Inteligentne zarządzanie magazynem browaru rzemieślniczego Brasserie de Vézelay

Inteligentne zarządzanie magazynem browaru rzemieślniczego Brasserie de Vézelay

Producent piw rzemieślniczych Brasserie de Vézelay usprawnił proces logistyczny poprzez wdrożenie systemu Easy WMS

Inteligentne zarządzanie magazynem browaru rzemieślniczego Brasserie de Vézelay

Dzięki wdrożeniu oprogramowania do zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux, francuski producent ekologicznych piw rzemieślniczych, firma Brasserie de Vézelay, zwiększyła wydajność procesu logistycznego zachodzącego w jego magazynie. Inteligentne oprogramowanie wdrożone w obiekcie znajdującym się w Saint-Père zapewnia sprawne zaopatrywanie produkcji w surowce oraz terminowe dostawy gotowych wyrobów do odbiorców.

Piwo z historią

Tuż przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami Marc Neyret postanowił porzucić codzienną rutynę i zrezygnował z pracy na stanowisku dyrektora działu kadr w firmie telekomunikacyjnej. Wyznaczył sobie nowe wyzwanie: produkować własne piwo.

Ogromny wpływ na tą decyzję miało spotkanie ze Stefanem Stadlerem, bawarskim mistrzem piwowarskim mieszkającym w Danii, który przekazał założycielowi browaru kilka cennych rad na temat produkcji piwa rzemieślniczego wysokiej jakości. Piwo w Brasserie de Vézelay jest warzone zgodnie z tzw. bawarskim prawem czystości, Reinheitsgebot, co oznacza, że jego składnikami mogą być jedynie woda, słód jęczmienny i chmiel. Wszelkie inne dodatki, takie jak cukier czy barwniki, są wykluczone.

Składowanie piwa rzemieślniczego

Działający od 2012 roku w burgundzkiej miejscowości Saint-Père browar Brasserie de Vézelay cieszy się sporym uznaniem wśród smakoszy piwa. Wyroby tej marki zdobyły wiele nagród, m.in. w konkursie World Beer Awards oraz w konkursie francuskiego Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zyskując dzięki temu renomę w kraju i za granicą.

Aby zwiększyć konkurencyjność i lepiej zaspokajać potrzeby odbiorców, zdecydowano się zmodernizować proces logistyczny w firmie. Z tego powodu przy browarze we francuskiej miejscowości Saint-Père powstał nowy magazyn o powierzchni 600 m2.

Obiekt spełnia podwójną rolę: z jednej strony zaopatruje browar w surowce niezbędne do warzenia piwa, a z drugiej realizuje zamówienia odbiorców na składowane w nim produkty gotowe. Z uwagi na dynamiczny wzrost sprzedaży, a co za tym idzie produkcji, konieczne okazało się usprawnienie operacji magazynowych i kompletacji zamówień. Z końcem 2018 roku wraz z uruchomieniem nowego magazynu podjęto decyzję o wdrożeniu oprogramowania gwarantującego pełną identyfikowalność i optymalizację działania magazynu.

W tym celu firma Brasserie de Vézelay wdrożyła system zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux. Oprogramowanie kontroluje wszystkie etapy procesu logistycznego: przyjęcia towaru, wysyłki z magazynu a także stałe zaopatrywanie produkcji w niezbędne surowce.

Marylène Trouillot, Kierownik ds. Administracji w Brasserie de Vézelay, podkreśla, że „program został wdrożony bardzo sprawnie, a w pierwszych miesiącach użytkowania zespół Mecaluxu towarzyszył nam przez cały czas, co było dla nas bardzo cenne”.

W obiekcie zastosowano Easy WMS w wersji SaaS (Software as a Service), opartej na technologii przetwarzania danych w chmurze. Easy WMS jest wyposażony w 100% internetowy interfejs, który umożliwia w pełni bezpieczny dostęp do aplikacji za pomocą dowolnej przeglądarki. „Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, ponieważ nie wymagało inwestycji w sprzęt, jest bardzo łatwe w użyciu, a tworzenie kopii zapasowych i aktualizowanie oprogramowania odbywa się automatycznie” – wyjaśnia Marylène Trouillot.

Wśród ponad 70 pozycji składowanych w magazynie browaru Brasserie de Vézelay znajdują się zarówno produkty gotowe, jak i surowce, przy czym niektóre z nich, głównie chmiel i drożdże, muszą być przechowywane w temperaturze kontrolowanej.

W momencie przyjmowania ładunków do magazynu każdy produkt jest identyfikowany za pomocą kodu kreskowego, co pozwala zapobiec pomyłkom. System wyznacza wówczas miejsce składowania na podstawie określonych cech, takich jak rodzaj produktu, jego wielkość czy szybkość rotacji. Ponadto gotowe produkty i surowce składuje się w dwóch osobnych częściach magazynu. W ten sposób oprogramowanie może na bieżąco monitorować stan magazynowy i w każdej chwili dokładnie zlokalizować każdy artykuł.

Marylène Trouillot i Sophie Naudé – Kierownik ds. Administracji i Kierownik ds. Produkcji Brasserie de Vézelay
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji, ponieważ Easy WMS spełnia nasze oczekiwania. Mecalux zapewnił nam kompleksową obsługę, od doradztwa przy zakupie po serwis posprzedażowy. Dzięki wdrożeniu oprogramowania mogliśmy ustrukturyzować i udoskonalić procesy odbywające się w naszej firmie”.

Magazyn połączony z produkcją

Jedną z głównych funkcji Easy WMS jest nadzorowanie operatorów, aby dostarczali surowce na produkcję, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem. Wszelkie opóźnienia skutkowałyby przerwaniem produkcji w browarze.

W celu zapobiegaania takim sytuacjiom Easy WMS komunikuje się za pomocą plików XML z systemem planowania zasobów EBP Brasserie de Vézelay. Rozwiązanie to zapewnia sprawną ciągłość produkcji. „Jedną z wielu mocnych stron Easy WMS Mecaluxu jest to, że współpracuje z naszym systemem planowania zasobów EBP, a integrator Limpid IT zapewnia interfejs dla obu systemów” – zauważa Marylène Trouillot.

Sprawny przepływ ładunków nie byłby możliwy bez optymalizacji pracy operatorów. Podczas wykonywania zadań komunikują się oni z Easy WMS za pomocą terminali radiowych – odbierają na urządzeniu polecenia systemu, a następnie potwierdzają ich wykonanie. Taka metoda pracy usprawnia proces magazynowy na wszystkich etapach – od przyjęcia towaru (surowców i produktów gotowych), poprzez przygotowanie zamówień, po wydanie ładunków (na produkcję i do odbiorców). „Nasza logistyka stała się prostsza, bardziej płynna i pozwala nam zaoszczędzić czas” – wylicza Kierownik ds. Administracji. Ponadto „w ciągu kilku miesięcy użytkowania operatorzy przywykli do korzystania z Easy WMS i doceniają jego zalety, ponieważ dzięki wskazówkom systemu mogą lepiej wykonywać prace magazynowe”.

Każdego dnia z pomocą Easy WMS przygotowuje się tutaj wiele zamówień. Oprogramowanie wskazuje operatorom, jakie produkty mają pobrać, w jakiej ilości i gdzie się one znajdują. Dzięki informatycznemu nadzorowi znacząco spadła liczba pomyłek przy kompletacji zamówień i zwiększyła się częstotliwość ich wysyłek.

WMS przygotowany na rozwój

Wdrożenie systemu Easy WMS Mecaluxu sprawiło, że browar Brasserie de Vézelay posiada wydajny magazyn, w którym wszelkie operacje przebiegają sprawnie i bezbłędnie. Firma zcentralizowała logistykę w jednym obiekcie, w którym składuje zarówno surowce, jak i produkty gotowe, a ponadto może sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami realizować zamówienia swoich klientów.

Chociaż piwo to napój, który spożywa się przez cały rok, popyt na nie znacząco wzrasta wraz z nadejściem cieplejszych dni. Ma to wpływ na tempo produkcji w browarze, a tym samym na pracę magazynu i długość okresu składowania wyprodukowanego piwa. Easy WMS jest elastycznym i skalowalnym narzędziem, które łatwo dostosowuje się do wszelkich zmian w zakresie popytu na produkty firmy czy przebiegu procesu magazynowego. Oprogramowanie to jest gotowe na dalszy rozwój browaru Brasserie de Vézelay.

Korzyści dla firmy Brasserie de Vézelay

  • Obsługa produkcji: Easy WMS, połączony z wykorzystywanym przez Brasserie de Vézelay systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa EBP, zapewnia zaopatrzenie produkcji w surowce bez zbędnych przestojów.
  • Śledzenie produktu: każdy produkt jest identyfikowany w momencie przyjęcia do magazynu, dzięki czemu Easy WMS monitoruje stan magazynowy i lokalizację każdego ładunku w czasie rzeczywistym.
  • Optymalizacja procesu logistycznego: Easy WMS ułatwia pracę operatorom, wyznaczając im trasę, jaką muszą przejść po magazynie, aby odłożyć lub pobrać produkty.

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę