Dystrybutor kosmetyków Yari scyfryzował obsługę zamówień

Dystrybutor kosmetyków Yari scyfryzował obsługę zamówień

Yari, holenderski producent i dystrybutor inkluzywnych kosmetyków, przygotowuje dwa razy więcej zamówień dzięki wdrożeniu oprogramowania Mecaluxu.

Yari

Holenderski dystrybutor kosmetyków inkluzywnych Yari scyfryzował magazyn za pomocą Easy WMS. System usprawnił proces magazynowy, zwłaszcza na etapie kompletacji zamówień.

Yari: kosmetyki dla każdego

Yari to rodzinna firma z Holandii zajmująca się produkcją i dystrybucją kosmetyków, które uwzględniają różnorodność konsumentów, a więc przeznaczonych dla każdego, niezależnie od płci, wieku i koloru skóry. Jest obecnie jednym z największych sprzedawców hurtowych kosmetyków inkluzyjnych w Europie, a jej oferta obejmuje ponad 100 produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Produkty założonej w 2010 roku firmy są dostępne w 25 krajach.

POTRZEBY

  • Przyspieszenie kompletacji i wysyłki zamówień dla odbiorców z całej Europy.
  • Lepsza organizacja składowania towaru w celu usprawnienia przygotowywania zamówień.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.

KORZYŚCI

  • Szybkość i efektywność, dzięki którym dwukrotnie wzrosła liczba realizowanych zamówień.
  • Usprawnienie odkładania i pobierania towaru poprzez jego odpowiednie rozmieszczenie w magazynie.

Yari sprzedaje swoje produkty pod markami Lala's, Secret d'Afrique i Shaqa Shah, a także produkuje dla innych znanych marek z branży kosmetycznej. Sprawny proces magazynowy, zwłaszcza na etapie kompletacji zamówień, jest niezbędny dla terminowego zaopatrywania kilkuset odbiorców z ponad 25 krajów. Tabassum Malik, Dyrektor Generalny, wskazuje, że „wysoki poziom obsługi zapewnił firmie pozycję jednego z czołowych dystrybutorów kosmetyków w Europie”.

Aby poprawić wydajność łańcucha dostaw i móc szybciej realizować zamówienia, firma Yari wdrożyła system zarządzania magazynem Easy WMS w swoim obiekcie logistycznym w Berkel en Rodenrijs pod Rotterdamem. „Postawiliśmy na cyfryzację, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. W rezultacie jesteśmy bardziej efektywni” – wyjaśnia Tabassum Malik.

Obiekt logistyczny o powierzchni 10 000 m² nie tylko realizuje zamówienia. Mieści się tu także laboratorium badawcze, w którym multidyscyplinarny zespół opracowuje nowe produkty i ulepsza istniejące.

Easy WMS został zintegrowany z systemem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) w celu zapewnienia jeszcze wyższej produktywności procesu magazynowego. „Synergia tych narzędzi umożliwia nam pełny wgląd w czasie rzeczywistym we wszystkie czynności odbywające się w magazynie, dzięki czemu łatwiej jest dostrzec obszary wymagające poprawy i podjąć bardziej trafne decyzje” – słusznie zauważa Tabassum Malik.

Optymalizacja kompletacji

Wdrożenie Easy WMS pozwoliło zoptymalizować proces na wszystkich etapach – od przyjęcia towaru z linii produkcyjnych po kompletację i wysyłkę zamówień. „Oprogramowanie magazynowe usprawniło naszą logistykę. Przygotowujemy teraz dwa razy więcej zamówień przy tych samych zasobach co dotychczas. Ponadto obniżyliśmy koszty dzięki skróceniu czasu każdej czynności” – podsumowuje Dyrektor Generalny.

Jest to możliwe, ponieważ Easy WMS wysyła operatorom na terminale radiowe precyzyjne wskazówki, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych zadań. „Cyfryzacja zmieniła na lepsze nasz sposób pracy. Personel znacznie efektywniej radzi sobie z każdą czynnością” – uważa Tabassum Malik.

Na etapie kompletacji zamówień Easy WMS wyznacza operatorom optymalne trasy i pomaga zlokalizować każdy produkt. „Narzędzie to nie tylko przyspiesza pracę, lecz również zapobiega błędom” – podkreśla Dyrektor Generalny.

Poza nieocenionymi wskazówkami systemu Easy WMS do szybszej realizacji zamówień przyczynia się także odpowiednia metoda kompletacji. Wcześniej operatorzy kompletowali zamówienia po kolei, po jednym zamówieniu na raz. Obecnie stosują metodę grupową, która polega na tym, że podczas jednego przebiegu operator kompletuje równocześnie kilka zsumowanych zamówień.

Jednym z największych odbiorców firmy Yari jest Kruidvat, duża holenderska sieć aptek i drogerii. „Dawniej na realizację ich zamówień potrzebowaliśmy kilku dni, a obecnie wystarczą nam trzy godziny” – różnica, którą wskazuje Tabassum Malik, mówi sama za siebie.

Cyfrowe zarządzanie zapasami

Aby przyspieszyć przygotowywanie zamówień, firma Yari przeorganizowała cały proces logistyczny.

Usprawnienie realizacji zamówień to kwestia nie tylko wyposażenia terminali w system Easy WMS i zmiany metody kompletacji, ale też poprawy zarządzania zapasami. „Odpowiednie rozmieszczenie towaru w magazynie sprawia, że łatwiej znaleźć produkty potrzebne do skompletowania zamówień” – wskazuje Dyrektor Generalny.

Za to zadanie odpowiada również Easy WMS. Kiedy produkty są przyjmowane do magazynu, system identyfikuje je, automatycznie wprowadza do swojej bazy i na podstawie takich zmiennych jak numer pozycji asortymentowej i tempo rotacji wyznacza dla każdego z nich najbardziej dogodne miejsce składowania. Ułatwia to lokalizację produktów na dalszych etapach procesu i pozwala śledzić w czasie rzeczywistym każdy ich ruch.

W celu usprawnienia prac magazynowych zarówno podczas uzupełniania zapasów, jak i kompletacji Easy WMS wytycza trasy przejazdu, dzięki czemu operatorzy pokonują mniejsze odległości, skracając tym samym czas wykonywania tych zadań.

Większa dynamika przepływu towaru

Transformacja cyfrowa logistyki firmy Yari poprzez wdrożenie Easy WMS poprawiła dynamikę procesu magazynowego, co pozwala sprostać oczekiwaniom klientów i dotrzymywać coraz krótszych terminów dostaw.

Połączenie inteligentnego zarządzania zapasami i przemyślanej organizacji pracy przyniosło dwukrotny wzrost wydajności na etapie przygotowywania zamówień. W ten sposób firma osiągnęła doskonałość operacyjną, zyskując miejsce pośród liderów europejskiej branży kosmetycznej.

Cyfryzacja okazała się kluczem do optymalizacji procesu logistycznego i wzmocnienia naszych relacji z odbiorcami z całej Europy.

Tabassum MalikDyrektor Generalny firmy Yari

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta