Połączenie kilku systemów magazynowych usprawnia składowanie i kompletację firmy SPB

Połączenie kilku systemów magazynowych usprawnia składowanie i kompletację firmy SPB

Regały paletowe, regały wjezdne, regały przesuwne i regały do kompletacji zamówień zapewniają sprawną dystrybucję blisko 20 000 pozycji asortymentowych w magazynie SPB.

Połączenie kilku systemów magazynowych usprawnia składowanie i kompletację firmy SPB

SPB, francuska firma specjalizująca się w sprzedaży śrub i mocowań, wyposażyła swój magazyn w Awinionie w kilka rozwiązań: regały przesuwne Movirack, regały paletowe, regały do kompletacji i regały wjezdne.

 • Zdjęcia
 • Dane techniczne
  Magazyn SPB: Regały przesuwne Movirack
  Pojemność magazynowa: 2400 palet
  Wymiary palety: 800 x 1200 mm
  Maksymalna waga palety: 1000 kg
  Magazyn SPB: Inne systemy magazynowe
  System magazynowy: Regały paletowe
  System magazynowy: Regały do kompletacji zamówień
  System magazynowe: Regały wjezdne
 • Pobierz PDF

O firmie Société Provençale de Boulonnerie

W 1982 roku Société Provençale de Boulonnerie (SPB) zaczynała swoją działalność w niewielkim lokalu nieopodal Awinionu. Sześć lat później firma przeprowadziła się do położonej w tym mieście strefy przemysłowej. W 1998 roku, w obliczu znacznego wzrostu, ponownie zmieniła lokalizację, przenosząc się do innego obiektu usytuowanego w tej samej strefie, gdzie aktualnie dysponuje powierzchnią 7000 m2, z czego ponad połowa to powierzchnia magazynowa.

SPB stale rozwija swoją działalność na rynku międzynarodowym. Aby móc zaspokajać potrzeby rosnącego grona klientów, posiada magazyn mieszczący ponad 20 000 jednostek magazynowych.

 

Zastosowane rozwiązania magazynowe

Magazyn SPB składa się z kilku stref, w których zostały zamontowane różne systemy magazynowe. Pozwoliło to znacznie ograniczyć konieczność przemieszczania się operatorów i maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynu. W obiekcie zastosowano następujące rozwiązania:

 1. Regały przesuwne Movirack.
 2. Regały do kompletacji produktów o średniej wadze.
 3. Regały paletowe do kompletacji produktów ciężkich.
 4. Regały wjezdne.
 5. Strefa przyjęć, przygotowywania i wysyłki zamówień.

Paletowe i półkowe regały do kompletacji zamówień

W środkowej części magazynu znajdują się regały paletowe przeznaczone do składowania ciężkich produktów. Bezpośrednio z umieszczonych tutaj palet i pojemników dokonywana jest kompletacja zamówień. Na najwyższym poziomie regałów składowany jest zapas produktów na paletach.

Na regałach półkowych składowane są produkty o średniej wadze i mniejszych gabarytach przeznaczone do ręcznego przygotowywania zamówień. Regały te mają 10 m długości i 4 m wysokości i są podzielone na 9 poziomów.

Połączenie tych dwóch systemów zostało podyktowane dużym zróżnicowaniem produktów, jakie SPB posiada w swojej ofercie. Produkty te są rozmieszczone na regałach z uwzględnieniem ich rotacji, co pozwoliło usprawnić proces przygotowywania zamówień.

Regały przesuwne Movirack

Mecalux dostarczył również system Movirack składający się z dziewięciu regałów przesuwnych i dwóch regałów stałych, umieszczonych na obu końcach instalacji. To rozwiązanie pozwala składować łącznie 2400 palet o wymiarach 800 x 1200 mm i maksymalnej wadze 1000 kg. Regały mają wysokość 8 m i zajmują powierzchnię ok. 420 m2.

Regały przesuwne Movirack to system magazynowania akumulacyjnego. Pozwala na optymalizację wykorzystania powierzchni magazynowej dzięki eliminacji zbędnych korytarzy roboczych. Umieszczenie regałów na podstawach ruchomych umożliwia otwieranie korytarza w miejscu, w którym znajduje się docelowy regał.

Systemy bezpieczeństwa i sterowania

W celu zagwarantowania prawidłowego funkcjonowania systemu blok regałów Movirack wyposażony jest we własną szafę sterowniczą. Ponadto osobne szafy wbudowane są w każdy regał składający się na blok.

Szafa sterownicza zawiera sterownik PLC, który przetwarza polecenia i kieruje ruchem regału. Natomiast regulatory mocy synchronizują pracę trzech silników znajdujących się w podstawie każdego regału oraz łagodzą rozruch i hamowanie, co ma na celu wydłużenie żywotności elementów, z których zbudowane są regały (kółek, silników, szyn itd.).

Urządzenia transportu bliskiego

Do obsługi palet składowanych na regałach paletowych i na regałach przesuwnych wykorzystywane są wózki z przeciwwagą i wózki wysokiego podnoszenia. Te ostatnie doskonale się sprawdzają w przypadku regałów Movirack, ponieważ dosięgają ich najwyższego poziomu.

Wózki z podnoszoną kabiną operatora umożliwiają dostęp do towarów składowanych na wszystkich poziomach regałów przeznaczonych do kompletacji. Operator posiada dostęp do pulpitu sterowniczego z jednej strony i do palety z drugiej strony, co pozwala usprawnić czynność pobierania towaru. Ponadto stosowane są wózki paletowe do ręcznego transportu palet na krótkich dystansach.

 

Korzyści dla Klienta:

 • Maksymalna pojemność magazynowa: połączenie różnych rozwiązań pozwala optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię obiektu, zapewniając miejsce dla ponad 20 000 jednostek magazynowych.
 • Bezpośredni dostęp do palet: systemy magazynowe dostarczone przez Mecalux zapewniają łatwy dostęp do każdej palety.
 • Bezpieczeństwo: regały przesuwne Movirack wyposażone są w elementy niezbędne do zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa zarówno personelu, jak i towarów.
Magazyn SPB: Regały przesuwne Movirack
Pojemność magazynowa: 2400 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 1000 kg

Zapytaj eksperta +48 22 307 43 80

Prośba o informację i/lub ofertę