Sabarot podwaja wydajność automatycznego magazynu

21 lut 2024

Sabarot, francuski producent roślin strączkowych i zbóż, kontynuuje proces rozbudowy swojego zakładu produkcyjnego w Chaspuzac w departamencie Górna Loara. Obiekt ten zajmuje się produkcją, magazynowaniem oraz dystrybucją towaru dla odbiorców z ponad 70 krajów, z których głównym rynkiem, poza rodzimą Francją, jest Wielka Brytania, choć Sabarot eksportuje również do takich krajów jak Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur. Prezes firmy, Antoine Wassner, podkreśla, że inwestycja ta przyczyni się do dalszego rozwoju jej działalności.

Francuski producent, firma Sabarot, robudowuje magazyn automatyczny w Chaspuzac

Rozbudowa automatycznego magazynu, którą powierzono Mecaluxowi, ma na celu podwojenie pojemności, dzięki czemu pomieści on 12 000 palet z gotowymi produktami opuszczającymi linie produkcyjne. Obok dwóch istniejących już korytarzy powstaną kolejne dwa, o długości 92 m, obsługiwane przez układnice, których zadaniem będzie odkładanie i pobieranie palet z towarem zgodnie z poleceniami systemu Easy WMS. Jedną z właściwości wyróżniających ten obiekt jest możliwość dostosowania obszaru składowania do pracy w zarówno w temperaturze -5ºC, jak i w temperaturze otoczenia.

„Zdecydowaliśmy się na rozbudowę automatycznego magazynu, ponieważ chcemy zwiększyć zdolność operacyjną, by proaktywnie rozwijać działalność. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego obiektu, zapewnia nam on bowiem dużą elastyczność, dzięki której jesteśmy w stanie sprawnie reagować na wahania popytu na nasze produkty” – podkreśla Antoine Wassner.

Ruchem towaru w całej instalacji będzie zarządzać oprogramowanie magazynowe Easy WMS, zapewniając kontrolę w czasie rzeczywistym nad asortymentem liczącym 7800 produktów. „Cyfryzacja i robotyzacja pozwalają nam na bieżąco monitorować zapasy, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawienia dostępności towaru, a tym samym zwiększenia niezawodności dostaw” – wyjaśnia Prezes firmy Sabarot.

Rozbudowa obiektu nie tylko spełnia aktualne potrzeby logistyczne firmy, ale również sprawia, iż jest on przygotowany, by towarzyszyć jej w dalszym rozwoju, pozwalając obsłużyć roczny wzrost na poziomie ok. 15%, jaki Sabarot notuje już od 15 lat.

Sabarot: przeszło dwa wieki doświadczenia

Rodzinna firma Sabarot może się poszczycić imponująco długą tradycją, już od 1819 roku bowiem oferuje szeroki wybór roślin strączkowych, zbóż i ziaren. Jej sztandarowymi produktami są zielona soczewica z Le Puy oraz pszenica samopsza z Velay. Posiada w ofercie również ślimaki i grzyby. Skupuje zbiory ze sprawdzonych upraw, dzięki czemu może zagwarantować pochodzenie i wysoką jakość wszystkich produktów. Firma jest obecna w ponad 70 krajach, a jej zdolność produkcyjna wynosi 30 000 ton rocznie.