Producent obuwia Pikolinos modernizuje magazyn na potrzeby sprzedaży online

Producent obuwia Pikolinos modernizuje magazyn na potrzeby sprzedaży online

Buty Pikolinos magazynowane są na regałach półkowych z pomostami firmy Mecalux

Producent obuwia Pikolinos modernizuje magazyn na potrzeby sprzedaży online

Pikolinos, jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm obuwniczych na świecie, wyposażyła swój magazyn w hiszpańskiej miejscowości Elche w czterokondygnacyjną instalację regałów półkowych z pomostami. Instalacja, w której składowane jest ponad pół miliona pudełek z butami, zaprojektowana została w celu zwiększenia dynamiki procesu przygotowywania zamówień składanych zarówno przez Internet, jak i w każdym z tysięcy punktów sprzedaży.

O firmie Pikolinos

Firma produkująca popularną na całym świecie markę obuwia powstała w 1984 roku, a obecnie zatrudnia ponad 500 osób. Każdy sprzedawany przez Pikolinos model jest opracowany i produkowany z dbałością o najwyższą jakość.

Buty Pikolinos dostępne są w ponad 4000 sklepów znajdujących się w 65 krajach świata oraz na stronie internetowej firmy. Gdziekolwiek sprzedawane, zawsze odznaczają się wyjątkowym wzornictwem, wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz oryginalnym stylem.

Regały z pomostami

Mecalux wyposażył centrum logistyczne Pikolinos w Elche w czterokondygnacyjny blok kompletacyjny regałów półkowych z pomostami. Rozwiązanie to pozwoliło wykorzystać całą wysokość magazynu, dzięki czemu jego powierzchnia użytkowa została czterokrotnie pomnożona, co znacznie zwiększyło pojemność obiektu.

Projekt instalacji powstał z myślą o jej głównym zastosowaniu, jakim jest przygotowywanie zamówień. Chcąc przyspieszyć proces kompletacji, należało uzyskać jak największą pojemność magazynową, aby uniknąć opóźnień oraz usprawnić pracę operatorów.

Instalacja nowych regałów półkowych z pomostami umożliwia firmie Pikolinos składować nawet 632 230 pudełek z butami. Bezpośredni dostęp oraz związana z nim łatwiejsza obsługa ładunków przekładają się na szybsze tempo przygotowywania zamówień.

Magazyn podzielony jest na piętra, na które trafiają przypisane do nich produkty. Sektoryzacja i związane z nią optymalne rozmieszczenie ładunków są kluczowe dla usprawnienia kompletacji, ponieważ pozwala operatorom łatwiej docierać do towaru potrzebnego do skompletowania zamówienia. Najczęściej zamawiane modele butów są składowane na dolnym piętrze lub w innym łatwo dostępnym miejscu, wyżej natomiast trafiają produkty o mniejszej rotacji.

Nie bez znaczenia jest również właściwa organizacja pracy. Do każdego z poziomów magazynu przypisana jest określona liczba operatorów, która zmienia się w zależności od popytu i liczby oczekujących zamówień. System ten sprawia, że pracownicy mogą jednocześnie przygotowywać różne zamówienia.

Operatorzy przemieszczają się po korytarzach i kompletują zamówienia, pobierając potrzebne produkty bezpośrednio z regałów. Pracują zgodnie z metodą grupowania zamówień, która polega na przygotowywaniu kilku zamówień podczas każdego przejścia między regałami.

Stan magazynowy uzupełniany jest poza godzinami szczytowego obciążenia, kiedy liczba zamówień do przygotowania jest najmniejsza. Operatorzy umieszczają wówczas palety z produktami na poszczególnych piętrach za pomocą wózków widłowych. W tym celu każda kondygnacja wyposażona została w bramkę wahadłową umożliwiającą przeprowadzenie tej operacji z zachowaniem bezpieczeństwa pracowników znajdujących się na poszczególnych poziomach.

Magazyn odpowiadający wyzwaniom e-commerce

Pikolinos sprzedaje najwyższej jakości buty w konkurencyjnych cenach. Jest to możliwe w znacznej mierze dzięki maksymalnej redukcji kosztów logistyki. Wzrost popularności zakupów online i idąca za tym ogromna liczba drobnych zamówień, które należy dostarczyć w jak najkrótszym czasie, stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstwo takich jak Pikolinos.

Z pomocą firmy Mecalux Pikolinos wdrożył wydajny system przygotowywania zamówień, który pozwala na szybszą obsługę klientów korzystających ze sklepu online.

Korzyści dla firmy Pikolinos

  • Zwiększenie powierzchni użytkowej magazynu: regały z pomostami zajmują całą wysokość magazynu, dzięki czemu maksymalnie wzrasta jego pojemność (aż do 632 230 pojemników).
  • Podział magazynu na strefy: każde piętro odpowiada jednemu sektorowi z określonymi produktami, do którego przypisani są operatorzy, a ich liczba może zmieniać się w zależności od zapotrzebowania.
  • Optymalne zarządzanie towarem: regały umożliwiają bezpośredni dostęp do składowanych pudełek, co w znacznym stopniu przyspiesza kompletację zamówień.
Magazyn firmy Pikolinos
Pojemność magazynowa: 632 230 pudełek na buty
Maksymalny ciężar pudełek: 2 kg

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę