wszystkie systemy składowania zapewniają bezpośredni dostęp do produktów, co przekłada się na sprawniejsze przygotowywanie zamówień i lepszą kontrolę nad stanem magazynowym, gdyż każde miejsce jest przeznaczone dla jednej pozycji asortymentowej.

Kompletacja odbywa się w ten sposób, że operator przemieszcza się po magazynie i podczas jednego przebiegu pobiera z półek produkty do kilku zsumowanych zamówień. Godziny o mniejszym natężeniu pracy w zakresie przygotowywania zamówień przeznacza się na uzupełnianie stanu magazynowego.

Jean Charbon – Prezes i Dyrektor firmy BF Autoparts
Podczas projektowania magazynu zespół techniczny Mecaluxu uwzględniał wszystkie nasze uwagi i wymogi. Rezultatem końcowym jest obiekt, który doskonale spełnia swoją funkcję. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, ponieważ zyskaliśmy infrastrukturę, która umożliwi nam pomyślny rozwój”.

Regały paletowe
Mierzą 6,5 m wysokości i są podzielone na cztery poziomy. Składuje się na nich produkty o większych gabarytach i towar spaletyzowany. Regały umożliwiają składowanie 321 palet o maksymalnej wadze 1000 kg każda.

Rozwiązanie to pozwala przeprowadzać kompletację poprzez pobieranie produktów wprost z palet składowanych na dolnych poziomach. Na górnych natomiast przechowuje się zapas towaru, dzięki czemu przygotowywanie zamówień przebiega bez zbędnych przestojów.

Jean Charbon podkreśla zalety tego rozwiązania: „Regały są wytrzymałe i wyposażone w elementy ochronne, przez co magazyn stał się bardziej bezpiecznym miejscem pracy”.

Regały półkowe
Są to regały o wysokości 2,5 m, podzielone na pięć poziomów ładunkowych. Dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów wyposażenia można je dostosować do produktów o różnej wielkości, co czyni je bardzo uniwersalnym systemem składowania.

Aby ułatwić pracę operatorom kompletującym zamówienia, produkty o podobnych cechach są składowane w tej samej strefie.

Regały wspornikowe
Do składowania długich i dużych produktów służą regały wspornikowe. Mierzą one 3 m wysokości i zbudowane są z kolumn, do których przymocowane są ramiona tworzące poziomy ładunkowe. Konstrukcja regałów wspornikowych umożliwia ich łatwą modyfikację w celu dostosowania do różnych produktów, a tym samym zaspokojenia potrzeb logistycznych firmy.

Podest
Magazyn został wyposażony w podest o powierzchni 400 m2. Na podeście oraz w obszarze znajdującym się tuż pod nim zamontowano regały półkowe. Jean Charbon zwraca uwagę na trafny wybór tego rozwiązania, ponieważ „uwzględnia ono rozmiary magazynu”, doskonale wykorzystując wysokość budynku do uzyskania większej pojemności magazynowej.

Na górną kondygnację prowadzą schody usytuowane z dwóch stron podestu, a odchylane balustrady ułatwiają dostarczanie i odbieranie palet z towarem.

Korzyści dla firmy BF Autoparts

 • Efektywny system przygotowywania zamówień: produkty są rozmieszczone w magazynie z uwzględnieniem ich cech i rotacji, co ma na celu zoptymalizować ruchy operatorów i zwiększyć wydajność kompletacji.
 • Maksymalne wykorzystanie miejsca: regały zajmują praktycznie całą powierzchnię magazynu, wykorzystując także jego wysokość, by zwiększyć pojemność.
 • Uniwersalne systemy magazynowe: wszystkie zastosowane w tym magazynie systemy regałowe można z łatwością dostosować do wielkości produktów i gabarytów jednostek ładunkowych.
Magazyn BF Autoparts: Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 321 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość regałów: 6,5 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę