Większa pojemność magazynu firmy Tosfrit

Większa pojemność magazynu firmy Tosfrit

Metoda FIFO zapewnia odpowiednią rotację produktów w centrum dystrybucyjnym Tosfrit

Tostados y Fritos, SA (Tosfrit)

Mecalux wyposażył zlokalizowane w miejscowości Manzanares (Ciudad Real) centrum dystrybucyjne hiszpańskiej firmy Tosfrit w regały przepływowe mieszczące 1350 palet. Rozwiązanie to zwiększyło pojemność magazynową poprzez optymalizację wykorzystania dostępnej powierzchni, a także zapewniło doskonałą rotację produktów.

Potrzeby firmy Tosfrit

Tostados y Fritos SA (Tosfrit) to znany w Hiszpanii producent przekąsek i chipsów działający od 1990 roku. W ostatnich latach firma notuje znaczny wzrost popytu na swoje produkty. Rozpoczęła również sprzedaż na rynkach zagranicznych, m.in. w Portugalii, Francji, Anglii, Holandii, Finlandii i Maroku.

Ze względu na rosnący potencjał Tosfrit potrzebował systemu magazynowego o wystarczającej pojemności, który jednocześnie zapewniłby odpowiednią rotację towarów. Mając na uwadze te wymogi, Mecalux wyposażył obiekt w regały przepływowe.

Regały przepływowe

Dostarczony przez Mecalux system to blok regałów przepływowych o wysokości 6,5 m, składający się z 150 kanałów o głębokości 11 m. Dzięki temu rozwiązaniu na zaledwie 583 m2 powierzchni możliwe jest składowanie 1350 palet o wymiarach 800 x 1200 mm i wadze 200 kg.

Zaletą systemów składowania akumulacyjnego jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej dzięki zagęszczeniu przechowywanych ładunków. Regały przepływowe wyposażone są w kanały grawitacyjne o lekkim nachyleniu, po których palety z produktami przemieszczają się samoczynnie.

Zasada działania tego systemu jest bardzo prosta: operator za pomocą wózka widłowego umieszcza paletę na znajdującym się nieco wyżej wejściu do kanału, skąd przesuwa się ona z kontrolowaną prędkością po rolkach do przeciwległego końca. Gdy pierwsza paleta znajdująca się na wyjściu z kanału zostanie pobrana, na jej miejsce przesuwa się kolejna. W systemie tym palety składowane są płozami prostopadle do rolek bieżni.

Obsługa towarów, zgodnie z wymogiem firmy Tosfrit, odbywa się według metody FIFO (first in, first out), co oznacza, że pierwsza paleta przyjęta na regał opuszcza go również jako pierwsza.

Korytarz bezpieczeństwa

W środkowej części bloku regałów został utworzony korytarz pełniący funkcję drogi ewakuacyjnej. Górne poziomy regałów znajdujących się przy korytarzu zabezpieczone są siatką, która zapobiega przypadkowemu upadkowi palet.

Strefa buforowa i strefa przygotowywania zamówień

Po przeciwnej stronie korytarza, w którym pobiera się towar z regałów, zostały utworzone strefa buforowa, a także strefa ręcznej kompletacji zamówień.

Korzyści dla Klienta:

  • Optymalna pojemność magazynowa: na powierzchni zaledwie 583 m2 mieści się aż 1350 palet.
  • Doskonała rotacja towaru: metoda FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) zapewnia odpowiednią rotację produktów.
  • Sprawne i bezpieczne składowanie: umieszczanie towarów na regale odbywa się z jednej jego strony, pobieranie zaś z drugiej, a zatem w osobnych korytarzach, dzięki czemu czynności te ze sobą nie kolidują.
Centrum dystrybucyjne Tosfrit
Pojemność magazynowa: 1350 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 200 kg
Wysokość regałów: 6,5 m

Produkty wykorzystane w realizacji