Easy WMS kieruje procesami w magazynie przy fabryce należącej do Renault

Easy WMS kieruje procesami w magazynie przy fabryce należącej do Renault

Oprogramowanie magazynowe Easy WMS zarządza procesami odbywającymi się w magazynie przy fabryce Renault

Easy WMS kieruje procesami w magazynie przy fabryce należącej do Renault

Firma Renault, francuski producent samochodów, wdrożyła w magazynie przy swojej fabryce w hiszpańskiej Sewilli oprogramowanie magazynowe Easy WMS opracowane przez Mecalux. Tutejszy zakład specjalizuje się w montażu skrzyń biegów, a magazyn zaopatruje linię produkcyjną w części. Każdego dnia do produkcji trafia od 60 do 80 palet i ok. 3000 pojemników z częściami. Easy WMS zarządza składowaniem ładunków i przygotowywaniem zamówień, gwarantując nieprzerwane dostawy do fabryki.

Od ISA do Renault

Renault to jeden z największych na świecie producentów samochodów. Firma powstała w 1898 roku we Francji jako spółka trzech braci. Obecnie posiada sieć dystrybucji i fabryki na całym świecie. Produkuje i sprzedaje pojazdy spalinowe, jednak angażuje się także w produkcję samochodów elektrycznych.

Fabryka w Sewilli została uruchomiona w 1938 roku przez hiszpańskiego producenta części do samolotów – Industrias Subsidiarias de la Aviación (ISA). Dwadzieścia lat później, w 1958 roku, ISA rozpoczęła produkcję skrzyń biegów dla Renault. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem i wkrótce francuski koncern wykupił hiszpańską spółkę.

Fabryka cieszy się doskonałą opinią zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz grupy Renault. Powstające tutaj skrzynie biegów zaspokajają 30% globalnych potrzeb firmy. 80% produkcji trafia do zakładów koncernu rozsianych po całym świecie – m.in. we Francji, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Turcji, Maroku, Argentynie i Meksyku.

Magazyn

Dotychczas magazyn przyzakładowy mieścił ok. 1200 palet, a po zakończeniu rozbudowy jego pojemność zwiększy się o 1000 palet. Składowane są tutaj elementy składowe wykorzystywane na linii montażowej skrzyń biegów.

Fabryka w Sevilli produkuje milion skrzyń biegów rocznie. Trafiają one do centrów produkcyjnych, które alians strategiczny Renault – Nissan – posiada na całym świecie.

Z uwagi na znaczne rozmiary część elementów jest wysyłana z magazynu do fabryki bez uprzedniej kompletacji.

Większość zamówień, np. na koła zębate, wymaga jednak kompletacji. Każdego dnia przygotowuje się tutaj od 60 do 80 zamówień. Po przyjęciu do magazynu operatorzy umieszczają produkty wchodzące w skład poszczególnych zleceń produkcyjnych na mniejszych regałach. Produkty te następnie są przemieszczane na produkcję za pomocą automatycznych wózków samojezdnych (AGV). Zastosowanie tego rozwiązania ma na celu usprawnienie dostaw na linie produkcyjne, a tym samym procesu produkcji. Na każdym regale znajdują się części niezbędne do zrealizowania dwóch zleceń produkcyjnych.

Easy WMS

Zadaniem Easy WMS, systemu zarządzania magazynem opracowanego przez Mecalux Software Solutions, jest kierowanie wszystkimi czynnościami i procesami odbywającymi się w magazynie, w tym przyjmowaniem towaru z warsztatów obróbki skrawaniem, kompletacją oraz dostawami do zakładu produkcyjnego i wysyłkami zewnętrznymi.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie magazynu, Easy WMS jest na stałe połączony z systemem ERP, z którego korzysta Renault, a także z robotem obsługującym linie montażowe. Za pośrednictwem protokołu komunikacyjnego Modbus TCP robot przekazuje systemowi Easy WMS listę części dla każdego bieżącego zlecenia produkcyjnego.

Następnie Easy WMS przesyła zlecenia operatorom, którzy za pomocą terminali radiowych dokonują kompletacji. System wskazuje im, które produkty należy pobrać i w jakiej liczbie, co pozwala zminimalizować ryzyko pomyłek.

Korzyści dla Klienta:

  • Doskonała kontrola nad stanem magazynowym: Easy WMS monitoruje stan magazynowy w czasie rzeczywistym.
  • Sprawny system przygotowywania zamówień: Easy WMS wskazuje operatorom, jakie części i w jakiej liczbie należy pobrać do poszczególnych zleceń produkcyjnych, co pozwala wyeliminować ryzyko błędów.
  • Maksymalna wydajność: Easy WMS gwarantuje doskonałe funkcjonowanie wszystkich procesów i czynności odbywających się w magazynie.

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę