Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi w magazynie portugalskiej firmy Cistér

Rozwiązanie to pozwala obsłużyć około 180 palet na godzinę, co skróciło czas potrzebny wejścia i wyjścia ładunków.

Transkrypcja filmu

W Portugalii, niedaleko Lizbony, mieści się siedziba rodzinnej firmy Cistér, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży konserw warzywnych i owocowych.

Mecalux wyposażył magazyn przy zakładzie produkcyjnym firmy w regały z systemem Pallet Shuttle obsługiwanym automatycznie przez wózki wahadłowe. W rezultacie znacznie wzrosła pojemność obiektu i zwiększyły się przepływy ładunków.

Modernizacja magazynu była podyktowana koniecznością zoptymalizowania logistyki firmy w celu obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia pojemności magazynowej.

Dłuższe kanały towarowe mieszczą 24 palety, a w kanałach o mniejszej głębokości można składować 8 palet.

52 kanały towarowe zapewniają pojemność z dziewięcioma poziomami ładunkowymi umożliwiającą składowanie 13 000 palet.

Na każdym poziomie wózek wahadłowy dostarcza palety do odpowiednich kanałów, wewnątrz których pracuje samojezdny wózek.

System Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi pomnaża liczbę cykli na godzinę przez liczbę poziomów ładunkowych regałów zamontowanych w magazynie (w tym przypadku dziewięć). Rozwiązanie to pozwala obsłużyć około 180 palet na godzinę, co skróciło czas potrzebny wejścia i wyjścia ładunków.

Centrum logistyczne jest zarządzane przez oprogramowanie magazynowe Easy WMS, które usprawnia wejścia i wyjścia ładunków oraz ułatwia lokalizację i śledzenie każdej palety w obiekcie. Dzięki wdrożeniu oprogramowania firma Cistér ma rygorystyczną kontrolę stanu magazynowego, usprawniła procesy logistyczne oraz wysyłkę towaru, a ponadto mogła zwiększyć ilość realizowanych zamówień.

W strefie przyjęć towaru znajduje się przenośnik łączący linie produkcyjne z magazynem automatycznym.

Palety opuszczają fabrykę, by trafić do magazynu znajdującego się w innej hali i na innej wysokości.

Przenośnik na pochyłej platformie transportuje zapakowany i opatrzony w etykiety towar do strefy przyjęć automatycznego magazynu.

Kiedy palety przejdą kontrolę na wejściu, winda dostarcza je na poziom ładunkowy wyznaczony przez Easy WMS.

Zgodnie z poleceniem Easy WMS, na każdym poziomie wózek wahadłowy umieszcza przed kanałem towarowym wózek Pallet Shuttle, który następnie automatycznie odkłada lub pobiera palety.

Wózek Pallet Shuttle jest wyposażony w superkondensatory, które ładują się, kiedy znajduje się on na wózku wahadłowym, dzięki czemu jest zawsze gotowy do realizacji poleceń.

Druga winda ma za zadanie dostarczyć towar na dół, z regałów do strefy wydań.

W strefie tej dwa wózki wahadłowe organizują i klasyfikują palety według tras lub odbiorców do 18 kanałów przepływowych pogrupowanych po trzy.

Operatorzy odbierają palety przeznaczone do wysyłki i załadowują je na ciężarówki.

Mając na uwadze perspektywy dalszego rozwoju firmy Cistér, w projekcie magazynu przewidziano możliwość jego rozbudowy. Wówczas, kiedy zaistnieje taka potrzeba będzie można zainstalować kolejne dwa bloki regałów mieszczące 10 000 palet, a także zamontować dodatkowe dwie windy, które zwiększą przepływ ładunków.

Dzięki rozwiązaniom w zakresie automatyzacji procesów logistycznych i akumulacji ładunków dostarczonym przez Mecalux, Cistér posiada nowoczesny i elastyczny łańcuch dostaw umożliwiający sprawniejszą obsługę odbiorców, zgodną ze standardami jakości, którym firma jest wierna od 1999 roku.