Mecalux dostarczył firmie Michelin automatyczny magazyn samonośny pod klucz

Rozwiązanie dostarczone przez Mecalux sprawiło, że zakład produkcyjny Michelin stał się pionierem w branży

Transkrypcja filmu

Michelin – 130 lat doświadczenia w produkcji opon do wszystkich typów pojazdów na całym świecie.

Ta międzynarodowa firma, która posiada w hiszpańskim mieście Vitoria jedną z największych i najbardziej wydajnych fabryk w Europie, potrzebowała rozwiązania logistycznego pozwalającego sprostać wymogom notowanego od kilku lat dynamicznego rozwoju oraz wzrostu produkcji w wyniku planowanego uruchomienia czwartej linii produkcyjnej.

Mecalux zaproponował rozwiązanie odpowiednio przystosowane do wymiarów i charakterystyki standardowych metalowych kontenerów stosowanych przez Michelin. Pozwoliło to na transportowanie kontenerów w magazynie i ich odkładanie na regałach bez konieczności stosowania palet.

W automatycznym magazynie samonośnym o wysokości 27 metrów znajduje się 5 korytarzy, w których pracuje 5 jednokolumnowych układnic. Magazyn składa się z dwóch kondygnacji przeznaczonych do odmiennych celów: na dolnej realizowane są przyjęcia, a na górnej wydania towaru.

Kontenery trafiają do magazynu bezpośrednio z fabryki ułożone parami jeden na drugim. Znajdująca się na wejściu sztaplarka pobiera kontenery i odkłada bezpośrednio na przenośniku łańcuchowym, bez konieczności zastosowania palet jako podstawy. Następnie przenośniki transportują kontenery do korytarzy magazynowych, gdzie pobierane są przez układnice i odkładane na przypisaną lokalizację.

Wszystkie etapy procesu składowania ładunków są zarządzane i kontrolowane przez oprogramowanie magazynowe Easy WMS opracowane przez Mecalux. Oprogramowanie Easy zostało dostosowane do systemu informatycznego BSM, z którego korzysta Michelin, umożliwiając w pełni spersonalizowane zarządzanie wydaniami. Easy WMS na bieżąco kontroluje dokładną lokalizację każdego kontenera dzięki śledzeniu przypisanych im wirtualnych adresów.

Niestandardowy projekt konstrukcji regałowej oraz zastosowanie specjalnych podpór umożliwiły bezpośrednie i w pełni bezpieczne składowanie ładunków.

W górnej części magazynu, przeznaczonej do wydań towaru, podwójny wózek wahadłowy odbiera kontenery i transportuje je do strefy wysyłek. Możliwość jednoczesnego przemieszczania dwóch ładunków zwiększa tempo ich przepływu i usprawnia proces wysyłki.

W strefie wydań znajdują się 4 sztaplarki, które ponownie układają kontenery parami jeden na drugim, co pozwala na zwiększenie tempa załadunku oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz samochodów ciężarowych.

Antonio J. García-Montalvo / Kierownik projektu ASRS Z/VIT / Dział Techniczny / Michelin
Magazyn o pojemności 4600 kontenerów pomieści cały asortyment pochodzący zarówno z 3 istniejących linii produkcyjnych, jak i z czwartej, która ma powstać w przyszłości. Ponadto wydajność magazynowa wynosi 120 kontenerów na godzinę. Istotną dla nas kwestią była rezygnacja ze stosowania palet przy jednoczesnej możliwości transportowania produktów na rampy załadunkowe. Udało nam się zrealizować wszystkie dotychczasowe zamierzenia.

Mecalux wyposażył obiekt w system ochrony przeciwpożarowej, ogrodzenia zabezpieczające oraz system chłodzenia, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury między 10 a 27ºC.

Mecalux dostarczył firmie Michelin instalację „pod klucz”, która pracuje przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Rozwiązanie dostarczone przez Mecalux sprawiło, że zlokalizowany w Vitorii zakład produkcyjny firmy Michelin stał się pionierem w swojej branży.

Innowacja i technologia w służbie logistyki.