Większa pojemność magazynu Motoblouz.com dzięki wysokim regałom z pomostami

Większa pojemność magazynu Motoblouz.com dzięki wysokim regałom z pomostami

Cztery kondygnacje do przygotowywania zamówień w magazynie sklepu internetowego Motoblouz.com

Większa pojemność magazynu Motoblouz.com dzięki wysokim regałom z pomostami

Motoblouz.com, francuski sklep internetowy oferujący odzież motocyklową i części do motocykli, wybudował w miejscowości Carvin magazyn, w którym głównym procesem jest kompletacja zamówień. Mecalux wyposażył obiekt w wysoką instalację regałową z pomostami, co umożliwiło podział przestrzeni na cztery kondygnacje i przełożyło się na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Natomiast system przenośników łączący poszczególne kondygnacje i strefę konsolidacji zwiększył dynamikę kompletacji.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn Motoblouz.com
  Pojemność magazynowa: ponad 90 000 pojemników i 26 896 wieszaków
  Wysokość magazynu: 9 m
  Długość magazynu: 68,1 m
  Szerokość magazynu: 38,8 m
 • Pobierz PDF

O firmie Motoblouz.com

Motoblouz.com to wiodący we Francji sklep internetowy, który wielbicielom motocykli dostarcza części, akcesoria i odzież.

Powstała w 2004 roku firma jest jednym z najmłodszych i jednocześnie najprężniej rozwijających się sklepów internetowych w branży sportów motorowych. Posiada w swojej ofercie ponad 60 000 artykułów 355 marek.

Obecnie Motoblouz.com prowadzi sprzedaż na całym świecie. Na najbliższe lata planuje dalszą ekspansję międzynarodową.

Potrzeby i rozwiązanie

Motoblouz.com potrzebował magazynu, który pomieściłby ogromną liczbę pozycji asortymentowych, podzielonych według rotacji i wielkości, a także bardzo sprawnego systemu przygotowywania zamówień, który zapewniłby szybką i skuteczną obsługę zamówień składanych przez klientów sklepu internetowego.

Mecalux od samego początku uczestniczył w projektowaniu i realizacji obiektu, aby znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb Klienta.

Rezultatem tej współpracy jest magazyn zajmujący powierzchnię 2640 m2, wyposażony w regały do kompletacji z pomostami, które tworzą cztery kondygnacje, co pozwoliło pomnożyć dostępną pierwotnie powierzchnię użytkową.

Pętla przenośników łączy wszystkie cztery kondygnacje magazynu i transportuje przygotowane zamówienia do strefy konsolidacji i sortowania.
 

Christophe Leroy – Kierownik działu logistyki i spedycji Motoblouz.com
„Jesteśmy wiodącym sklepem internetowym w naszym sektorze biznesowym, dlatego posiadanie szerokiej gamy produktów jest dla nas kluczowe. Wiąże się jednak z koniecznością przydzielenia ogromnej przestrzeni na kompletację. Trzypoziomowa antresola firmy Mecalux pozwoliła nam niemal czterokrotnie zwiększyć pojemność naszego magazynu”.

 

Regały z pomostami

Mecalux zamontował regały o wysokości 9 m, tworzące cztery kondygnacje: posadzka, dwa piętra z pomostami oraz piętro w postaci adaptowalnej antresoli.

Rozwiązanie to pozwoliło maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię obiektu poprzez zagospodarowanie jego wysokości, a tym samym uzyskać większą pojemność magazynową.

Regały umożliwiają bezpośredni dostęp do produktów, co wpływa na usprawnienie składowania i kompletacji oraz pozwala na dokładną i precyzyjną kontrolę stanu magazynowego.

Dostarczony system magazynowy jest bardzo uniwersalny. Dodatkowe wyposażenie pozwala dostosować go do charakterystyki każdej pozycji asortymentowej, niezależnie od jej wielkości, i składować produkty z podziałem uwzględniającym ich cechy.

Wypełnienia półek regałów na wszystkich poziomach są wykonane z kratownic. Rozwiązanie to umożliwia przepływ wody, jeżeli w przypadku wystąpienia pożaru uruchomi się instalacja tryskaczowa.

Układ magazynu

Magazyn podzielony jest na sektory, co pozwala na dobrą organizację składowania różnorodnych pozycji asortymentowych.

Na każdej kondygnacji składowane są określone produkty, a do jej obsługi jest wyznaczona wymagana liczba operatorów, która może być zmieniana w zależności od zapotrzebowania i liczby zamówień.

Korytarze mają szerokość umożliwiającą operatorom swobodne przemieszczanie się po nich z wózkami, do których zbierają produkty wchodzące w skład poszczególnych zamówień. W godzinach o mniejszym natężeniu pracy wózki wykorzystywane są do uzupełnienia stanu magazynowego.

Cztery rozmieszczone optymalnie ciągi schodów umożliwiają pracownikom magazynu dostęp do poszczególnych kondygnacji.

Najwyższa kondygnacja to antresola. Układ regałów jest tutaj inny niż na niższych piętrach. Jest on modyfikowalny i umożliwia rozbudowę instalacji w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na powierzchnię magazynową w wyniku dalszego rozwoju Motoblouz.com.

Przygotowywanie zamówień

W środkowym korytarzu został zamontowany podest łączący dwa bloki regałów z pomostami, przez który przebiegają przenośniki poszczególnych kondygnacji.

Trzy przenośniki pojemnikowe biegną równolegle: jeden z nich łączy wszystkie kondygnacje magazynu, a pozostałe dwa, które są nieruchome, pełnią funkcję stołów do przygotowywania zamówień, na których operatorzy umieszczają pojemniki w najbardziej dogodnej pozycji. Między kondygnacjami pracuje również winda transportująca pojemniki.

Operatorzy przemieszczają się po korytarzach, pobierając produkty, które wskazuje im na terminalach radiowych program do zarządzania magazynem, a następnie umieszczają je w pojemnikach przeznaczonych dla poszczególnych zamówień. Podczas jednego przebiegu operator pobiera jednocześnie produkty do kilku zsumowanych zamówień.

Po zakończeniu procesu kompletacji na danej kondygnacji zamówienie trafia na przenośnik główny, który transportuje je na inną kondygnację, jeśli wymaga ono uzupełnienia o składowane tam produkty, lub do strefy konsolidacji i sortowania, jeśli zamówienie jest już gotowe.

Strefa konsolidacji

Na dolnej kondygnacji magazynu znajduje się strefa konsolidacji, w której weryfikuje się skompletowane zamówienia, a następnie je pakuje i etykietuje oraz wystawia się dokumenty niezbędne do ich wysyłki.

Kartony układane są na paletach, które grupuje się według tras lub odbiorców, co ma na celu usprawnienie ich załadunku na ciężarówki.

Korzyści dla Klienta:

 • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni: regały zajmują całą wysokość magazynu, co pozwoliło uzyskać większą pojemność magazynową; dostęp do produktów składowanych na poszczególnych kondygnacjach zapewniają pomosty.
 • Efektywne zarządzanie magazynem: regały wyposażone są w elementy umożliwiające ich przystosowanie do składowania jednostek ładunkowych i pozycji asortymentowych o różnych cechach i wymiarach oraz o różnej rotacji.
 • Sprawny system przygotowywania zamówień: rozmieszczenie towaru z uwzględnieniem rotacji oraz zastosowanie systemu przenośników zapewnia optymalizację pracy operatorów podczas kompletacji.
Magazyn Motoblouz.com
Pojemność magazynowa: ponad 90 000 pojemników i 26 896 wieszaków
Wysokość magazynu: 9 m
Długość magazynu: 68,1 m
Szerokość magazynu: 38,8 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę