Magazyn automatyczny Steris przeznaczony do sterylizacji produktów

Magazyn automatyczny Steris przeznaczony do sterylizacji produktów

W magazynie Steris sterylizuje się produkty dla firm z sektora farmaceutycznego i medycznego

Steris

Sterylizacja, inaczej wyjaławianie, to proces mający na celu usunięcie z przedmiotu wszelkich form i rodzajów drobnoustrojów. Steris, amerykańska firma specjalizująca się w sterylizacji wyrobów medycznych farmaceutycznych i kosmetycznych, w celu poprawy jakości świadczonych usług, zautomatyzowała swoje nowe centrum dystrybucyjne zlokalizowane we francuskiej miejscowości Chusclan.

 • Zdjęcia
 • W magazynie Steris ma miejsce sterylizacja produktów
  Układnice umieszczają i pobierają palety na i z ich lokalizacji
  Produkty składowane są na na wytrzymałych metalowych paletach bazowych
  Magazyn automatyczny gwarantuje bardzo skuteczną sterylizację produktów
  Pojemnośc magazynu Steris wynosi ponad 500 palet
 • Dane techniczne
 • Pobierz PDF

Obecność w ponad 100 krajach

Firma powstała w 1985 roku w stanie Ohio pod nazwą Innovative Medical Technologies, a w 1987 roku została przemianowana na Steris. Dziś posiada oddziały w Chinach, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii.

We Francji Steris posiadał do niedawna tylko jedno, zlokalizowane w Marsylii centrum dystrybucyjne, które, jak mówi Kévin Chautemps, Kierownik ds. Utrzymania Ruchu, „nie zapewniało na tyle dużej pojemności magazynowej, aby możliwe było zwiększenie produkcji”.

Z tego powodu firma uruchomiła drugi magazyn – w Chusclan, na południu Francji nieopodal Awinionu – gdzie obsługiwane są zamówienia firm z branż farmaceutycznej, kosmetycznej i medycznej.

Zalety automatyzacji

Chcąc oferować klientom lepszą obsługę, Steris zdecydował się na modernizację wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, w tym logistyki. Był to powód, dla którego zdecydowano się na uproszczenie i zautomatyzowanie funkcjonowania obiektów.

Automatyzacja przyniosła wiele korzyści, m.in. większą wydajność, niższe koszty eksploatacyjne i doskonałą kontrolę nad stanem magazynowym i procesem sterylizacji.

Centrum dystrybucyjne w Chusclan zajmuje powierzchnię 4140 m2 i mieści ponad 1000 palet. „Dzięki rozwiązaniu, dostarczonemu przez Mecalux podwoiliśmy pojemność magazynową, aby móc się rozwijać i sprostać zapotrzebowaniu klientów” – zauważa Kévin Chautemps.

Magazyn jest dwukondygnacyjny: na górnej kondygnacji odbywają się wyjścia towaru, a na dolnej – wejścia. Po obu stronach dwóch korytarzy o długości 54 m zamontowane są regały o pojedynczej głębokości i wysokości 15,5 m. W obiekcie pozostawiono wolne miejsce na utworzenie jeszcze jednego korytarza z regałami, jeżeli w związku z rozwojem firmy w przyszłości pojawi się taka potrzeba.

Proces magazynowy jest w pełni zautomatyzowany. „Było dla nas oczywiste, że potrzebujemy automatyzacji, aby móc maksymalnie szybko realizować zamówienia” – wyjaśnia Kierownik ds. Utrzymania Ruchu.

Do magazynu w Chusclan przyjmowanych jest 180 palet dziennie od klientów z całego świata (głównie z Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Niemiec). Przenośniki transportują je do odpowiednich korytarzy, skąd ładunki pobierają układnice w celu odłożenia na wyznaczone miejsca na regałach.

Automatyzacja procesu magazynowego i wdrożenie opracowanego przez Mecalux systemu zarządzania magazynem Easy WMS zaowocowały dokładniejszą kontrolą nad stanem magazynowym, ponieważ obecnie można śledzić produkty w czasie rzeczywistym. Easy WMS wyznacza miejsca składowania, uwzględniając cechy i rotację produktów, a także zarządza całym procesem od przyjęcia towaru, poprzez skierowanie go do strefy sterylizacji, po jego wysyłkę.

Skuteczna sterylizacja

Centrum dystrybucyjne firmy Steris to znacznie więcej niż zwykły magazyn, w którym przyjmuje się towar i umieszcza go na regałach, a potem z nich pobiera i wysyła do odbiorców – ma tutaj bowiem miejsce także sterylizacja. Na dolnej kondygnacji obiektu system przenośników transportuje palety z towarem do strefy, w której przeprowadza się ten proces.

Aby zadanie niszczenia drobnoustrojów był całkowicie skuteczne, strefa ta jest niedostępna dla operatorów. Jak wyjaśnia Kévin Chautemps, „obiekt jest całkowicie automatyczny, gwarantując, poza dokładnością sterylizacji, większą wydajność w zakresie składowania i przepływu towaru”.

Kévin Chautemps - Kierownik ds. Utrzymania Ruchu w firmie Steris
„Współpraca naszych firm układa się bardzo dobrze. Mecalux od samego początku doskonale rozumiał, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo związane z dokładnością sterylizacji produktów. Automatyzacja pozwoliła nam również podwoić pojemność magazynową”.

Korzyści dla Klienta:

 • Kontrola nad stanem magazynowym: rezultatem automatyzacji procesu magazynowego i wdrożenia Easy WMS jest możliwość śledzenia produktów w czasie rzeczywistym, co jest bardzo istotne w przypadku jałowych produktów trafiających do szpitali i aptek.
 • Maksymalne bezpieczeństwo: automatyzacja eliminuje konieczność ręcznej obsługi towaru, gwarantując prawidłową i skuteczną sterylizację, a tym samym bezpieczeństwo pacjentów.
 • Sprawny proces magazynowy: układnice i przenośniki zapewniają przez całą dobę szybki przepływ towaru.
Magazyn automatyczny Steris
Pojemność magazynowa: 1000 palet
Wymiary palety: 1140 x 1360 x 2100 mm
Maksymalna waga palety: 1200 kg
Wysokość regałów: 15,5 m
Długość regałów: 54 m
Liczba układnic: 2

Produkty wykorzystane w realizacji