Półautomatyczny system Pallet Shuttle w magazynie firmy SaarGummi w Madrycie

Półautomatyczny system Pallet Shuttle w magazynie firmy SaarGummi w Madrycie

Guma stosowana przez SaarGummi w produkcji uszczelnień jest składowana na regałach z systemem Pallet Shuttle

SaarGummi Ibérica logo

SaarGummi, niemiecki producent uszczelnień gumowych, zmodernizował swoje centrum logistyczne zlokalizowane nieopodal Madrytu. Mecalux wyposażył obiekt w regały paletowe oraz blok regałów do składowania akumulacyjnego obsługiwanych przez wózki Pallet Shuttle. Obydwa systemy mieszczą łącznie 853 palety, zapewniając sprawną obsługę przyjęć i wydań towaru.

 • Zdjęcia
 • Półautomatyczny system Pallet Shuttle w magazynie firmy SaarGummi w Madrycie
  Autonomiczny wózek Pallet Shuttle przemieszcza się wewnątrz kanału
  Nowe regały w magazynie SaarGummi Ibérica mieszczą 520 palet
  Operatorzy sterują wózkami Pallet Shuttle, korzystając z tabletu
  Produkty SaarGummi Ibérica są obsługiwane zgodnie z zasadą FIFO
 • Dane techniczne
 • Pobierz PDF

O firmie SaarGummi

Grupa SaarGummi zajmuje się produkcją oraz sprzedażą artykułów gumowych stosowanych głównie w budownictwie i motoryzacji. Jedną z najważniejszych właściwości gumy jest jej szczelność, dzięki której budowle i pojazdy zyskują ochronę przed dostępem wody oraz powietrza.

Firma powstała w 1947 roku w małej niemieckiej miejscowości Wadern-Büschfeld. Dziś natomiast jest obecna w innych krajach Europy, a także w Ameryce Północnej oraz w Brazylii, Indiach i Chinach. Do Hiszpanii zawitała w 1992 roku, od roku 2005 zaś posiada zakład produkcyjny w gminie Loeches nieopodal Madrytu.

Rubén Pelegrí – Supply chain manager w SaarGummi Ibérica
„Wdrożenie tego systemu to znaczące udoskonalenie, jeśli chodzi o niezawodność procesu logistycznego i ścisłe przestrzeganie zasady FIFO, a także optymalizacja powierzchni magazynowej i zmniejszenie zasobów siły roboczej niezbędnych w obiekcie”.

Półautomatyczny system Pallet Shuttle

Mecalux wyposażył centrum logistyczne SaarGummi w blok regałów do składowania akumulacyjnego z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle.

Rozwiązanie to wykorzystuje całą dostępną powierzchnię obiektu, zapewniając maksymalną pojemność magazynową. Blok regałów o wysokości 6 m, długości 19 m i głębokości 11 m mieści 520 palet o wymiarach 1000 x 1200 mm z surowcem w postaci mieszanek kauczuku wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. „System ten doskonale spełnia nasze potrzeby w zakresie składowania surowców, uzyskaliśmy bowiem pojemność magazynową o 20% większą niż w przypadku dotychczas stosowanego rozwiązania– wskazuje Manuel Mas, Kierownik działu zakupów w SaarGummi.

Obsługa ładunków na regałach – odkładanie i pobieranie palet – odbywa się bardzo sprawnie. Operator musi jedynie dostarczyć paletę z towarem na początek kanału, a automatyczny wózek Pallet Shuttle transportuje ją w głąb, na pierwsze wolne miejsce. Jak zauważa Manuel Mas, pozwoliło to: „poprawić wydajność magazynu poprzez optymalizację manewrów urządzeń przeładunkowych”.

Palety są wprowadzane do kanałów z jednej strony bloku, a ich pobieranie następuje z drugiej strony, usytuowanej bliżej linii produkcyjnych. Ładunki są obsługiwane metodą FIFO (first in, first out), co oznacza, że pierwsza paleta umieszczona w kanale regału opuszcza go również jako pierwsza.

„To rozwiązanie pozwoliło nam usprawnić składowanie surowców i zaopatrzenie produkcji oraz ograniczyć częstotliwość pomyłek” – zauważa Kierownik działu zakupów w firmie SaarGummi.

Manuel Mas – Kierownik działu zakupów w SaarGummi Ibérica
„Chociaż wprowadzenie zupełnie nowego systemu magazynowania zawsze nastręcza pewnych trudności, nasi operatorzy szybko opanowali obsługę wózków Pallet Shuttle i jesteśmy zadowoleni z tego, jaką kontrolę nad stanem magazynowym zapewnia nam to rozwiązanie”.

Regały paletowe

Mecalux wyposażył magazyn SaarGummi również w regały paletowe o wysokości 6 m i pojemności 333 palet.

Wybór tego systemu podyktowany jest względami praktycznymi, a konkretnie możliwością dostosowania regałów paletowych do ładunków o różnej wielkości i wadze. Dzięki temu można na nich składować zarówno surowce, jak i kartony oraz taśmy do pakowania gotowych produktów.

Istotną zaletą jest także to, że regały paletowe zapewniają bezpośredni dostęp do ładunków, usprawniając ich obsługę, co przekłada się na szybsze zaopatrywanie zakładu produkcyjnego

Korzyści dla SaarGummi

 • Maksymalne wykorzystanie powierzchni: zbudowany na 209 m2 blok regałów z systemem Pallet Shuttle pozwolił zwiększyć pojemność magazynową o 20% w stosunku do dotychczas stosowanego systemu.
 • Doskonała kontrola nad stanem magazynowym: palety są wprowadzane do kanałów z jednej strony regałów, a pobierane z drugiej, co pozwala obsługiwać ładunki zgodnie z zasadą FIFO, a tym samym zagwarantować doskonałą rotację.
 • Wysoka wydajność: zarówno system Pallet Shuttle, jak i regały paletowe umożliwiają sprawną obsługę towaru, dzięki czemu możliwy jest jego stały przepływ.
System Pallet Shuttle
Pojemność magazynowa: 520 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 800 kg
Wysokość regałów: 6 m
Długość regałów: 19 m
Głębokość kanałów: 11 m

Produkty wykorzystane w realizacji