Automatyczne magazyny samonośne Alzamora Group, wiodącego producenta opakowań

Automatyczne magazyny samonośne Alzamora Group, wiodącego producenta opakowań

Dwa automatyczne magazyny samonośne wspierają rozwój wiodącej firmy z branży opakowań Alzamora Group.

Alzamora Group

Alzamora Group, czołowy hiszpański producent opakowań, zbudowała dwa automatyczne magazyny samonośne w centrum logistycznym w Sant Joan les Fonts k. Girony. Dzięki automatyzacji firma zwiększyła wydajność, zoptymalizowała wykorzystanie przestrzeni i obniżyła koszty operacyjne.

W 1900 roku Pere Alzamora założył w miejscowości Olot koło katalońskiej Girony niewielką drukarnię, która dziś, ponad 120 lat później, jest jednym z największych producentów opakowań nie tylko w Hiszpanii, lecz na całym świecie. Do grupy należy kilka spółek, z których każda ma swoją specjalność, ale łączy je ta sama pasja do tworzenia opakowań spełniających potrzeby każdego klienta. Źródłem rosnącej przewagi konkurencyjnej firmy są innowacyjność i nieustanne doskonalenie procesów produkcyjnych i logistycznych.

  • Rok założenia: 1900
  • Rynki: +20 krajów Europy, Afryki Północnej i Ameryki Południowej

 

POTRZEBY

  • Sprostanie wyzwaniom związanym ze zwiększonym tempem produkcji i zmianami popytu.
  • Większa pojemność magazynu w obiekcie o ograniczonej powierzchni i wysokości.

ROZWIĄZANIA

  • Automatyczny magazyn paletowy.
  • Przenośniki paletowe.

KORZYŚCI

  • Automatyczny transport ponad 300 palet dziennie.
  • Zwiększenie pojemności magazynowej dzięki automatycznemu systemowi składowania umieszczonemu w wykopie o głębokości 5 m.

Grupa Alzamora, jedna z największych hiszpańskich firm z branży opakowaniowej, posiada w Sant Joan les Fonts w prowincji Girona nowoczesny kompleks logistyczny składający się z zakładu produkcyjnego i dwóch automatycznych magazynów paletowych. W wyposażonej w najnowsze technologie fabryce powstają ekologiczne opakowania kartonowe.

Obecna w ponad 20 krajach Europy, Afryki Północnej i Ameryki Południowej grupa ma wyraźnie sprecyzowany i bardzo ambitny cel: „Oferować klientom innowacyjne opakowania najwyższej jakości, dostosowane do indywidualnych potrzeb i przyjazne dla środowiska, a przy tym szybko i sprawnie obsługiwać zamówienia” – wylicza Anna Alzamora, Członkini Zarządu. Spółka Alzamora Packaging zamknęła rok 2021 obrotem w wysokości ponad 41 milionów euro, co stanowi wzrost o 25% w stosunku do roku poprzedniego. Ponadto grupa poczyniła wielki postęp na arenie międzynarodowej, zwiększając sprzedaż za granicą aż o 41%.

Tak dynamiczny wzrost wymaga sprawnego i wydajnego łańcucha dostaw. „Potrzebowaliśmy magazynu, w którym moglibyśmy składować surowce, półprodukty, gotowe produkty, a także dodatkowe materiały” – wspomina Anna Alzamora.

Wcześniej Alzamora Group posiadała magazyn o powierzchni 2500 m² wyposażony w regały wjezdne, które mieściły 3000 palet z gotowymi produktami. Surowce były składowane na posadzce tuż przy liniach produkcyjnych. Jednakże prężny rozwój wymagał coraz większej zdolności produkcyjnej i pojemności magazynowej, co sprawiło, że firma zdecydowała się przenieść do nowego obiektu.

Mecalux zbudował pierwszy automatyczny magazyn samonośny połączony z produkcją, w dotychczasowej lokalizacji. Obiekt umożliwił składowanie wszystkich zapasów w jednym miejscu. Niedawno obok niego powstał drugi magazyn działający na tej samej zasadzie, który ułatwi firmie Alzamora Group dalszy, dynamiczny rozwój.

W obu obiektach składowany jest asortyment liczący 1100 pozycji. Mieszczą łącznie ponad 10 000 palet. „Przechowujemy w nich nie tylko gotowe produkty, ale i wszystko, co jest nam potrzebne w produkcji: surowce, półprodukty, formy” – wyjaśnia Anna Alzamora.

Dwa automatyczne magazyny „szyte na miarę”

Analizując korzyści, jakie dają zautomatyzowane magazyny, Członkini Zarządu Alzamora Group wymienia korzyści, jakie odniosła firma: „Rozwiązania Mecaluxu wniosły do naszej logistyki porządek i efektywność. Od początku swojej działalności stawiamy na nowe technologie jako podstawę rozwoju”.

Oba magazyny mają konstrukcję samonośną, tzn. tworzą je regały, do których bezpośrednio przymocowana jest okładzina ścian i dachu. Ponadto, w celu uzyskania większej pojemności, wysokość regałów zwiększono poprzez umieszczenie ich poniżej poziomu gruntu, w wykopie o głębokości 5 m.

W każdym korytarzu pracuje układnica paletowa, która odkłada i pobiera palety z towarem z przypisanych im lokalizacji. Urządzenia te są wyposażone w chwytaki teleskopowe, umożliwiające obsługę dwóch palet jednocześnie. Alzamora Group zyskała zatem większą pojemność magazynową oraz dużą elastyczność w zarządzaniu składowanymi produktami.

Różnica między tymi dwoma magazynami tkwi w ich wymiarach, a co za tym idzie –pojemności magazynowej. Pierwszy obiekt mieści ok. 9000 palet w dwóch korytarzach o długości 90 m, drugi zaś umożliwia składowanie ponad 1000 palet w jednym korytarzu o długości 65 m.

Przednia część obu magazynów ma identyczną konfigurację. Są tam zlokalizowane przenośniki ze stanowiskiem kontroli i układarką pustych palet. Przenośniki odgrywają w magazynach firmy Alzamora Packaging kluczową rolę, ponieważ zapewniają płynny obieg ładunków w obu kierunkach. Wraz z układnicami umożliwiają transport wewnętrzny bez udziału operatorów.

Logistyka przygotowana na przyszłość

„Jesteśmy obecni na rynku już ponad 120 lat. Zdolność adaptacji do zmian zachodzących na rynku i orientacja na klienta pomogły nam osiągnąć sukces. Naszym celem jest osiągnięcie wiodącej pozycji na arenie międzynarodowej, której wyróżnikami będą: innowacyjność, zrównoważony rozwój, ciągłe doskonalenie oraz zaangażowanie zespołu” – podsumowuje Anna Alzamora.

W ostatnich latach branża opakowaniowa przeszła bezprecedensowe przeobrażenie, którego przyczyną jest zmiana nawyków konsumenckich. Alzamora Group potrafiła dostosować się do nowych trendów, udoskonalając swoją ofertę i usprawniając obsługę odbiorców. Innowacyjność i ciągłe doskonalenie przyczyniły się do umocnienia jej pozycji lidera. Od początku swojej działalności firma stosuje najnowsze technologie we wszystkich procesach produkcyjnych i logistycznych, co ułatwia jej dalszy, dynamiczny rozwój.

Wybraliśmy Mecalux jako dostawcę rozwiązań magazynowych ze względu na fachowe wsparcie techniczne i doskonałą jakość produktów. Automatyczne magazyny wprowadziły do naszej logistyki porządek i efektywność.

Anna AlzamoraCzłonkini Zarządu Alzamora Group

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta