Automatyczny magazyn samonośny firmy Würth zrealizowany „pod klucz”

Nowy magazyn samonośny firmy Würth umożliwa składowanie ponad 15 000 palet

Transkrypcja filmu

Niemieckie przedsiębiorstwo Würth, międzynarodowy lider w sprzedaży materiałów montażowych i mocujących, rozbudowało swój zakład w hiszpańskiej prowincji La Rioja. Centrum logistyczne o powierzchni 70 000 m2 pozwoli na zaspokojenie popytu klientów w całej Hiszpanii. Mecalux dostarczył do niego instalację „pod klucz”, wdrażając szereg rozwiązań odpowiadających rosnącym potrzebom firmy.

Pedro Montenegro – DYREKTOR LOGISTYKI HISZPAŃSKIEGO ODDZIAŁU FIRMY WÜRTH
Jedną z głównych zalet instalacji dostarczonej przez Mecalux jest to, że na zaledwie 3 500 m2 jesteśmy w stanie pomieścić 15 000 palet. W przypadku tradycyjnego magazynu paletowego, jaki mieliśmy wcześniej, było to po prostu niemożliwe.

 

W nowym centrum dystrybucyjnym, zbudowanym w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących już hal, znajdują się: strefa przyjęć i wydań oraz automatyczny magazyn samonośny o wysokości 26 metrów i długości 115 obsługiwany przez pięć układnic.

Pedro Montenegro – DYREKTOR LOGISTYKI HISZPAŃSKIEGO ODDZIAŁU FIRMY WÜRTH
Pracowaliśmy wspólnie z inżynierami i kierownikami projektu Mecaluxu, aby adaptacja, której musiała zostać poddana firma jak i konieczne do zrealizowania prace, nie miały negatywnego wpływu na obsługę klientów hiszpańskiego oddziału firmy Würth.
 

Mecalux zadbał o każdy detal, dostosowując również kolorystykę instalacji do barw firmowych Würtha. W rezultacie przeprowadzonych prac powstał magazyn samonośny o pojemności ponad 15 000 palet wraz z dwupoziomową strefą przyjęć i wydań.

Na dolnym poziomie odbywają się przyjęcia oraz wydania towarów przez 12 ramp załadunkowych. Na tym poziomie znajduje się pętla przenośników oraz trzy linie wejściowe i dwie wyjściowe. Jedna z linii wejściowych wyposażona jest w automatyczny system umieszczania uszkodzonych palet na paletach bazowych.

Następnie palety przechodzą przez stanowisko kontroli, gdzie sprawdzane są ich wymiary i waga oraz stan ładunku, prześwity i płozy. W tym miejscu skaner sczytuje informacje dotyczące palety do informatycznego systemu zarządzania, który decyduje o wprowadzeniu towaru do magazynu automatycznego. Po pozytywnym przejściu weryfikacji paleta przenoszona jest na górną kondygnację w celu jej wprowadzenia do magazynu.

Wejścia realizowane są za pomocą systemu jednoszynowego transportu podwieszanego, którego zastosowanie pozwoliło osiągnąć przepływ 300 palet na godzinę (150 wchodzących i 150 wychodzących).

Wyjścia palet z magazynu wykonuje się za pomocą przenośników oraz systemu jednoszynowego transportu podwieszanego. Na niższą kondygnację, skąd realizowane są wysyłki, palety są dostarczane, za pomocą windy.

Bezpośrednio przy linii wózków podwieszanych znajdują się dwa stanowiska do ręcznej kompletacji produktów o niskiej i średniej rotacji.

Stanowiska kompletacyjne wyposażone są w ramiona pneumatyczne ułatwiające pracę operatorów w przypadku obsługi dużych i ciężkich produktów.

System umożliwia przygotowywanie kilku zamówień jednoczenie. Po wybraniu potrzebnego produktu paleta powraca do magazynu automatycznego.

Na górnej kondygnacji również znajduje się system przenośników paletowych wraz z dwukierunkową linią wejść i wyjść. Przenośnik ten połączony jest z istniejącym już magazynem poprzez windę paletową, która opuszcza palety na dolną kondygnację.

W tym magazynie przeprowadzane są operacje kompletacji towarów o wysokiej rotacji.

Całym system zarządza oprogramowanie Easy WMS Mecaluxu, które współpracuje z nadrzędnym systemem informatycznym firmy Würth, umożliwiając śledzenie i zarządzanie wszystkimi ładunkami, od ich przyjęcia, przez składowanie, aż do wydania.

Nadzór nad instalacją sprawuje system sterowania monitorujący poszczególne strefy za pomocą kamer.

Pedro Montenegro – DYREKTOR LOGISTYKI HISZPAŃSKIEGO ODDZIAŁU FIRMY WÜRTH
Posiadanie odpowiedniego partnera biznesowego to podstawa. Szukaliśmy firmy, z którą moglibyśmy się identyfikować i podjąć długoterminową współpracę. Mecalux był w stanie sprostać wszystkim naszym oczekiwaniom i stać się idealnym partnerem przy realizacji naszego projektu logistycznego.
 

Mecalux dostarczył firmie Würth pełną gamę rozwiązań pozwalających zdynamizować rozwój firmy oraz usprawnić proces produkcyjny poprzez osiągnięcie większej pojemności magazynowej, poprawę jakości oraz szybkości obsługi. Jest to pierwszy etap projektu, którego ekspansja była brana pod uwagę od samego początku.