Dwa automatyczne magazyny – do zaopatrywania produkcji i wysyłki zamówień

Dwa automatyczne magazyny – do zaopatrywania produkcji i wysyłki zamówień

Oba automatyczne magazyny pojemnikowe obsługują fabrykę komponentów układu napędowego

GKN Driveline logo

Firma GKN Driveline zmodernizowała swoje centrum dystrybucyjne w Carcastillo w hiszpańskiej Nawarze, aby usprawnić zarówno produkcję, jak i obsługę odbiorców zewnętrznych. Rezultatem współpracy z Mecaluxem są dwa automatyczne magazyny pojemnikowe, z których jeden zaopatruje tutejszą fabrykę w niezbędne materiały, a w drugim składowane są produkty gotowe. Dzięki automatyzacji prac magazynowych operatorzy są w stanie przygotować nawet 100 zamówień dziennie.

 • Zdjęcia
 • Magazyn zaopatrzeniowy i magazyn wysyłkowy przy fabryce GKN Driveline
  Dwa stanowiska kompletacyjne zwiększają wydajność magazynu firmy GKN Driveline
  W magazynie wysyłkowym przechowywane są produkty przeznaczone do kompletacji
  Magazyn zaopatrzeniowy to obiekt o konstruklcji samonośnej
  Easy WMS koordynuje wszystkie etapy i czynności procesu logistycznego
 • Dane techniczne
 • Pobierz PDF

O firmie GKN Driveline

GKN Driveline to wiodący dostawca układów napędowych dla czołowych producentów samochodów. Ponad połowa nowych aut sprzedawanych obecnie na świecie jest wyposażona w części wyprodukowane przez tę firmę. Należy ona do międzynarodowego koncernu z siedzibą w Redditch w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w produkcji i dystrybucji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego.

Firma posiada ok. 40 zakładów produkcyjnych w ponad 20 krajach, także w Polsce. Na terenie Hiszpanii natomiast znajdują się dwie fabryki w Kraju Basków oraz po jednej w Nawarze, Galicji, Katalonii i pod Madrytem.

Pierwsze realizacje

GKN Driveline produkuje zupełnie nowe elementy układów napędowych do samochodów, ale zakład w Carcastillo w regionie autonomicznym Nawarra zajmuje się pozyskiwaniem części z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Od momentu uruchomienia, ponad 20 lat temu, fabryka stale się rozwija, poszukując nowych możliwości opartych nie tylko na wdrażaniu nowych linii produkcyjnych. Kluczową rolę w działalności GKN Driveline odgrywa logistyka, stąd dążenie do wprowadzania we wszystkich procesach innowacji i zmian, których rezultatem jest większa elastyczność, wyższa konkurencyjność i lepsza jakość.

Początkowo magazyn o powierzchni 1800 m2 zaopatrujący produkcję był wyposażony w regały paletowe, na których firma składowała metalowe pojemniki o wymiarach 800 x 1200 mm. W 2011 roku podjęto decyzję o jego modernizacji, powierzając ją Mecaluxowi.

Pierwsze zamówienie polegało na montażu automatycznego magazynu pojemnikowego do składowania surowców i małych elementów żelaznych, dostarczanych każdego dnia na linie produkcyjne i montażowe, na których powstają elementy układu napędowego.

W następnym roku został uruchomiony drugi automatyczny magazyn pojemnikowy, tym razem w strefie wysyłek, gdzie zamontowano również blok regałów paletowych. Składuje się tutaj gotowe produkty, zanim trafią do odbiorców końcowych oraz do fabryk GKN Driveline we Francji i w Niemczech.

Niedawno w magazynie tym zamontowano stanowisko kompletacyjne wyposażone w robota z systemem rozpoznawania obrazu, zapewniającym bezbłędne przygotowywanie zamówień.

Oba magazyny automatyczne – zaopatrzeniowy i wysyłkowy – umożliwiają skuteczniejszą kontrolę nad przyjęciami i wydaniami towaru, co jak zauważa Guillermo Alonso, dyrektor fabryki GKN Driveline w Carcastillo, „uprościło obsługę ładunków i obniżyło koszty logistyczne”. Było to możliwe dzięki zastosowaniu układnic, których zadanie polega na odkładaniu pojemników na regały i ich pobieranie.

Magazyn zaopatrzeniowy

Aby dostarczanie surowców i komponentów na linie produkcyjne i montażowe przebiegało sprawnie, konieczna jest dobra organizacja procesu magazynowego na każdym jego etapie, która obejmuje także odpowiedni układ magazynu i przemyślane rozmieszczenie w nim towaru. W przypadku GKN Driveline nie było to łatwe zadanie ze względu na dużą liczbę pozycji asortymentowych, których firma posiada ok. 5000.

Mecalux zbudował automatyczny magazyn samonośny do składowania pojemników, w którym mieszczą się wszystkie materiały niezbędne w produkcji. Jest to obiekt samonośny, co oznacza, że jego konstrukcję nośną tworzą regały, które muszą utrzymać nie tylko ciężar własny i składowanych ładunków, lecz także ciężar wspartych na nich ścian i dachu. Zaletą tego rozwiązania jest maksymalne wykorzystanie kubatury obiektu, co oczywiście przekłada się na większą pojemność magazynową.

W magazynie znajduje się tylko jeden korytarz. Wzdłuż niego po obu stronach są zamontowane regały o pojedynczej głębokości. Ich wysokość wynosi 6 m, długość zaś 34 m i mieszczą się na nich łącznie 1592 pojemniki o maksymalnej wadze 200 kg każdy.

Z jednej strony regałów usytuowane są stanowiska kompletacyjne, na których operatorzy przygotowują zamówienia dla produkcji zgodnie z zapotrzebowaniem materiałowym przekazanym systemowi zarządzania magazynem (WMS) przez połączony z nim system planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

GKN Driveline stosuje system zarządzania magazynem opracowany przez Mecalux – Easy WMS. Program ten wskazuje operatorom, ile sztuk produktów mają pobrać z poszczególnych pojemników, aby skompletować zamówienia. Jak zauważa Guillermo Alonso, „pozwala to ograniczyć liczbę błędów w zamówieniach i skrócić czas oczekiwania na zaopatrzenie”.

Magazyn wysyłkowy

Składa się z jednego, 57-metrowego korytarza z regałami o podwójnej głębokości po obu stronach, mieszczącymi 2600 pojemników z produktami gotowymi wchodzącymi w skład zamówień realizowanych dla odbiorców zewnętrznych. W ostatnich latach został rozbudowany i zmodyfikowany pod kątem aktualnych potrzeb firmy.

Przygotowuje się tutaj do 100 zamówień dziennie, z których każde liczy 500–1000 pozycji asortymentowych. Z uwagi na dużą ilość pracy stanowiska kompletacyjne utworzono na obu końcach regałów.

Na jednym z tych stanowisk zamówienia przygotowuje robot z systemem rozpoznawania obrazu, natomiast drugie obsługują operatorzy. Dzięki zastosowaniu robota GKN Driveline realizuje bardzo dużą liczbę zamówień w krótkim czasie, jednakże całkowita automatyzacja kompletacji obejmująca także drugie stanowisko nie byłaby dobrym rozwiązaniem, ponieważ niektóre, bardziej delikatne produkty wymagają ręcznej obsługi.

Jedną z największych korzyści tego przedsięwzięcia jest optymalizacja przygotowywania zamówień. Dawniej operatorzy przemieszczali się po magazynie, aby znaleźć i pobrać każdy artykuł. Teraz, dzięki zmianie metody pracy, kompletacja przebiega znacznie szybciej, ponieważ operatorzy pozostają na stanowiskach, do których potrzebny do skompletowania zamówień towar dostarczają im układnica i przenośnik.

Dostęp do całego towaru z jednego miejsca i metoda »towar do człowieka« pozwoliły znacząco skrócić czas potrzebny do przygotowania i wysyłki zamówienia, a tym samym zapewnić wyższą jakość obsługi klienta” – wskazuje Guillermo Alonso.

Zarządzanie magazynem

Easy WMS koordynuje wszystkie etapy i czynności procesu logistycznego w obu automatycznych magazynach pojemnikowych. Wśród licznych jego funkcji należy wymienić m.in. obsługę przyjęć i wydań towaru, zarządzanie miejscami składowania, przeprowadzanie inwentaryzacji, monitorowanie stanu magazynowego, śledzenie produktów, generowanie statystyk.

Easy WMS to doskonałe narzędzie, które umożliwia firmie GKN Driveline kontrolowanie w czasie rzeczywistym wielu pozycji asortymentowych. W tym celu w magazynie wysyłkowym program określa bieżący stan magazynowy na podstawie liczby sztuk, a w magazynie zaopatrzeniowym według wagi – po pobraniu produktów z pojemnika jest on ważony, aby system mógł automatycznie zaktualizować dostępną ilość (wagę) danego produktu.

Guillermo Alonso – Dyrektor fabryki GKN Driveline w Carcastillo
Atrakcyjna oferta oraz profesjonalna obsługa handlowa i techniczna, jaką zapewnił nam Mecalux, miały decydujący wpływ na wybór wykonawcy. Automatyczne magazyny pojemnikowe to w naszym przypadku najwłaściwsze rozwiązanie, najlepiej spełniające nasze potrzeby”.

Korzyści dla firmy GKN Driveline

 • Efektywna obsługa towaru: dzięki dwóm osobnym magazynom – do zaopatrywania produkcji i do wysyłki zamówień – wyeliminowano wzajemne zakłócanie się obu procesów i ryzyko pomyłek.
 • Szybsze realizowanie zamówień: zastosowanie metody „towar do człowieka” znacznie usprawniło kompletację, optymalizując pracę magazynu.
 • Doskonała organizacja składowania: regały zapewniają miejsce dla ponad 4000 pojemników z ok. 5000 pozycji asortymentowych.
Magazyn zaopatrzeniowy GKN Driveline
Pojemność magazynowa: 1592 pojemniki
Wymiary pojemnika: 400 x 600 mm
Maksymalna waga pojemnika: 200 kg
Wysokość regałów: 6 m
Długość regałów: 34 m