Mecalux buduje jedno z najwyższych centrów logistycznych w Europie

Nowe centrum logistyczne Hayat Kimya, położone w Turcji, o pojemności 161 000 palet, stało się wyznacznikiem standardów wśród automatycznych magazynów samonośnych na skalę światową. Potężna struktura o wysokości 46 metrów pozwoliła zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z centralizacją procesów logistycznych i produkcyjnych, przeprowadzaną przez tego ważnego gracza na rynku produktów chemicznych.

Transkrypcja filmu

Hayat Kimya, lider branży chemicznej na rynku tureckim i euroazjatyckim, posiada siedzibę w Izmit, w Turcji. Znajdują się tam cztery zakłady produkcyjne firmy wytwarzające środki czystości i higieny.

Z uwagi na znaczny wzrost produkcji w ostatnich latach Hayat zlecił firmie Mecalux budowę magazynu, który umożliwiłby zintegrowane i zautomatyzowane czynności zarządzania procesami logistyki i magazynowania.

Konstrukcję magazynu samonośnego Hayat wykonano z 10 000 ton stali, a jego imponujące gabaryty znacznie przewyższają rozmiary konwencjonalnych magazynów.

Magazyn ma 46 metrów wysokości, 120 metrów długości i 105 metrów szerokości

i może pomieścić 161 000 palet.

 

Tarik Demiryakan (kierownik logistyki w Hayat Kimya)
W Hayat Kimya ponieśliśmy ogromne nakłady na budowę nowego magazynu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów, ponieważ inwestycja zaowocowała natychmiastowym zyskiem. Likwidacja zewnętrznych magazynów oraz budowa nowego, centralnego magazynu przyniosły znaczne oszczędności z uwagi na wyeliminowanie transportu pomiędzy różnymi lokalizacjami. Obecnie przemieszczanie towarów pomiędzy poszczególnymi procesami odbywa się bez udziału pracowników.

 

Komunikacja pomiędzy zakładami produkcyjnymi i magazynem odbywa się poprzez cztery tunele nadziemne, które łączą fabryki bibułki higienicznej, środków higieny i środków piorących z centrum logistycznym, skracając czas potrzebny na przemieszczenie towarów. Tunele te umożliwiają transport dużej liczby palet dzięki zainstalowanym w nich przenośnikom akumulacyjnym oraz dzięki podnośnikom pionowym obsługującym po dwa ładunki, które przemieszczają palety na poziom wejścia do magazynu.

Magazyn składa się z silosa oraz czterokondygnacyjnego budynku technicznego.

Biura znajdują się na poziomie pierwszym, na poziomie drugim mieści się obszar pobierania towarów, a na poziomach zerowym i trzecim punkty wejścia towarów do silosa.

Większość towarów jest transportowana z fabryk tunelami i dostarczana do silosa za pomocą dwóch instalacji Monorail o długości 450 metrów każda, usytuowanych na poziomach zerowym i trzecim. Transport ten jest całkowicie zautomatyzowany. System Monorail dzięki dużej szybkości transportu, wynoszącej nawet sto metrów na minutę, umożliwia wykonywanie większej liczby operacji odbioru i wysyłki towarów. Na poziomie zerowym firma Mecalux zainstalowała automatyczny system rozładunku ciężarówek dowożących towary z fabryki środków piorących oddalonej o 2 km. Obydwa poziomy są wyposażone w stanowisko kontroli rozmiarów palet oraz wagę, za pomocą której sprawdza się, czy palety nie przekraczają dozwolonego ciężaru. Po przejściu przez stanowisko kontrolne palety są ładowane na wózki systemu Monorail i przewożone do silosa.

Silos firmy Hayat jest obsługiwany przez 15 układnic, które rozmieszczają towary na dwudziestu czterech poziomach magazynowania z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii.

Ten wielkogabarytowy magazyn liczący 46 metrów wysokości, 120 metrów długości i 105 metrów szerokości może pomieścić ponad 161 000 palet.

Za pomocą układnic towary są przemieszczane zarówno w pionie i w poziomie, co wpływa na skrócenie czasu odkładania i pobierania przy maksymalnej prędkości 180 metrów na minutę. Układnice są wyposażone w chwytak teleskopowy, tj. mechanizm manipulacji w poziome, służący do wyciągania lub umieszczania jednostek ładunkowych na regałach o pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania.

Magazyn Hayat jest ponadto wyposażony w system bezpieczeństwa ograniczający wszelkiego rodzaju ryzyka, a także w system przeciwpożarowy oxyreduct.

Należy wspomnieć, że siedziba firmy Hayat znajduje się w strefie wysokiego zagrożenia sejsmicznego, w związku z czym konieczne było wykonanie kotwienia oraz zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych o wadze ponad 2000 ton.

 

Ümit Ugur (Dyrektor zakładu Hayat Kimya)
Przed rozpoczęciem budowy magazynu automatycznego najważniejsza jest identyfikacja i właściwe określenie potrzeb i oczekiwań. Pozwala to na optymalne zaprojektowanie wszystkich procesów. Im lepiej przygotujemy początkowy projekt, tym wyższy będzie poziom efektywności i rentowności automatycznego magazynu.

 

Obszar kompletacji w magazynie firmy Hayat znajduje się na poziomie drugim i obejmuje dwie strefy. W jednej z nich towary pobierane są z regałów paletowych, w drugiej zaś znajdują się kanały dynamiczne obsługiwane przez cztery wózki wahadłowe.

Ładunki są przewożone z silosa za pomocą czterech podnośników pionowych, które łączą system Monorail na poziomie trzecim z obszarem kompletacji. Oprogramowanie magazynowe Easy WMS rozmieszcza ładunki w możliwie najkorzystniejszy sposób oraz wskazuje operatorowi optymalną trasę dla kompletacji danego zamówienia.

Po skompletowaniu palet są one owijane folią, etykietowane i wysyłane za pomocą dwóch podnośników pionowych do systemu Monorail na poziomie zero, który z kolei przewozi palety do obszaru wysyłki.

Obszar wysyłki jest zlokalizowany na poziomie zerowym. Jest wyposażony w 17 kanałów dynamicznych.

Kanały grawitacyjne o pojemności 33 palet każdy to systemy magazynowania przepływowego, które umożliwiają przemieszczanie się palet oraz grupowanie towarów według zamówienia lub trasy.

W firmie Hayat Kimya system rozładunku i załadunku samochodów dostawczych pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i obsługuje ponad 150 pojazdów dziennie. Osiągnięcie tej liczby było możliwe dzięki automatyzacji całego kompleksu.

 

Celalettin Dizman (Dyrektor Rozwoju Systemów i Operacji w Hayat Kimya)
Dzięki współpracy z firmą Mecalux udało nam się objąć większość naszych procesów systemem WMS. Zbudowaliśmy wielki, całkowicie zintegrowany system, obejmujący wszystkie fazy procesu: od rozpoczęcia produkcji aż do załadunku towaru na ciężarówkę.

 

Mecalux zbudował dla firmy Hayat jeden z największych magazynów samonośnych w Europie. Wdrożenie projektu dostosowanego do potrzeb klienta w zakresie magazynowania, produkcji i wysyłki towarów umożliwiło optymalizację przestrzeni magazynowej, wprowadzenie dokładnej kontroli towarów oraz zapewnienie najwyższego stopinia efektywności poprzez pełną automatyzację procesów.

Magazyn Hayat Kimya był wielkim wyzwaniem dla firmy Mecalux i jest on dzisiaj uważany za wzorcowy automatyczny magazyn samonośny w skali światowej.