Nowy magazyn operatora logistycznego Katoen Natie we Włoszech

Nowy magazyn operatora logistycznego Katoen Natie we Włoszech

Półautomatyczny system Pallet Shuttle w magazynie belgijskiej firmy Katoen Natie we Włoszech

Nowy magazyn operatora logistycznego Katoen Natie we Włoszech

Belgijski operator logistyczny Katoen Natie uruchomił we Włoszech swój nowy magazyn. Mecalux wyposażył ten obiekt w regały paletowe i półautomatyczny system Pallet Shuttle. Rozwiązania te maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię, dzięki czemu w magazynie można składować 7765 palet. Z uwagi na występujące zagrożenie sejsmiczne regały są specjalnie wzmocnione, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom magazynu, a także zapobiec uszkodzeniom składowanych w nim ładunków.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  System Pallet Shuttle
  Pojemność magazynowa: 6850 palet
  Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Liczba kanałów: 780
  Wysokość regałów: 11,5 m
  Długość regałów: 62 m
  Głębokość kanałów: 13 m
  Regały paletowe
  Pojemność magazynowa: 915 palet
  Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Wysokość regałów: 11,5 m
  Długość regałów: 62 m
 • Pobierz PDF

Usługi składowania i transportu

Założony w 1854 roku w porcie w Antwerpii operator logistyczny Katoen Natie świadczy usługi w zakresie składowania i transportu dla firm z różnych branż (m.in. farmaceutycznej, chemicznej i spożywczej).

Przedsiębiorstwo dysponuje łączną powierzchnią magazynową 6000 m2 w ponad 30 krajach na pięciu kontynentach. Każdy magazyn belgijskiego operatora jest dostosowany do konkretnych potrzeb danego klienta (np. w niektórych towar składowany jest w temperaturze kontrolowanej, w innych w temperaturze pokojowej).

Niedawno Katoen Natie uruchomił z pomocą Mecaluxu nowy magazyn przy intermodalnej platformie transportowej w Rivalta Scrivia na północy Włoch (w jednym z najbardziej rozwiniętych i uprzemysłowionych regionów kraju).

Magazyn odporny na wstrząsy sejsmiczne

Magazyn ma 11,5 m wysokości i składa się z czterech pomieszczeń, z których każde wyposażone jest w blok regałów wjezdnych z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle i w regały paletowe. W obiekcie mieści się łącznie 7765 palet o wymiarach 1000 x 1200 mm i maksymalnej wadze 1000 kg każda. Jest to magazyn samonośny, a zatem jego konstrukcję nośną tworzą regały, które muszą utrzymać ciężar własny, składowanych na nich ładunków, ale także ścian i dachu oraz urządzeń chłodniczych.

Przy projektowaniu i budowie regałów Mecalux musiał uwzględnić parametry zawarte we włoskiej normie NTC 2008 i w normie europejskiej EN 16681, które określają, jaką wagę mogą mieć panele użyte do wykonania ścian i dachu oraz zamontowane w magazynie urządzenia chłodnicze.

Trzęsienia ziemi we Włoszech

Włochy są najbardziej spośród krajów europejskich zagrożone trzęsieniami ziemi. Kiedy płyta adriatycka wchodzi pod płytę eurazjatycką (zjawisko to nosi nazwę subdukcji), następuje kolizja tej drugiej z płytą afrykańską, czego efektem są wstrząsy.

Budynki we Włoszech muszą zatem spełniać normy sejsmiczne, w których przewidziane są środki bezpieczeństwa mające na celu minimalizację niszczących skutków ruchów sejsmicznych.

Składowanie towaru pakowanego próżniowo

Nowy magazyn firmy Katoen Natie przeznaczony jest do składowania surowców jednego z jej głównych klientów, którym jest czołowy włoski producent słodyczy. Produkty sypkie, a konkretnie orzechy laskowe, są przechowywane w workach typu big bag umieszczanych na paletach, co ułatwia ich obsługę i składowanie na regałach.

Przed przyjęciem do magazynu worki poddawane są procesowi pakowania próżniowego, ponieważ w ten sposób mimo kilkumiesięcznego składowania orzechy nie stracą swych właściwości.

Dla klienta firmy Katoen Natie pakowanie próżniowe surowca jest niezbędne, aby zagwarantować najlepszą jakość gotowych produktów. „Bardzo ważne jest, aby nie doszło do rozszczelnienia, dlatego składowany towar jest poddawany regularnym kontrolom pod tym kątem” – podkreśla Giacomo Alberto Mongini, Kierownik Projektu w Katoen Natie. Mecalux uwzględnił ten wymóg podczas projektowania systemów magazynowych przeznaczonych do tego obiektu i dostarczył rozwiązanie, które ułatwia kontrolę towaru.

Ostatni poziom regałów ma mniejsze wymiary, dlatego nie umieszcza się na nim palet, lecz jedynie sam wózek Pallet Shuttle. Wózek ten jest wyposażony w kamerę, dzięki czemu operatorzy, posługując się tabletem, mogą uzyskać podgląd, a tym samym kontrolować stan worków i sprawdzać, czy nie uległy uszkodzeniu.

Sposób funkcjonowania magazynu

Jak zauważa Kierownik Projektu w Katoen Natie: „system Pallet Shuttle pozwolił zauważalnie skrócić czas obsługi towaru, a także ograniczyć ryzyko wypadków, ponieważ wózki wysokiego składowania nie muszą wjeżdżać do kanałów”.

Sposób działania tego systemu jest bardzo prosty, a przyjęcia i wydania towaru odbywają się bardzo szybko. Polega on na tym, że operator wprowadza wózek Pallet Shuttle do odpowiedniego kanału, a następnie na jego wejściu umieszcza paletę, którą następnie wózek Pallet Shuttle transportuje do pierwszego wolnego miejsca. W celu pobrania ładunku z regału czynności te wykonuje się w odwrotnej kolejności.

Jest to rozwiązanie ogromnie korzystne dla Katoen Natie, ponieważ ładunki są przyjmowane do magazynu sezonowo (szczyt przyjęć przypada na okres od stycznia do kwietnia), ale natężenie wydawania jest stałe przez cały rok (towar jest codziennie wysyłany do fabryki oddalonej o kilka kilometrów od magazynu). Tak więc sprawność funkcjonowania była priorytetem, a system Pallet Shuttle pozwolił ją uzyskać.

W obiekcie tym została maksymalnie wykorzystana dostępna przestrzeń, dzięki czemu „na tej samej powierzchni udało się uzyskać większą pojemność magazynową” – wyjaśnia Mongini.

Giacomo Alberto Mongini – Kierownik Projektu w firmie Katoen Natie
„Projekt i realizacja magazynu trwały bardzo krótko. Mecalux spełnił nasze oczekiwania, ponieważ wykazał się wzorową terminowością, jeśli chodzi o dostawę oraz montaż regałów i wdrożenie systemu Pallet Shuttle”.

Korzyści dla Klienta:

 • Sprawny system składowania akumulacyjnego: spośród systemów składowania akumulacyjnego Pallet Shuttle zapewnia najbardziej sprawną obsługę palet w zakresie ich odkładania i pobierania, i to przy minimalnym udziale operatorów.
 • Możliwość kontroli stanu towaru: surowce składowane w tym magazynie wymagają regularnego przeprowadzania rygorystycznych kontroli stanu opakowań próżniowych, a kamera wbudowana w wózek Pallet Shuttle ułatwia to zadanie bez konieczności zdejmowania towaru z regałów.
 • Zabezpieczenie przed skutkami wstrząsów sejsmicznych: z uwagi na lokalizację w rejonie o dużej aktywności sejsmicznej magazyn posiada zabezpieczenia przed skutkami trzęsień ziemi.
System Pallet Shuttle
Pojemność magazynowa: 6850 palet
Wymiary palety: 1000 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Liczba kanałów: 780
Wysokość regałów: 11,5 m
Długość regałów: 62 m
Głębokość kanałów: 13 m

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę