Wywiad z Pilar López, Dyrektor Produkcji w firmie Natura Bissé

27 lut 2023
Pilar López, Dyrektor Produkcji w firmie Natura Bissé

„Automatyzacja zapewnia większą elastyczność produkcji”

O firmie Natura Bissé

Natura Bissé to rodzinna firma kosmetyczna, którą założył w 1979 roku w Barcelonie Ricardo Fisas. Dziś posiada oddziały w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Chinach oraz ponad 2500 punktów sprzedaży w 36 krajach, a z rynków zagranicznych uzyskuje aż 87% przychodów. Produkty marki Natura Bissé zapewniają kompleksową pielęgnację twarzy i ciała, spełniając wszystkie potrzeby każdego rodzaju skóry. Niedawno firma uruchomiła automatyczny magazyn połączony z produkcją. Mieści się w nim cały towar, którego składowanie dotychczas zlecała operatorowi logistycznemu.

Mecalux rozmawia z Pilar López, Dyrektor produkcji w firmie Natura Bissé, o kluczowej roli automatyzacji w optymalizacji logistyki oraz terminowej i bezbłednej wysyłce zamówień.

 • Jak wygląda logistyka Natura Bissé, lidera branży kosmetycznej?

  Obiekt Natura Bissé składa się z dwóch części: jedna to fabryka, gdzie powstają produkty, które sprzedajemy na całym świecie, w drugiej zaś mieści się magazyn przeznaczony do przygotowywania i wysyłki zamówień. Rozwiązania Mecaluxu bardzo pomogły nam zoptymalizować łańcuch dostaw. Cały proces zaczyna się w chwili, gdy surowce od dostawców są przyjmowane do automatycznego magazynu, gdzie oczekują na moment, w którym zostaną dostarczone na produkcję. Gotowe produkty natomiast trafiają do magazynu, aby można było skompletować zamówienia i wysłać je do odbiorców.

 • A jak wyglądała logistyka firmy przed automatyzacją?

  Nasza logistyka ewoluuje wraz z rozwojem firmy. Na początku magazynowanie surowców i niektórych produktów gotowych powierzaliśmy zewnętrznej firmie logistycznej. Wadą było to, że surowce były dostarczane na produkcję tylko raz dziennie, a jeśli potrzebowaliśmy wprowadzić zmiany w harmonogramie produkcji, musieliśmy to zrobić z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem. Dlatego w pewnym momencie zwróciliśmy się do Mecaluxu, eksperta w dziedzinie rozwiązań magazynowych. W podjęciu decyzji pomogły nam opinie innych firm, które dzięki Mecaluxowi zmodernizowały swoje obiekty logistyczne i są bardzo zadowolone z rezultatów. Zaletą było także to, że Mecalux, tak jak my, jest z Barcelony, co ułatwia wszelkie kontakty.

  Przedsiębiorstwa stawiające na innowacyjność, lepiej radzą sobie w sytuacjach kryzysowych
 • Jakie usprawnienia w logistyce firmy przyniosły nowoczesne technologie?

  Nowy magazyn automatyczny całkowicie spełnia nasze potrzeby. Automatyzacja umożliwiła nam obniżenie kosztów i zapewnia większą elastyczność produkcji. Teraz wszystkie surowce składujemy na miejscu, w magazynie automatycznie połączonym z produkcją. Dzięki technologii możemy elastycznie planować produkcję, nie tracąc czasu na zbędne przestoje. Rezygnacja z outsourcingu magazynu umożliwiła nam optymalizację kosztów logistyki.

 • Automatyczny magazyn paletowy firmy Natura Bissé, zarządzany przez Easy WMS
  „Logistyka Natura Bissé ewoluuje wraz z rozwojem firmy”

  Jakie korzyści przynosi oprogramowanie do zarządzania magazynem?

  Oprogramowanie do zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux zapewniło nam zwiększenie efektywności wszystkich operacji magazynowych, co przekłada się na całościowy wzrost wydajności. Dzięki systemowi zarządzania udoskonaliliśmy procesy i skonfigurowaliśmy dwa korytarze magazynu automatycznego: w jednym z nich składujemy opakowania na produkcję, a w drugim produkty gotowe. Oprogramowanie usprawnia także dystrybucję towarów i kieruje zamówienia zaopatrzenia produkcji tak, aby była zaopatrywana na czas.

 • Jak przebiegało uruchamianie magazynu?

  Przede wszystkim, ponieważ magazyn był projektowany i wykonywany dla już gotowego budynku, należało go dopasować do miejsca, którym dysponowaliśmy pod halą produkcyjną. Chcieliśmy maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń, aby zyskać jak najwięcej miejsc składowania. Magazyn automatyczny umożliwił nam optymalizację wykorzystania powierzchni, a tym samym zmaksymalizował liczbę dostępnych miejsc paletowych.

  Współpraca z Mecaluxem przebiegała niezwykle sprawnie, zarówno na etapie projektowania, na który wspólnie poświęciliśmy wiele godzin, aby ustalić nasze potrzeby i dostosować obiekt do specyfiki naszej działalności, jak i w trakcie uruchamiania magazynu, a także już podczas jego normalnej pracy, kiedy to dostrzegliśmy konieczność wprowadzenia pewnych zmian, którymi sprawnie i profesjonalnie zajął się zespół obsługi posprzedażowej Mecaluxu.

 • Czy Pani zdaniem automatyczne rozwiązania magazynowe są w dzisiejszych czasach niezbędne?

  Pandemia koronawirusa pokazała, że przedsiębiorstwa, które stawiają na innowacyjność, są w stanie lepiej poradzić sobie w tak kryzysowej sytuacji, a my nie zamierzaliśmy pozostawać w tyle. Teraz, gdy wszystko wróciło już do normy, solidarność i współpraca nadal są ważne. Myślę, że nowoczesne technologie są nieodzowne w procesach produkcyjnych i logistycznych, aby firmy mogły sprawniej i elastyczniej reagować na potrzeby klientów, oferując w ten sposób istotną wartość dla społeczeństwa.