Mecalux zbudował automatyczny magazyn samonośny przygotowany do rozwoju przedsiębiorstwa w przyszłości

Dafsa przykładem integracji i wzrostu, dzięki automatyzacji

Transkrypcja filmu

Wypicie szklanki soku, podgrzanie zupy… proste czynności wykonywane codziennie. Jednak za każdym opakowaniem stoją setki kilometrów drogi przebytej od sadu aż do półki sklepowej.

Dafsa zaopatruje sieć supermarketów Mercadona w soki, nektary, smoothies, orszady oraz zupy kremy.

Zlokalizowany w Segobre, prowincji Castellón zakład produkcyjny firmy o powierzchni 66 000 m2 jest jednym z najbardziej wydajnych, nowoczesnych i kompleksowych w całej Europie.

Dafsa jako lider w swojej branży potrzebował takiego partnera jak Mecalux, aby sfinalizować projekt innowacyjnego magazynu automatycznego, który będzie w stanie obsługiwać największe hiszpańskie przedsiębiorstwa spożywcze.

Najbardziej wyróżniającą się częścią całej inwestycji jest wysoki, automatyczny magazyn samonośny. Starannie dobrane elementy wykończenia współgrają z krajobrazem otoczenia.

Jorge Dosdà Oltra dyrektor obszaru logistyki i zakupu materiałów pomocniczych
Jedną z przyczyn, dla której zdecydowaliśmy się na Mecalux jako dostawcę rozwiązań magazynowych, jest fakt, iż firma ta dostarcza zarówno systemy składowania, jak i oprogramowanie zarządzające magazynem gwarantujące całkowitą kontrolę przechowywanych ładunków.
 

Magazyn firmy Dafsa został podzielony na dwa poziomy. Na niższym realizowane jest przyjęcie oraz wydanie towaru, natomiast wyższy dostarcza ładunki do silosa.

Palety z gotowymi produktami dostarczane są do magazynu przy pomocy automatycznych wózków, ze strefy opakowań na przenośnikach usytuowanych w dolnej strefie.

Bramka kontrolna zatwierdza stan każdej palety.

Palety wprowadzane są za pomocą podwójnej windy paletowej, która transportuje je na wyższy poziom. Następnie cztery układnice odbierają palety i umieszczają w odpowiednim miejscu na regale.

Dafsa obsługuje dwa typy jednostek ładunkowych: europalety i półpalety.

Aby móc obsługiwać półpalety, Mecalux zainstalował przenośniki rolkowe z mniejszymi odstępami między rolkami, przenośniki łańcuchowe z czterema ciągami łańcuchów i po trzy trawersy na regałach w celu zachowania większego bezpieczeństwa podczas układania ładunku.

Praca silosa zorganizowana jest w następujący sposób: 3 układnice obsługują produkty w temperaturze otoczenia, natomiast jedna przeznaczona jest do produktów w chłodni, oddzielonych bramą chłodniczą z automatycznym dostępem.

Magazyn został zaprojektowany i zbudowany tak, aby w przyszłości była możliwa jego rozbudowa z uwzględnieniem przestrzeni niezbędnej do zamontowania trzech nowych układnic.

Jorge Dosdà Oltra dyrektor obszaru logistyki i zakupu materiałów pomocniczych
Dzięki firmie Mecalux w krótkim czasie podwoiliśmy pojemność magazynową, gwarantując lepszą obsługę naszym klientom.
 

Układnice umieszczają wydawane palety na dolnym poziomie, a dwa wózki wahadłowe transportują i umieszczają je w odpowiednich kanałach przepływowych w dokach załadunkowych.

Istnieje 7 grup kanałów, 5 na produkty składowane w temperaturze otoczenia i 2 na produkty z chłodni, gwarantujące ciągłość łańcucha chłodniczego.

Każda grupa kanałów mieści liczbę palet zapewniającą realizację pełnego załadunku na ciężarówkę.

Kanały wyposażone są w nowoczesny system modułów uchylnych, które ułatwiają zachowanie czystości.

Oprogramowanie magazynowe Easy WMS firmy Mecalux zarządza wszystkimi procesami począwszy od przyjęcia, aż do wydania towaru.

Firma Dafsa ma restrykcyjne warunki w kwestii jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych i potrzebowała magazynu odpowiadającego im.

Jorge Dosdà Oltra dyrektor obszaru logistyki i zakupu materiałów pomocniczych
Dafsa prezentuje wysoki poziom wymogów, które stosuje również względem swoich dostawców, a Mecalux był w stanie je spełnić.
 

Magazyn samonośny zaprojektowany i zbudowany przez Mecalux, odznacza się wysokim stopniem integracji i automatyzacji procesów.