Mecalux wyposażył magazyn firmy e-commerce w regały paletowe, regały półkowe i pętlę przenośników pojemnikowych

Zobacz, w jaki sposób firma z branży e-commerce zaimplementowała rozwiązania magazynowe od Mecalux – regały paletowe, regały półkowe i pętle przenośników ze strefą kompletacji – w swoim magazynie w Szczecinie

Transkrypcja filmu

Jedna z wiodących firm zajmujących się sprzedażą online części i akcesoriów motocyklowych zbudowała w Szczecinie nowe centrum logistyczne. Magazyn o powierzchni 10 000 m2 został wyposażony przez Mecalux w regały paletowe, regały półkowe oraz pętle przenośników pojemnikowych ze strefą sortującą.

Szczecin został wybrany z uwagi na bliskość granicy niemieckiej oraz doskonałą komunikację z rynkiem skandynawskim i resztą Europy Zachodniej.

Obiekt, w którym zlokalizowane jest centrum, umożliwia przedsiębiorstwu modyfikację lub rozbudowę systemu magazynowego w przypadku rozwoju rynku, wzrostu popytu i zwiększenia bądź zmiany wymogów w obszarze logistyki.

Strefa regałów paletowych składa się z jednego regału pojedynczego oraz dziewięciu regałów podwójnych o wysokości 8 m i długości 48,5 m. Najniższe poziomy regałów przeznaczone są do kompletacji bezpośrednio z palet, ponieważ wymaga tego znaczna część zamówień. Na wyższych poziomach składowane są jednostki rezerwowe.

Aby przyspieszyć operacje magazynowe i manipulacje ładunkami, utworzono dodatkowy korytarz biegnący w poprzek regałów. Operatorzy mają bezpośredni dostęp do wszystkich magazynowanych pozycji asortymentowych. Do obsługi ładunków używają wózków z wysuwanym masztem.

Różne moduły regałów półkowych zamontowane zostały na powierzchni ponad 3700 m2. Regały te mają po sześć poziomów nośnych i tworzą 39 korytarzy roboczych o szerokości 1,2 m. Szerokość korytarzy jest dostosowana do specjalistycznych wózków wykorzystywanych przez operatorów.

Wypełnienie poziomów nośnych regałów zostało wykonane z blachy perforowanej w celu ułatwienia przepływu wody w przypadku uruchomienia się systemu przeciwpożarowego. Dla zachowania porządku w magazynie na półkach zastosowano również pionowe metalowe separatory.

Produkty o niewielkich rozmiarach składowane są na specjalnych modułach znajdujących się na końcach wszystkich 40 regałów. Moduły te składają się z 11 poziomów, na których mieści się po pięć pojemników.

Pojemniki, do których wkładane są produkty z zamówień, umieszcza się na przenośnikach o długości 38 metrów, mogących zgromadzić 51 pojemników i transportujących nawet 1000 pojemników na godzinę. Po pokonaniu tego dystansu zamówienia przenoszone są na wyższy poziom, aby mogły być dostarczone do odpowiednich stanowisk konsolidacyjnych. Gotowe zamówienia przesyłane są do ramp klasyfikacji, które znajdują się pod rampami załadowczymi. Przed wysyłką zamówienia są grupowane według tras i spedytorów. 

Procesami przyjęcia, wyborem lokalizacji składowania towaru, wyznaczaniem zadań operatorom, kontrolą stanu magazynowego oraz ruchem pojemników zarządza oprogramowanie magazynowe WMS. Ruchami wszystkich automatycznych przenośników steruje Galileo.

Rozwiązania magazynowe wdrożone przez Mecalux umożliwiły przedsiębiorstwu zwiększenie pojemności magazynowej oraz usprawnienie przygotowywania zamówień.