Frigo Logistics zbuduje automatyczny magazyn paletowy dla produktów głęboko mrożonych

14 wrz 2023

Mecalux wyposaży automatyczny magazyn paletowy w centrum dystrybucyjnym o kontrolowanej temperaturze należącym do Frigo Logistics, wiodącego w Polsce operatora logistycznego dla produktów głęboko mrożonych. Inwestycja będzie obejmowała również montaż dwóch systemów składowania palet oraz instalację oprogramowania Easy WMS.

Magazyn Frigo Logistics w Nowym Dworze Mazowieckim z systemami składowania Mecaluxu

„Postanowiliśmy wdrożyć najnowsze automatyczne rozwiązania do naszych procesów logistycznych, ponieważ zdecydowanie stawiamy na innowacyjność. Naszym celem jest utrzymanie pozycji wiodącego w Polsce operatora logistycznego w kompleksowej obsłudze produktów głęboko mrożonych”, wyjaśnia Marcin Cichoński, Facility Manager we Frigo Logistics.

Frigo Logistics specjalizuje się w dystrybucji, transporcie i magazynowaniu produktów mrożonych, a także w kategorii dry, fresh oraz płynnej dla produktów spożywczych. Nowo wybudowane centrum dystrybucyjne w Nowym Dworze Mazowieckim zostanie wyposażone w kompleksowe rozwiązanie firmy Mecalux: automatykę, oprogramowanie oraz systemy składowania. „Dzięki tej inwestycji będziemy mogli dynamicznie reagować na wahania wolumenów naszych klientów i odbiorców, zwłaszcza w okresie sezonu letniego, okresach świątecznych i długich weekendów. Naszą misją jest świadczenie jak najlepszej jakości usług, a automatyzacja operacji z pewnością jest tego dużym wsparciem”, dodaje Marcin Cichoński, Facility Manager we Frigo Logistics.

W automatycznym magazynie, o wysokości 36 metrów, zostanie utworzonych sześć korytarzy z regałami o podwójnej głębokości składowania, które będą mogły pomieścić 15 000 palet. W każdym korytarzu ładunki będą pobierane i odkładane przez układnicę w sposób całkowicie automatyczny. Instalacja, w której będzie panowała kontrolowana temperatura -20ºC, zostanie wyposażona w inertyzację, czyli system ochrony przeciwpożarowej redukujący zawartość tlenu w powietrzu.

Magazyn automatyczny zostanie połączony z magazynem dystrybucyjnym za pomocą wózków wahadłowych i linii przenośników. W tej strefie firma Mecalux zamontuje regały paletowe i regały przesuwne Movirack o łącznej pojemności 6 000 palet.

Za kontrolę i optymalizację wykonywanych w obiekcie operacji będzie odpowiadał system zarządzania Easy WMS. Będzie on przypisywał odpowiednią lokalizację każdemu artykułowi zgodnie z kategorią i aktualnym poziomem popytu. „Identyfikowalność towarów to jeden z kluczowych wymogów dla firm takich jak nasza, które zarządzają produktami spożywczymi w temperaturze kontrolowanej. Zachowanie w pełni ciągu chłodniczego na każdym z etapów, by produkty głęboko mrożone zachowały najwyższą jakość, to nasze priorytetowe zadanie”, przyznaje Marcin Cichoński, Facility Manager we Frigo Logistics.

O firmie Frigo Logistics

Frigo Logistics to wiodący w Polsce operator logistyczny dla produktów głęboko mrożonych. Firma specjalizuje się w dystrybucji, transporcie i magazynowaniu produktów mrożonych, a także w kategorii dry, fresh oraz płynnej dla produktów spożywczych. Firma świadczy międzynarodowe usługi frachtu morskiego, lotniczego i kolejowego. Frigo Logistics obecnie obsługuje na wyłączność siedem sieci handlowych działających na polskim rynku oraz grupę około osiemdziesięciu producentów oferujących artykuły spożywcze. Operator dostarcza produkty wymagające kontrolowanych temperatur do ponad 4500 punktów w całej Polsce.

Frigo Logistics posiada dziesięć lokalizacji: w Żninie, Błoniu koło Warszawy, Radomsku, Czeladzi, Żdżarach koło Szczecina, Lublinie oraz (po przejęciu firmy transportowej ARMIR) w Obornikach Wielkopolskich, Wrocławiu, Mysłowicach i Nowym Dworze Mazowieckim. Łącznie zatrudnia około 550 pracowników. Operuje obecnie flotą około 60 pojazdów własnych oraz około 330 pojazdów na zasadzie stałej współpracy z podwykonawcami. Firma Frigo Logistics powstała w 2001 roku, a od 2004 roku stanowi część Nichirei Logistics Group Inc. Koncern Nichirei zajmuje pierwsze miejsce na rynku japońskim i piąte na świecie wśród firm specjalizujących się w usługach transportowych dla branży spożywczej.