Magazyn sklepu internetowego z odzieżą dziecięcą Sergent Major

Magazyn sklepu internetowego z odzieżą dziecięcą Sergent Major

Regały paletowe i regały półkowe w magazynie z odzieżą dziecięcą

Magazyn sklepu internetowego z odzieżą dziecięcą Sergent Major

Rozwój handlu elektronicznego sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw handlowych dostosowuje swoje magazyny do specyfiki tego kanału sprzedaży. Przygotowanie dużej liczby zamówień internetowych w jak najkrótszym czasie stanowi bowiem nie lada wyzwanie. Dobrym przykładem jest francuska marka odzieży dziecięcej Sergent Major, obsługiwana przez operatora logistycznego MR Logistique, który niedawno uruchomił w Saint-Vulbas (niedaleko Lyonu) magazyn z regałami paletowymi i regałami półkowymi Mecaluxu. Obiekt zaprojektowano pod kątem sprawnego przygotowywania zamówień internetowych i zaopatrywania sklepów stacjonarnych sieci.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn MR Logistique: Regały paletowe
  Pojemność magazynowa: 7668 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 600 kg
  Wysokość regałów: 9 m
  Magazyn MR Logistique: Regały półkowe
  Wysokość regałów: 2 m
 • Pobierz PDF

Udana współpraca MR Logistique i Sergent Major

Operator logistyczny MR Logistique to firma powstała w 2002 w Saint-Vulbas koło Lyonu. Do obsługiwanych przez niego marek należy Sergent Major, działająca od 1987 roku popularna sieć sklepów franczyzowych z odzieżą dla dzieci do 11 lat. Obecnie posiada ona 652 punkty we Francji i 208 w innych krajach Europy.

MR Logistique świadczy dla sieci Sergent Major usługi w zakresie magazynowania towaru, przygotowywania zamówień oraz transportu do sklepów na terenie Francji i do klientów kupujących przez internet.

Wyzwania sklepu internetowego z odzieżą dziecięcą

Sklepom internetowym trudno jest konkurować z tradycyjnymi sklepami odzieżowymi, w których klienci mogą towar dotknąć i przymierzyć. Jeszcze trudniej jest, gdy chodzi o odzież dla maluchów, ponieważ w tej branży panuje spora konkurencja, a dzieci szybko rosną i wkrótce przestają potrzebować dziecięcych ubranek.

Kupując przez internet, rodzice obawiają się, że wybiorą niewłaściwy rozmiar. Chociaż sklepy internetowe zamieszczają tabele rozmiarów i dokładne wymiary każdego ubrania, istnieje ryzyko, że zakupiony ciuszek nie będzie pasował i trzeba będzie go zwrócić lub wymienić.

Z logistycznego punktu widzenia zarządzanie bogatym asortymentem modeli i rozmiarówką o dużej rozpiętości, jak ma to miejsce w przypadku oferty marki Sergent Major, która obejmuje ubrania dla dzieci w wieku od 0 do 11 lat, nie jest łatwe. Aby było efektywne, konieczna jest optymalizacja powierzchni magazynowej i odpowiednie rozmieszczenie produktów w magazynie.

Dla usprawnienia dystrybucji towaru kluczowe znaczenie ma właściwa organizacja procesu magazynowego obejmująca czynności zarówno z zakresu kompletacji, jak i uzupełniania zapasów. Ponadto w magazynie obsługiwane są nie tylko zamówienia, ale i zwroty.

Magazyn ubrań i artykułów dziecięcych

Na początku 2017 roku podjęto decyzję o rozbudowie magazynu. Nowa instalacja miała powstać w wyznaczonym w tym celu miejscu, przewidzianym już na etapie projektu. „Część magazynu stała pusta i musieliśmy tę przestrzeń dobrze wykorzystać” – mówi kierownik administracyjny MR Logistique.

Firma planowała powiększyć swoją pojemność magazynową, aby zapewnić ciągłość dostaw do wszystkich sklepów Sergent Major, DPAM i Natalys oraz ich klientów. Zespół techniczny Mecaluxu przeprowadził wnikliwą analizę potrzeb logistycznych i zaproponował rozwiązanie ułatwiające „codzienne przyjęcia tysięcy pozycji asortymentowych z Azji, a następnie ich dystrybucję na terenie Francji, zarówno do sklepów stacjonarnych Sergent Major, jak i do osób składających zamówienia w sklepie internetowym”. Projekt został zrealizowany w ciągu kilku miesięcy.

Magazyn podzielony jest na dwie duże części, których praktycznie całą powierzchnię zajmują regały paletowe i regały półkowe. „W jednej składuje się odzież marki Sergent Major, druga zaś jest przeznaczona dla innych artykułów dziecięcych, takich jak m.in. łóżeczka, przewijaki, chodziki i wózki”.

Regały paletowe mierzą 9 m wysokości i składają się z maksymalnie ośmiu poziomów nośnych, na których mieści się dokładnie 7668 palet. Natomiast na regałach półkowych, których wysokość wynosi 2 m, składowane są kartony luzem.

Kierownik administracyjny w firmie MR Logistique
„Poszukując wyposażenia do magazynu w Saint-Vulbas, wybraliśmy Mecalux, ponieważ zespół techniczny tej firmy dokładnie przeanalizował nasze potrzeby i zaproponował nam rozwiązania, które bardzo dobrze te potrzeby spełniły. Regały paletowe i regały półkowe usprawniają prace magazynowe i ułatwiają kontrolę nad stanem magazynowym”.

Kompletacja – główny etap procesu magazynowego

Każdego dnia przygotowujemy i wysyłamy setki zamówień, niektóre z nich składają się nawet z 200 pozycji” – wskazuje kierownik administracyjny firmy MR Logistique. Regały paletowe i regały półkowe to rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się przy tak dużej liczbie zamówień ze zróżnicowanym asortymentem, ponieważ umożliwiają bezpośredni dostęp do produktów, co znacznie ułatwia ich obsługę.

Aby przygotować zamówienia, operatorzy z wózkami przemieszczają się po korytarzach magazynu, pobierając z półek produkty, które wskazuje im na terminalach radiowych system zarządzania magazynem.

W przypadku zamówień zawierających więcej produktów lub produkty wielkogabarytowe operatorzy posługują się wózkami do kompletacji z niskiego poziomu, na których można umieścić paletę, a na niej układać artykuły wchodzące w skład zamówienia.

Jak wyjaśniają przedstawiciele MR Logistique, „uzupełnianie stanu magazynowego odbywa się w godzinach nocnych, a także w dzień, jeśli akurat zamówień jest mniej”. Dzięki temu w magazynie zawsze jest dostępna ilość towaru potrzebna do przygotowywania zamówień bez zbędnych przestojów.

Gotowe zamówienia są weryfikowane pod kątem ewentualnych pomyłek, a następnie pakowane, etykietowane, grupowane i zaopatrywane w dokumenty niezbędne do wysyłki.

Korzyści dla firmy MR Logistique

 • Maksymalne wykorzystanie miejsca: regały paletowe i regały półkowe zajmują praktycznie całą powierzchnię magazynu, co przekłada się na większą pojemność.
 • Sprawne przygotowywanie zamówień: systemy składowania z bezpośrednim dostępem do ładunków mają fundamentalne znaczenie dla szybkości kompletacji.
 • Odpowiednie rozmieszczenie towaru: magazyn jest podzielony na dwie części, w których składowane są różne produkty, co ma na celu ułatwić pracę operatorom.
Magazyn MR Logistique: Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 7668 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 600 kg
Wysokość regałów: 9 m

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę