Clazamar zwiększył pojemność w swoim magazynie, korzystając z różnych rozwiązań

Clazamar zwiększył pojemność w swoim magazynie, korzystając z różnych rozwiązań

Hiszpański dystrybutor mrożonek Grupo Clazamar potroił powierzchnię użytkową magazynu dzięki instalacji podestu z przenośnikami i windą.

Logo Grupo Clazamar

Grupa Clazamar, specjalizująca się w obsłudze produktów mrożonych, wyposażyła swój magazyn w Ciudad Real w podest z automatycznymi systemami transportu. Rozwiązanie to umożliwiło potrojenie pierwotnie dostępnej powierzchni użytkowej i przyspieszyło proces przygotowywania zamówień.

Clazamar: z morza na stół

Grupa Clazamar jest czołowym dystrybutorem mrożonek w środkowej części Hiszpanii. Zaopatruje zarówno sklepy spożywcze, jak i obiekty hotelowe, jej oferta obejmuje głównie ryby i owoce morza, a także mięso, warzywa, dania gotowe oraz lody. Siedziba firmy mieści się w Ciudad Real, natomiast w Toledo, Jaén i Kordobie posiada oddziały. Założona w 1992 roku Grupa Clazamar jest właścicielem 80 ciężarówek chłodni oraz licznych obiektów logistycznych o łączniej kubaturze 80 000 m³, w których przy pomocy załogi liczącej 100 osób obsługuje codziennie przeszło 15 000 referencji w warunkach kontrolowanych.

POTRZEBY

  • Optymalizacja wykorzystania miejsca w magazynie w celu zwiększenia pojemności.
  • Usprawnienie przygotowywania zamówień w obliczu rosnącej sprzedaży.

ROZWIĄZANIA

  • Przenośniki paletowe.
  • Winda paletowa.
  • Podest.
  • Regały paletowe.
  • Regały przesuwne Movirack.

KORZYŚCI

  • Trzykrotnie większa pojemność magazynowa.
  • Dynamika procesu magazynowego umożliwiająca realizację zamówień w czasie krótszym niż doba.

Grupo Clazamar w ostatnich latach notuje ciągły wzrost sprzedaży, choć jak każda firma zarządzająca logistyką produktów mrożonych i chłodzonych musi sprostać wielu wyzwaniom, takim jak maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej, zapewnienie sprawnego transportu wewnętrznego oraz obniżenie kosztów energii.

„Dysponujemy mroźniami o łącznej kubaturze przeszło 80 000 m³, a nasza flota liczy 80 pojazdów chłodniczych. Dzięki tym zasobom jesteśmy w stanie zaopatrywać odbiorców z prowincji Ciudad Real, Toledo, Jaén, Kordoba, Ávila i Albacete oraz z południowej części Madrytu w ciągu mniej niż 24 godzin, gwarantując ciągłość łańcucha chłodniczego, a tym samym bezpieczeństwo żywności” – wyjaśnia Claudio Vacas, Dyrektor firmy Grupo Clazamar.

Towar jest rozmieszczony w trzech magazynach. „Posiadamy w ofercie ponad 15 000 produktów chłodzonych i głęboko mrożonych. Nasza specjalność to ryby i owoce morza, ale asortyment obejmuje również między innymi warzywa, mięso i lody. Są to artykuły najwyższej jakości, ponieważ współpracujemy z najlepszymi krajowymi i zagranicznymi dostawcami” – podkreśla Claudio Vacas.

„Dzięki zaufaniu naszych klientów możemy się rozwijać” – dodaje. Wzmożona dystrybucja towarów sprawiła, że firma stanęła przed koniecznością powiększenia pojemności centrum logistycznego w Ciudad Real i usprawnienia transportu wewnętrznego. W tym celu skorzystała z rozwiązań Mecaluxu.

W mroźni, która pracuje w temperaturze -25ºC, została zamontowana konstrukcja w postaci dwóch podestów tworzących razem z posadzką trzy kondygnacje, skomunikowane ze sobą za pomocą automatycznych urządzeń. Na regałach paletowych mieści się tutaj łącznie 1800 palet.

Jednym z priorytetów grupy Clazamar było zwiększenie wydajności poprzez usprawnienie prac magazynowych. „Systemy składowania i urządzenia transportu wewnętrznego optymalizują proces, skracając terminy dostaw, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprostać potrzebom naszych klientów” – wskazuje Claudio Vacas.

Clazamar potroił pojemność mroźni dzięki zastosowaniu podwójnego podestu

Aby zwiększyć powierzchnię magazynową, a tym samym pojemność, nie trzeba przeprowadzać się do większego obiektu ani nawet rozbudowywać istniejącego. Wystarczy wykorzystać wysokość obecnego magazynu poprzez zamontowanie podestów.

Zamontowane piętrowo dwa podesty tworzą konstrukcję o wysokości 9 m zajmującą nieco ponad 1000 m², co oznacza, że firma zyskała dodatkowe 2000 m² do składowania towaru, a więc potroiła powierzchnię użytkową.

Połączenie między trzema kondygnacjami (dwa podesty i podłoga) zapewniają winda i przenośnik. Obsługa tego systemu transportowego jest bardzo prosta: operatorzy umieszczają palety z towarem na przenośniku, a winda dostarcza je na odpowiednią kondygnację. Automatyzacja zwiększa dynamikę przepływu towaru, a jednocześnie skraca czas, w którym operatorzy są narażeni na działanie niskich temperatur.

Jak jeszcze można zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni magazynu?

„W naszych chłodniach i mroźniach odbywa się szereg czynności: od odbioru, selekcji i konfekcjonowania towaru po kompletację, pakowanie i wysyłkę zamówień” – wyjaśnia Dyrektor firmy.

W strefach obsługujących te etapy procesu zostały zamontowane regały przesuwne Movirack. Jest to jedyny system składowania akumulacyjnego, który zapewnia bezpośredni dostęp do każdej palety. Umożliwiają to ruchome podstawy, dzięki którym regały przemieszczają się po szynach. Gdy operator wybierze za pomocą pilota regał, do którego chce uzyskać dostęp, pozostałe przesuwają się kaskadowo na bok, tworząc korytarz obsługowy tylko przy tym regale. Liczne zabezpieczenia sprawiają, że ruch regałów przesuwnych jest w pełni bezpieczny dla personelu i towaru.

Optymalizacja składowania i transportu wewnętrznego w niskich temperaturach

Rozwiązania magazynowe Mecaluxu przyniosły grupie Clazamar szereg korzyści: podest trzykrotnie zwiększył powierzchnię użytkową, automatyczne urządzenia usprawniły transport wewnętrzny i przyspieszyły kompletację, a regały przesuwne Movirack pozwoliły maksymalnie wykorzystać powierzchnię z zachowaniem bezpośredniego dostępu do każdej palety.

Optymalne wykorzystanie zarówno wysokości obiektu, jak i jego powierzchni pozwoliło uzyskać większą gęstość składowania, to przekłada się na obniżenie kosztów energii potrzebnej do zapewnienia niskiej temperatury.

Automatyzacja natomiast zminimalizowała konieczność pracy operatorów w niskiej temperaturze, a także przyspieszyła proces magazynowy, umożliwiając firmie Clazamar zaopatrywanie odbiorców w czasie poniżej 24 godzin.

Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu Mecaluxu w zakresie składowania i transportu wewnętrznego możemy zagwarantować ciągłość łańcucha chłodniczego i utrzymać szybkie tempo realizacji zamówień.

Claudio VacasDyrektor firmy Grupo Clazamar

Zapytaj eksperta