Mecalux zbuduje dwa automatyczne magazyny dla Unilevera

23 maj 2023

Unilever, światowy gigant branży produktów szybkozbywalnych, zbuduje dwa automatyczne magazyny w Polsce i Wielkiej Brytanii, aby zmodernizować logistykę. Precyzyjną kontrolę nad łączną liczbą ok. 30 000 palet składowanych w obu obiektach umożliwi oprogramowanie magazynowe Easy WMS Mecaluxu.

Wspólną cechą obiektów, które powstaną w Polsce i w Wielkiej Brytanii, będzie pełna robotyzacja procesu magazynowego. Automatyczne urządzenia takie jak układnice, przenośniki oraz napodłogowy system transportu szynowego będą zapewniać sprawne przemieszczanie ładunków, aby każdego dnia tysiące odbiorców z całej Europy mogło jak najszybciej otrzymać zamówienia.

W Polsce powstanie magazyn samonośny o wysokości 32,5 m. Konstrukcję nośną tego typu obiektów stanowią regały magazynowe, do których mocowana jest okładzina ścian i dachu. Magazyn będzie mieścił ponad 9000 palet. Operacjami odbywającymi się w obiekcie oraz towarem będzie zarządzało oprogramowanie magazynowe Easy WMS, którego zadaniem będzie m.in. wyznaczanie miejsc składowania na podstawie rodzaju i tempa rotacji produktów.

Magazyn będzie połączony z zakładem produkcyjnym za pomocą łącznika w postaci krytej estakady na wysokości 7,5 m. Wewnątrz niej zostanie zamontowany napodłogowy system transportu szynowego, który zapewni nieprzerwany ruch towaru pomiędzy obydwoma budynkami.

Automatyczny magazyn, który zostaniw zbudowany w Wielkiej Brytanii będzie mierzył 26,5 m wysokości i umożliwi składowanie ponad 20 000 palet z towarem wyprodukowanym w czterech należących do koncernu fabrykach w Port Sunlight. Stąd zamówienia będą wysyłane do pozostałych magazynów w Wielkiej Brytanii i w innych krajach Europy. Również w tym obiekcie nad sprawnym obiegiem ładunków będzie czuwał system zarządzania magazynem Easy WMS.

Mecalux już od wielu lat dostarcza Unileverowi rozwiązania magazynowe w krajach, w których działają oba koncerny, m.in. w Brazylii i Urugwaju. Dzięki udanej współpracy ich zespołów powstają nowoczesne magazyny dopasowane do potrzeb logistycznych tego znanego na całym świecie producenta żywności oraz środków czystości i higieny osobistej.